SGK Soru Cevap

Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

Enerji Verimliliğinin Endüstriyel Tesislerde Aydınlatmaya Etkisi

Ads 19 Mayıs, 18:04'de eklendi

Ülkemiz enerji konusunda ne yazık ki şanslı ülkelerden biri değil. Cari açığımızın önemli bir kısmı elektrik enerjisi üretimi nedeniyle oluşuyor. Şuan elektrik üretimimizin %45i doğalgaz kaynaklı. Bu da hem dışarıya bağımlı olduğumuzu gösteriyor. Yenilenebilir enerji kaynakları giderek artsada kısa vadede enerji sorunumuzu çözebilecek kapasiteye sahip değil. Güneş ve rüzgar enerjisi ülkemizde henüz istenilen seviyeye gelemedi. Bu noktada zaten olmayan enerjimizi mantıklı kullanmak çok önemli. Enerji verimliliği sayesinde ciddi tasarruflar yapılabilir. Endüstriyel tesislerde aydınlatma bu konuda yeni teknolojiler ile önemli fırsatlar sunuyor. LED aydınlatma sayesinde hem enerji verimliliğinde hem de aydınlatma seviyesinde ciddi gelişmeler kaydedildi.

end1

Bir endüstriyel tesis çoğunlukla 3 vardiya yapar. Yani gece gündüz üretim vardır. Bu nedenle aydınlatma hem gece hem de gündüz koşullarını içerecek şekilde güncellenmelidir. Bu noktada aydınlatmanın hem niceliği hem de niteliği önemlidir. Aydınlatma düzeyi fabrikanın her yerinde faklı istenecektir. Depo, tasarım, üretim vb ortamlar için ayrı ayrı tasarım yapılmalıdır. Yine aydınlatmanın hacimsel olarak eşit yayılmasına dikkat etmeliyiz. Öte yandan iç aydınlatma kriterleri ve dış aydınlatma kriterleri bu noktada farklıdır. Kamaşma indeksi gibi önemli parametrelere dikkat edilmelidir. Kamaşma özellikle tehlikeli makinalarda çalışan işçiler için tehlikelidir. Voltimum Türkiye’nin bu yazısından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

end2

Aydınlatma armatürünün doğru seçilmesi ile armatürün ışık yayınımı doğru bir biçimde kullanılacak, böylece boşa aydınlatma yapılmayacaktır. Ayrıca görsel konfor kriterleri bakımından LED aydınlatmanın daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Bu noktada dikkat edilmesi gerekenler;

  • Parıltı seviyesi
  • Kamaşmanın önlenmesi
  • Aydınlatmanın boşa gitmesinin önemi
  • Aydınlatma seviyesine dikkat edilmesi
  • Alan aydınlatılması yapılması
  • Tasarrufa dikkat edilmesi

Endüstriyel tesislerde aydınlatmanın doğru yapılması üretimin kesintisiz ve hatasız devam etmesi için önemlidir. Doğru mühendislik ve ürün kullanımı ile hem verimli hem de kesintisiz aydınlatma sağlanır. LED aydınlatma son yıllarda giderek popülerleşen ve sağlam temelleri olan bir aydınlatmadır.

Enerji Verimliliğinin Endüstriyel Tesislerde Aydınlatmaya Etkisi
Yazıya Oy Verin..
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.