Avrupa Bahis Sitelerinin İddaa Sitesinden Farkı Nedir

iCloud’da Saklanan Fotoğrafları Ve Tüm Verileri Silmek

HotspotShield ile İnternet Daha Güvenli

iPhone’daAna Ekran Tuşuna Basmadan Ekran Görüntüsü Alma

Apandisit Belirtileri

Sağlık 31 Mayıs 2016
1.312

Apandisit karında fark edilmeyen bir ağrıyla başlangıç gösterir. İlerleyen saatlerde mide bulantısı, ateş, karında şişkinlik, sindirim sistemi arızaları ya da huzurluk hissi gibi açıklanan. Apandisit, apandis bölgesinin iltihaplanması ya da tıkanması neticesinde meydana gelir. Her yaşta ve her İki türte görülebilir yalnız çocuk ve ihtiyar hastalarda daha tehlikeli neticeler doğurabilir.
6 Temel Apandisit Belirtisi

Karın Ağrısı: Hafif ve stabil bir ağrı olarak karın ve göbek bölgesinde başladıktan 5-6 saat sonra bu süregelen ağrı karnın sağ alt yönüne yerleşir ve şiddeti çabucak artış gösterir.  Bu ağrı daha evvel hissedilmemiş bir yoğunlukta yaşanır, uykuda olan bir hastayı basitçe uyandırabilecek şiddettedir.

Apandisit ağrısında bir müddetklilik söz hususudur. Ağrının vasfı kıvrandırıcı değil rahatsız edicidir. Fakat ağrı daimi devam ediyor ve uyaranlarla çoğalan bir ağrıdır. Hareket, öksürme, kahkaha ya da karına oluşturular bir baskı ağrıyı şiddetlendirecektir.

İştahsızlık: Bir başka erken sendromu iştah kayıbıdır. Aynı vakitte mide bulantısı ve bazen kusma, karın ağrısına eşlik edebilir. Çoğu hasta ağrı başlamadan evvel iştah kayıbının yaşandığını ve yemek yeme taleplerinin bulunmadığını dile getirirler.

Düşük Ölçekli Ateş ve Titreme: Çok yüksek olmayan ancak normalin üzerinde bir ateş görülebilir. Karın ağrısının başlangıcından sonra gelişen saatlerde ateş sayısal değeri 38.5- 39.5 C° olarak görülebilir. Genellikle apandis organının delinmesiyle meydana gelen tepkida ateş artması tipik bir semptomdur. Aynı vakitte halsizlik ve ileri hallerde titreme belirtiları yaşanabilir.

Şişkinlik ve Gaz: Apandis bölgesinin tıkanması neticesi kalın bağırsakla olan bağlantı zayıflayacaktır. Bu halde karın tahta gibi sert ya da şişkin olabilir. Gaz çıkarmakta zorlanma ve

Sindirim Sistemi Bozuklukları: Apandis bölgesinin tıkanması sindirim sistemi arızalarına sebep olabilmekte ve bu haller ishal atakları, kabızlık hissi ya da ağrılı idrara çıkma olarak görülebilmektedir. Diğer hastalık sendromlarındeki gibi kuvvetli olmasa da karın ağrılarının devamında görülen bilgilerindandır.
Apandisit Teşhisi

Karnın alt sağrafında daimi hissedilen bir ağrı ve başka yan bulguları yaşadığınızda kesinlikle bir sıhhat kuruluşuna başvurmanız lazım olur. Muayene dışında, kan araştırmaleri ile iltihap değerlerinin denetimi yapılapilir Apandisit halinde beyaz küre adedinin arttığı görülecektir. Veya kolay bir ultrasonografi ile apandhevesi şişmesi, çevresinde sıvı toplanması, büyüdüğü ya da delindiği görülerek tespiti doğrulanabilir.

Eğer hastaya akut apandisit tespiti konursa, apandisin kesinlikle ameliyat ile alınması tavsiyelecektir.

Ağrı kesici ilaç tüketimi bu halde mutlaka tavsiyelmemektedir. Ağrı kesici ilaç ağrı bilgisunu maskelediği içi hastaların tespitinde gecikmeye yol açacaktır ve bu proses apandisitin delinmesine yol açabilir.

Kimlerde Görülür: Yaş ve türiyet farkı olmaksızın herkeste görülebilir. 2 yaşından ufak çocuklarda görülme mümkünlülüğü çok daha aztür. Erkeklerin bayanlara kıyasla bu hastalığa yakalanma seviyesi 3/2 daha çokdır. İnsanların aşağı yukarı %8’i ömürlerinın bir devresininde apandisit hastalığı ile karşılaşmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Saç Nezlesi Nedir, Nasıl Geçer?

Saç Nezlesi Nedir, Nasıl Geçer?

16 Haziran 2016
6.255
Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

12 Haziran 2016
5.723
İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

09 Haziran 2016
3.707
Kabızlığa Ne iyi Gelir?

Kabızlığa Ne iyi Gelir?

09 Haziran 2016
2.800
Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?

Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?

08 Haziran 2016
2.477
Bacaklarda Kırmızı Lekeler

Bacaklarda Kırmızı Lekeler

08 Haziran 2016
2.242