Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

Nikotin Replasman Nedir

Güneş Gözlüğü Seçimi

Growth Hormone (Büyüme Hormonu) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sağlık 3 Ocak, 12:33'de eklendi

buyume-hormonu-ornekMerhaba arkadaşlar, gelen mailler doğrultusunda çok insanın merak ettiği, kullanmak isteyip çekindiği büyüme hormonu nedir, yan etkileri nelerdir, nasıl kullanılır tüm bu soruların cevabını burada sizler için yazıyorum. Öncelikle büyüme hormonu nedir, tarihçesi konusunda bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

Türkiye’de büyüme hormonu ismi norditropin, etki maddesi somatropindir. Günümüzde Avrupa ve Amerikada oldukça popüler olan bir ilaçtır. Corpormon, Genotr, Genetonorm, Genetropin, Humatrope, Norditropin, Saizen; Somatonorm v.s. ticari isimleriyle Pfizer, Nikken Japan, Kabi pharmacia, Lilly U.S., Novo, Biomed PL, Serono ve Ferring gibi firmaların patentleri altında dünyada birçok ülkede üretiliyor. Daniel Duchaine’nin (Undergraund Steroid Handbook 1982) kitabinda aktarmış olduğu gibi sporcu tabiriyle “Off ne ne ilaç ama. Sürekli bir kas gelişimi için en iyi ilaç. Kötü bir altyapıda bile herkeste gelişim sağlayabiliyor. Belkide bir sporcunun başına gelen en iyi ilaç diyebiliriz. Tüm yan etkilerine rağmen onu gerçekten çok seviyoruz.” Yazarımız karaborsa steroidlerin el kitabında bu ifadesiyle çok acı bir gerçeği yansıtmış. Sporcunun gözü kararırsa eğer kesinlikle bunun etkisine kapılmaktadır.

Günümüzde büyüme hormonu hala diğer doping ilaçlarına göre esaretini korumaktadır. Kimileri bunu kısa sürede kuvvet ve adele gelişimi sağlayan bir ilaç olarak görüyor. Tabi avrupa ve amerikada kullanım oranı çok yüksek . Kimisi bunu cücelik tedavisinde çocuklarda gelişimi olmayanlar için fayfalı olarak görüyor, kimisine görede yetişkinlerde kemik deformansyonlarına yol açabiliyor. Bunlara örnek alt çene ve kemik yumuşak dokularının büyümesi gibi. Hatta bazı rivayetlere göre ünlü sporcu Arnold büyüme hormonundan dolayı yüzündeki kemikler deforme olmuş ve sivrildiği için ameliyat ile bunların düzeltildiğini belirtmişler. Tabi nekadar doğru bilemeyiz.

Şimdi diğer bir sorunsa Growth hormonu kişiye nasıl enjekte edilecek, insanlık formu mu, sentetik versiyonumu yoksa gen-teknik olarak üretilen fonksiyonmu. Bunlardan hangisini kullanacağını bilemedikleri için kafa karman çorman oluyor ve tıp biliminde bunun içinden daha çıkılamamıştır.

Growth’u anlayabilmeniz için bazı bilgileri kesinlikle öğrenmeniz gerekiyor. Growth hormonu 191 aminoasitten oluşan polipeptit hormonudur. İnsanda hipofiz hormonundan salgılanır. Tabi bu sadece belirli koşullarda sağlanabiliyor. Bunlara örnek verecek olursak eğer; uyku, stres, kan şekerinin düşmesi vs.vs. gibi etkenleri örnek verebiliriz. Burada bilmeniz gereken en önemli nokta ise Gworth’un kendisinin vücuda direk etkili olmaması, karaciğeri bazı maddeleri üretmesi için kırbaçlaması gibi düşünebilirsiniz. Salgılanan koşullar en iyi uyku esnasından olduğu ağır basmaktadır. Karaciğeri kırbaçlaması açısından örnek vereceksek eğer insülin benzeri büyüme faktörleri ve somatemodiler gibi salgıların ne şekilde ve miktarda etkilediğidir. Burada asıl problem olan şey karaciğer bu maddeleri belirli sınırlarda üretebiliyor. Yani Growth enjekte edildiğinde tek başına etkili olmaz ancak büyüme ve gelişme ile ilgili olan maddelerin üretimini kırbaçlayarak hareketlendirir.

