Sustanon 250

Vikings 4. Sezon 18. Bölüm

İş Bankası Kredi kartı yapılandırma

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

3 Madde ile: Altyazı Çevirmenliği Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır 22 Şubat 2016
3.488

Altyazı çevirmenliği, günümüzün fenomen işlerinden bir tanesi. Kimisi, hobi için; kimisi de para kazanmak için bu çevirmenlik işini gerçekleştirebiliyor. Genelde, ingilizce ağırlıklı olarak yapılan bu çevirilerin değeri ise, oldukça fazla olabiliyor. Dolayısı ile, evet; altyazı çevirmenliğinden para kazanmak mümkün. Ancak, çoğu insan ingilizcesine güvenip girse de; bu işten yorgun, argın ve çabuk vazgeçmiş şekilde ayrılabiliyor. Zira, altyazı çevirmenliği maalesef söylenildiği kadar kolay bir iş değil.

Programları kullanmak epey basit ancak, her diyalogu ayrı ayrı çevirmek ve uzun süreli dizilerde bunu yapmak alışmayan insanlar için tam bir ölüm olabiliyor. Bu tarz işlerde sabır önemli. Bugün, sizler için altyazı çevirmenliğinin nasıl yapılacağını, üç madde ile açıkladık.

Gönüllü Olarak Başlayın

Altyazı işine gönüllü olarak başlamanız, hem sabır hem de alışkanlık kazanmanız açısından elzemdir. Bu işe, para kazanmak hedefi ile başlamış olabilirsiniz ancak daha önce hiç çevirmenlik, özellikle altyazı çevirmenliği yapmadı iseniz işiniz epey zor. Bu sebepten, alışkanlık, sabır ve düzen gibi eğilimleri kazanabilmek için, bu işe gönüllü olarak başlamak her zaman daha doğru. Birkaç eski filmi yeniden çevirmek, sevdiğiniz dizilerin hatalı bulduğunuz altyazılarını düzeltmek, bu uğurda oldukça güzel bir başlangıç olabilir.

Kelime Bilginizi Ölçmeyin

Özellikle, para ile yapacağınız işlerde yöneticier yaptığınız çevirilere epey önem verir. Bu sebepten, herhangi bir maceraya atılıp “bu kelimenin anlamı kesin budur, ne gereği var bakmamın” demeyin. Emin olmadığını herhangi bir kelime varsa, bunun uygun çevirisi için muhakkak web sitelerinden ya da kitaplardan yardım alın. Aksi durumda, özellikle dizi çevirilerinde sıkça karşılaşılan hataları sizler de yapabilrsiniz. Çeviri yetiştirme uğruna günümüzde pek çok yanlışlık yapılıyor ve bunlar çoğu zaman çevirmen yüzünden göz ardı edilebiliyor.

Düzgün Cümleler Kurun

İngilizce ve Türkçe, apayrı gramer yapılarına bağlı dil ailelerinden geliyorlar. Ancak, her şeye rağmen bu kelimeleri ve cümleleri doğru oturtmak ve çeviride güzel bir dil kullanmak oldukça önemli. Google Translate misali bir çeviri yaparsanız, sizinle ya da çevirilerinizle kimse ilgilenmeyecektir. Bu sebepten, çevirilerinize önem vererek olabildiğince Türkçe’ye ve imla kurallarına uygun cümleler kurun.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Basur Bitkisel Tedavisi

Basur Bitkisel Tedavisi

12 Şubat 2014
1.350
Apple’dan iTunes Radio Tanıtımı

Apple’dan iTunes Radio Tanıtımı

15 Haziran 2013
1.331
Samsung D101S Toner

Samsung D101S Toner

12 Şubat 2016
2.077
Apple iPhone 6 Batarya Testi

Apple iPhone 6 Batarya Testi

06 Ocak 2015
1.485
Ayak Mantarı Nasıl Geçer

Ayak Mantarı Nasıl Geçer

09 Şubat 2016
1.827
Sinema Artık Yükseklerde

Sinema Artık Yükseklerde

31 Ekim 2016
768
Lumia 1020 İnceleme

Lumia 1020 İnceleme

27 Temmuz 2013
1.454
Ücretsiz isLami Sohbet Kanalları

Ücretsiz isLami Sohbet Kanalları

28 Temmuz 2016
5.546