SGK Soru Cevap

Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

E-Devlet Kapısının Getirdiği Kolaylıklar Nelerdir?

Ads 6 Nisan, 13:31'de eklendi

Sizler için ele aldığımız bu yazıda 18 Aralık 2008 yılında CEBİT Eurasia Bilişim Fuarında tanıtılan ve ardından hayatımıza giren e-devlet sistemi ve bu sistemi getirdiği kolaylıklardan detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

E-Devlet adı verilen ve www.turkiye.gov.tr alan adı ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına hizmet veren ve hemen hemen tüm kamu işlemlerinin tek bir çatı altında toplanması ile sonuçlanan başarılı bir proje olarak ortaya çıkmıştır. Bu sistem sayesinde kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili detaylı ve bir o kadar da doğru bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. E-Devlet giriş çatısı altında elektronik ortamda bir araya gelen 250 kadar kamu kurumunun sağladığı adres ve linkler üzerinden sorgulama yapabilir, bunun yanında gerekli olan diğer bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu sistem vatandaşlara yarar sağladığı kadar devlete ve devlet kurumları arasındaki bürokratik işlemlerin hızlandırılması noktasında da önemli katkılar sağlamıştır.

Sistem üzerinden sağlanan işlemler veya hizmetlere giriş yapmak oldukça basittir. Bunun için tek bir edevlet giriş şifresi yeterli olmaktadır. Gerekli olan bu şifreyi de yetki verilen PTT aracılığı ile kolaylıkla alabilirsiniz. Aldığınız bu şifre ile vergi, ceza gibi diğer ödemelerinizi de oturduğunuz yerden rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tamamen Türk mühendisler tarafından üretilen ve hizmete sunulan bu sistem Avrupa başta olmak üzere pek çok ülke tarafından incelenmiş ve örnek alınmış bir sistemdir.

Bu altyapıdan sizde faydalanmak istiyorsanız, atmanız gereken iki adım vardır. Bunlardan ilki e-devlet şifresi almak, ikincisi ise sisteme giriş yapmaktır.

E-Devlet Kapısının Getirdiği Kolaylıklar Nelerdir?
Yazıya Oy Verin..
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.