Araştırmalarıma göre 1980’li yılların ortalarına kadar Growth insan cesetlerinin hipofizlerinden çıkarılıyormuş. Yani insan hormonları bu şekilde elde edilirmiş. Fakat 85li yıllarda hormonun “Jakob-Creutzfeld” hastalığı ile bağlantısı bulunmuş ve bu hastalığı açacak olursak, beyinde oluşan tümör ve ölüme kadar götürebiliyor. Sonuçta bu formülden vazgeçilmiş elde edilen ilaçlar piyasadan toplatılmış. Ama bilim asla durmadan yılmadan çalışıp Growth’u üretmeyi başardı ve çeşitli versiyonlarla birlikte üretildi. Bunların bazıları gen-teknik olarak ya Escherichia Coli (E Coli) ya da tranformatik olan fare hücrelerinden elde edilmiş. Bu STH preparatlarin efor arttırmaya yönelik değişik etkileride vardır. STH (Somotrop Hormonu) un çok güçlü bir anabolik etkisi vardır. Yani büyük bir protein sentezi gerçekleştiriyor. Bundan da;

1-) Adele hücreleri büyümektedir.

2-) Adele hücrelerini arttırmaktaıdr.

Burada en önemli husus ise adele hücrelerinin artışıdır, çünkü steroidler bunu tam anlamı ile gerçekleştiremez. STH bu sebeple en güçlü anabolik hormon olarak gösterilir.

STH’nin diğer özelliği ise yağ yakımına olanak sağlamasıdır. Vücutta bulunan mevcut olan yağı enerjiye çevirir ve sporcunun yağlanmadan daha fazla kalori alması demektir. Spor açısından ikinci plana atılan özelliğide kemikleri, eklem ve bağları kuvvetlendirmesidir. Tabi böyle olunca güç ve kuvvette artış gözlemlenebilir.

Durum bunu gösterince bazı sorular geliyor, diyorlar ki STH sporcular için uygun değil, kullanıp neticeye ulaşamayan sağlığı ve parayı ziyan eden sporcular var olduğu iddia ediliyor. Hemen bunun sebeplerine bakalım;

* Bazı sporcular STH düzenli dozlarda belirli süre kullanamaz, ilaç pahalı olduğu için bütçesi yetmiyor ve nekadar kullanırsam okadar kar olur benim için diye düşündüğü için etki görememektedir.

* Bunun için büyüme hormonu tek başına değil, yanında steroidler, troid hormonları ve insülin ile beraber ancak etkili olabilmektedir. Burada en önemli nokta maksimum etki almak için bu 3 hormonunda aynı anda kullanılmasıdır. STH – İnsülin – L-T3 troid hormonu (Cytomel). Bunların kullanımında karaciğer somatomet ve insülin benzeri Growth hormonlarını üretip serbest bırakabiliyor. Bu anabolik etkiye eğer anti-katabol etkili ilaçlar etkilenirse daha da kuvvetlenmekteidr. Bunlar steroidler ve clenbuterol olarak gösterebiliriz. İşte bu noktadan sonra büyük sporcuların hem ölçülü hem de define olmalarının en önemli sırlarını anlamış oluyorsunuz.

Sporcular genellikle STH’yi müsabaka dönemlerinde kalorinin az olduğu diyetlerde kullanıyorlar. Vücut bu dönemde insülin ve troid hormonlarını az miktarda salgılıyor, STH tam etkili olabilmesi için çok iyi bir ortam hazırlanmış oluyor.

Clenbuterol kullandığınız dönemlerde STH kullanıyorsanız eğer unutmayın ki bu maddeler vücudun kendi insülin ve L-T3 üretimini frenlemektedir. Bunlar çok karışık tıbbi hesaplamalar ve bilgiler gerektiriyor. Bir yerden biri yapılırken diğer yerden başka şekilde etkilenmektedir.

