Avrupa Bahis Sitelerinin İddaa Sitesinden Farkı Nedir

iCloud’da Saklanan Fotoğrafları Ve Tüm Verileri Silmek

HotspotShield ile İnternet Daha Güvenli

iPhone’daAna Ekran Tuşuna Basmadan Ekran Görüntüsü Alma

Vücudun Susuz Kalmasının Belirtileri

Sağlık 12 Haziran 2016
5.130

Vücudumuzun aşağı yukarı %60-70’i sudan oluşuyor. Hal bu tür olunca “su” başka bütün meşrubat ve yiyeceklerden fazlaca daha çok ehemmiyet taşıyor. Yapılan incelemeler, insanların 1 haftadan fazla zamanlerde herhangi bir besin maddesi almadan dayanabildiklerini, yalnız 24 saat susuzluğa dayanamadıklarını meydana koymakta. Bütün şunlar göz önüne alındığında, her gün yeterli oranda su içmenin ehemmiyeti bir kez daha anlaşılıyor. Vücudun susuz kalmasının ilk bulguları arasında; ağız ve dudakların kuruması, yeteri kadar gözyaşı üretilememesinden ötürü gözlerin batması sayılabilir.
Susuzluk Bulguları

Susuzluk hayat sürdüğümüzda, fazlalıkla farkına varmadan bir bardak su içiyoruz. Çünkü bedenimiz bizi bu kritik hal için ikaz ediyor ve ağzımız kuruyor. Fakat elimizin altında su bulunmadığında veya örnek olarak, ağır bir egzersiz esnasında aşırı terlemeyle eş güdümlü hızlıca normalden çok su kaybettiğimiz de bedenimizin susuz kaldığını birtakım başka açıklananle de anlayabiliriz.

Susuzluğun ilk bulguları dudakların ve ağız içinin kurumasıdır. Eğer ağzınız açık soluk alıp vermeye devam ederseniz dil ve damak bölgesi de kurur. Susuzluk devam ettikçe halsizlik başlar, zihin karışıklığı yaşanır ve akciğerlerdeki nem azaldığı için soluk alıp vermek zorlaşabilir. Bu açıklanan ani yaşanan susuz kalmanın neticeleridır. Eğer derli toplu olarak bedenin gereksinim duyduğu orandan daha düşük su kullanıyorsanız bedendeki yağ seviyesi artar, kas kütlesi azalır ve besinleri daha zor sindirirsiniz.
Ne Kadar Su İçmeliyim?

Eksperlerın bu husustaki tavsiyeleri genelde günde 2-2,5 litre veya 8 büyük su bardağı su içilmesi tarafında. Bugünküde birçok insan dehidratasyon (bedenin susuz kalması) yaşıyor yalnız bunun farkında bile değil. Çünkü gün boyu içtiğimiz kahve, çay, tatlı ve gazlı meşrubatlarle yeterli oranda su aldığımızı sanıyoruz. Ancak aslında bu tip meşrubatlar bedenin daha çok su kaybetmesine meydan veriyor. Mesela kafeinli meşrubatlar suyun bedenden daha süratli atılmasına sebep olur. Bu sebepten kahve içtiğinizde kafeinin olumsuz tesirlerini engellemek için normalden daha çok su içmelisiniz.
Diğer Öneriler?

Vücudumuzun tek su kaynağı H20 yani su değil. Yediğimiz meyve ve sebzelerin fazlalığı %70-80 arası su içeriyor. Bunun için hem beden için mühim vitamin ve minerallerin alınması, hatta alınan su sayısının arttırılması için günde minimum3-4 porsiyon meyve ve sebze tüketilmesi tavsiyeliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Saç Nezlesi Nedir, Nasıl Geçer?

Saç Nezlesi Nedir, Nasıl Geçer?

16 Haziran 2016
6.255
Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

12 Haziran 2016
5.723
İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

09 Haziran 2016
3.707
Kabızlığa Ne iyi Gelir?

Kabızlığa Ne iyi Gelir?

09 Haziran 2016
2.800
Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?

Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?

08 Haziran 2016
2.477
Bacaklarda Kırmızı Lekeler

Bacaklarda Kırmızı Lekeler

08 Haziran 2016
2.242
Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir?

08 Haziran 2016
2.071