STH karaborsa olarakta satılabiliyor ve piyasada sahtesi çok olduğu için sahte ile gerçeği ayırt etmek gerçekten çok zordur. Bazı yerler HCG (Pregnyl) etiket değiştirerek önüne STH etiketi koyup farkını anlaşılmaz yapabiliyorlar. Çünkü ikiside kuru toz şeklindedir, bu olay genellikle acemi kullanıcıların başına gelmektedir. Aynı kitabın yazarı kitapta dünyaca ünlü atlet Ben Johnson’un durumunu örnek gösteriyor. Bildiğiniz gibi ünlü atlet olimpiyatlarda dopingli çıktı ve derecesi alınıp ihraç edildi. Tabi sonrasında cezada aldı. Bu testlerde kendisi 5 günde 3 ayrı test ve kontrolden geçti. Testosterone değerinin yüksek olduğu tespit edildi. Bu durumda Ben Johnson kendi aptallığından değil dopingi aldığı yerin sahte olduğundan kurban oldu. Kuzey Amerikada karaborsa HGH ve STH’lerin %7’sinin sahte olduğu anlaşılmış.(Spiegel Nr. 11, 1993.)

Çok nadir olarak vücut STH’a anti (ters) etki yapmaktadır. Bu bahse konu olan dozaja geçmeden önce şu sorular üzerinde durulmalı. “Kimler Growth kullanıyor?” Bir yığın sporcunun kullandığını ispat eden yazılardan bir alıntı metinde şudur. “Charlie Francis (Ben Johnson’un Kanadali antrenörü) sporcusunu ve birçok atleti 1983’te, STH ile hazirladigini anlatiyor. Vücutçu Strydom ise hem bütün profesyonel vücutçların Protopin’i kullandığını söyleyip şunları ekliyor; IFBB’nin 1990’da profesyoneller arasinda doping kontrollerini uygulamasinin hiçbir anlami yoktu. Ta ki Growth testi yapilana kadar. (Anabolic Reference Update Juni. 1989 Nr.ll.)” Strydom ise bütün prof sporcuların bunu kullandığını belirtiyor. Ayrıca başka bir süperstar sporcunun WBF müsabakalarına hazırlanırken günde 12 ıu (12 ünite) Growth kullandığını söylüyor.

Son Los Angeles olimpiyatlarından önce ABD’li bilim adamları sentetik formu üretmeyi başardılar. Prof futbolcu Lyle Alzada ölümünden önce 16 hafta boyunca STH kullandığını itiraf etti ve ölümü ise ölümcül beyin tümöründen meydana geldi.

Ben Johnson 1988 yılında Seul’de anabolizanlar ile yakalandığında ise hükümete Growth hormon kullandığını itiraf etmiş. Atlet 10 şişe HGH için 10.000$ ödediğini söylemiş. Sporcunun doktoru George Astaphan arkadaşları için HGH programı ve kürleri hazırlıyordu. Genetech ve eli Lily isimli ABD’li firmalar 1992 yılında 800milyon dolarlık HGH ürettiler ve birçok spor branşında ünlü starların yıllık HGH maasrafı 30.000$ civarına geliyordu. Kısa süreli kullananlar ise günlük 150$ gibi bir rakama mal ediliyordu.

İlacın dozajı, kullanım süresi gibi şeylere cevap vermek tam olarak mümkün değil. Nedeniyse bu yöndeki bilimsel araştırmalar tam kesinlik kazanmamıştır. Son zamanlarda genetik bilimciler DNA konusunda oldukça yeni gelişmeler kaydetmiş olsalarda yinede tam bir açıklık getirilemiyor. İlacın üreticilerinin tavsiyeleri ise gelişim yetersizliği olan hastalarda ortalama 0.6 I.U/kg. vücut ağırlığının bir haftalık değerü yönündedir. Yani 100kg olan bir sporcu haftada 60I.U (60 ünite) enjekte edebilir ve sonuca varabilir. 20 I.U’lik 3 parti şeklinde bir hesap ortaya çıkarabiliriz. İlacı adeleye zerkedilmek yerine deri altına enjekte edilmesi daha çok tercih edilmektedir. Bu yolda ise doz günde 8 I.U. olarak kullanılması yönündedir.

Profesyonel sporcular STH etkisinin bir saatten az olduğunu bildikleri için 2IU üç parti olarak enjekte etmektedirler. Bunun sebebi ise STH enjekte edildiğinde kanda bulunan serum konsantresi derhal yükselir. Yani etkisi ani olarak çok hızlı ilerlemektedir. Açıklanmış olduğu gibi STH karaciğeri bazı maddeleri üretmesi için kırbaçlar. Fakat karaciğer bunları sınırlı olarak üretebiliyor. Günlük bir kez alındığında üretimde birkez olmaktadır. O zaman etkisi azalmaktadır. Birkaç seferlik alım olursa eğer karaciğer bunun üretimini arttırmaktadır.

Özet geçmek gerekirse eğer karaciğer küçük dozlarla sık sık alındığında daha iyi cevap vermektedir. STH sürekli aynı bölgeye enjekte edildiğinde yağ birikimi (Lipatrophie) yapabilir deniliyor. Bu sebepten dolayı herseferinde farklı bölgelere enjekte edilmesi daha fazla etki sağlar. STH’nin iyi sonuç vermesi dozajına çok bağlıdır ve kısacası çok harcanıp kullanılacak ya da bir parça faydası olur diye kullanmak kesinlikle yararsızdır. Genel kanı günde 4 I.U (4 ünite) uygun olduğudur.

Ayrıca önemli bir bilgi olarak şunu belirtebilirim size, İnsan hipofizi günde 0.5-1.5 I.U. Growth hormon üretebilmektedir.

Kullanım süresine gelince ise en az 12 haftadan başlanması gerekiyor, bu süre daha da uzatılabilmektedir. Bu konuda ilginç olan şey STH’nin etkisi ilaç kesildikten sonra kendisini hemen bırakmamasıdır. STH alıp iyi sonuç elde eden farklı branştaki sporcular ve vücutçular yeni kazandıkları kas ve kuvveti kürlerinin sonunda da uzun süre ve diğer ilaçlara nazaran daha kalıcı olarak muhafaza ederler. Bunun sebebi ise adele hücrelerinin artmasıdır. (Hyperplasie)

Geriye kalan şey ise LT-3 Troid hormonudur. Bulk dönemlerinde STH alan vücutçu ve sporcular normalde exogen (suni) insülin almalarına gerek yoktur. Bu devrede sporcunun yağ yakma sorunu yoktur. Bu durumda tavsiye edilen doz üç saatte bir öğün yemektir. Böylece vücudu kendi insülinini üretmektedir. Kan şekeride fazla düşmez, bu dönemde LT-3 alınımı pek tercih edilmemektedir. Herşeye rağmen sporcunun Troidini bir doktora ölçtürmesinde kesinlikle yarar vardır. Steroidler ya da clenbuterol ilave olarak verilebiliyor.

Yarışma dönemlerinde ise artık LT-3 insülin, steroidler ve clenbuterol devreye girer. İnsülin’in burada çok önemi vardır. Çünkü yanlış alındığında yağ yapabilir ve bazı enzimleri ihtiva edebilmektedir. Bunlar; Glucose, Glycerol, ve Triglyceride halini almaktadir. Diğer yandan da yetersiz alınan insülin ise STH’ın anabolik etkisini azaltmaktadır. Bunun sporcu tarafından ayarlanması kesinlikle mümkün değildir. Doktor ayarlamasını gerektiren ölçüm ve tavsiyelere ihtiyaç vardır. Genelde sporcular 24 saat etkili insülinleri her gün kullandığı biliniyor. (Bu insüline örnek olarak Depot-H-Insülin misal verilebilir.)

Growth hormonun yan etkileri çok ilginç tartışmalarada yok almaktadır. Şunu belirtmek gerekiyor, steroidlerin yan etkileri (akne, saç dökülmesi, yüksek östrojen vs.vs.) STH’da görülmez. Bunda ana problem kan şekerinin düşük olmasıdır. Ancak troid bozuklukları, gerilim, kemik deformasyonu, organ problemleri ve erken ölüm gibi tehlikeleri saptanmıştır. Başka bir önemli konu ise büyüme hormonunun ergenlik (Puberte) döneminden öncemi sonramı kullanılmasıdır. Kemik uzaması genellikle ergenlik döneminden önce olmaktadır. Yetişkinlerde ise gemik gelişmesi görülmektedir. Hipofiz sorunu olanlarda ise alt çene ve ayakların, kalp ve böbreklerin büyümesine yol açabilmektedir. Bunların etkileri genellikle insülinle birlikte alındığında ortaya çıkmaktadır.

Somatropin maddesi toz halde olduğu için içinde bulunan sıvı ile karıştırıldığından sonra en kısa sürede tatbik edilmesi gerekiyor. Bu karışım birkaç doza bölünecekse eğer buzdolabında muhafaza edilmelidir. (buzluğa, derin dondurucuya kesinlikle koymayınız) Çabuk bozulan bir ilaçtır açıldıktan sonra kesinlikle fazla bekletmeyiniz.

Belkide en çok merak edilen şey Growth hormonun sporcularda kullanıldıktan sonra doping testlerinde çıkıp çıkmadığıdır. Doping listesinde bulunmmasına rağmen kontrollerde çıkıp çıkmadığı henüz tam olaran saptanamamıştır. Tabi son araştırmalar tesbitini mümkün kılacak gelişmelere yol açıyor. Amerikada okuduğumuz makalelerde ve spor bilimi araştırmacılarının insülin benzeri büyüme faktörleri (IGF-1) peptitlerini üretmişler ve bu sayede geliştirilen STH’ın kullanım alanı genişleyecek diye belirtmişlerdir. Bu araştırmaları yaparken çok yerden bilgiler öğrendim ve bunları sizlere bilinçlenmeniz açısından yazıyorum. Growth ile ilgili DNA ve yeni gelişen bilim dallarında insanların şeklini, hücre kalitesini değişirecek kopyalamaya kadar sınırları genişleten bir kullanım alanı oluyor. Bu alanda yapılan gelişmeler, vücudun şeklinin değişmesi, sporcularda kullanım, kopyalama ve birçok alanda kullanılmakta olması sınır tanımadan bir yol katetmeye devam ediyor. (OZER BAYSALING/DOPING-SAYFA NO:118)

Şimdi gelelim genotropin kullanımı konusunda sizlere bilgi vermeye. Yukarıda bahsettiğim tanımdan sonra bende geçen yıl 6 aylık bir genotropin kürüne girdim. Artısıyla eksisiyle herşeyini denedim ve tecrübe edinmiş oldum.

Genotropin gerçekten mucize bir ilaç ve kullanım süresi uzun oldukça uzun vadede ilaç vücutta çok iyi çalışıyor. Peki bunun kürünü nasıl yaptım, neler kullandım sizlere ondan bahsedelim.

Bildiğiniz üzere benim alanım güreş, 1.5 yıllık sakatlıktan sonra %17 yağ oranı ile spora start verdim ve belimin kalınlaması vücudun deforme olması bir hayli psikolojimi bozmuştu. İsmini veremeyeceğim bir abim ile oturup günlerce düşünüp taşındık 6 aylık bir kür programı ile birlikte genotropin kullanımına karar verdik.

Kürüm 24 hafta sürdü ve aldığım dozajlar şöyle;

1-12 hafta 500mg testosterone enanthate

13 – 24 hafta 750mg testosterone enanthate

1-8 hafta 400mg boldenon

9 – 16 hafta 600mg boldenon

17 – 24 hafta 1000mg boldenon

1 – 8 hafta 400mg deca durabolin

9-12 hafta 200mg trenbolone (sırtımı mahvetti kesmek zorunda kaldık.)

ilk 10 gün günde 2 ünite gh aldım sonraki 20gün 3 ünite olarak devam edip ilk ayı tamamladık. Sonrasında ile 2. ay başlangıcından 4. aya kadar günlük 4 ünite haftanın 6 günü olarak kullandım. 4. ay bitiminden sonra 5 ve 6. aylarda günlük 6 ünite haftanın 6 günü şeklinde kullandım.

Küre başladığımda kollarım 37cm kilom 75 yağ oranım %17 küsürdü. Kür bitiminde kollarım 41 kilom 80 yağ oranım %6.1 olarak 6 ayı tamamladım. Kürde 2 kez sakatlandım bu beni çok geriye atsada yinede sağ sağlim bitirdik.

Genotropin kullandığım dönemlerde ilk 1 ay çok belli etmesede ikinci ayda sabah yataktan kalkamama gibi sorunlar, sporda isteksizlik gibi durumlar ortaya çıkmaya başladı. Nedeni Troid problemi olduğunu farkettik, doktorumla birlikte tahlilleri yapıp değerleri sürekli kontrol ediyorduk. Sabahları uyandığım gibi yarım tablet levotiron t4 almaya başladım ve 2 günde eski halime döndüm, isteksizlik gitti halsizlik vs gibi durumlar ortadan kalktı. Kullandığım ilaçları ve koruyucuları, dengeleyicileri detaylı yazamıyorum çünkü görüpte kullanmaya kalkan çok insan olacak hiç onun riskine girmeyelim. Ayrıca genotropin ilk 2 hafta iştah kesebiliyor bende bunu yaptı ama vücut alışınca o sorun ortadan kalkıyor.

Kürde insülin kullanmadım, doktorum çok riskli olduğu için o bile vebaline girmek istemedi, çünkü yakın bir abimiz kafadan dolma bilgilerle kullandığı insülinden sonra diyabet oldu ve bunu asla istemezdim. Genotropin tek başına işlevi olmasada düzenli kullanımda ve steroidler ile kombin olduğunda alacağınız verim mükemmel oluyor. Yağ yakımı sürekli var, hiç diyet yapmadım pis beslendim ama yağlanma gibi bir sorun yaşamadım. Ağırlıklarım inanılmaz arttı, vücut direncim yükseldi hani tarif edilemez bişey o formu yakalamak gerçekten inanılmaz. Ama bilinçsiz kullanımlarda kesinlikle sıkıntı yaşarsınız. 6 ünite üzerine çıkmadan büyüme pek sağlanamıyor. Ancak 6 – 8 ünite ve üzerine çıktığınızda yan etkiler görebilme durumunuz artıyor. Boyum uzamadı onu belirteyim sakın inanmayın kullandım boyum uzadı vs durumlar kesinlikle yalandır aldatmacadır. Ergenlikte kullanılacaksa eğer doktor kontrolünde dozlar belirlenmeli, kemiklerde büyüme yapabiliyor biraz ellerimde ve bileklerimde büyüme oldu. Tabi bu aldığım kilodan dolayıda olabilir ama saatimi koluma takamıyorum artık kordon yetmiyor oradan anladım bişeyler olduğunu. Bazen yumruğumu sıkamıyordum resmen çıtır çıtır sesler geliyordu. Genotropin kullandığım dönemde süt ürünleri kesinlikle almadım, doktorum yasakladı kemik büyümesi yapabiliyor ve bu büyüme dengesiz olursa eğer çene ve ayak kemikleri, ellerde vs uzama dengesiz olursa sıkıntı olurdu bizim için. Genotropini sabah 2 akşam 2 ünite olmak üzere kullandım. 6 ünitelik kullanıma geçtiğimde sabah öğle ve akşam 2 ünite olarak 3e bölerek kullandım. Genotropin vurulduğu bölgede de yağ yakımı yapıyor, azda olsa etkisi olduğu kanısındayım ve sürekli alt karın bölgemde farklı alanlardan vurarak yaptım.

Sizleri teşvik etmek istemem ama bu yıl tekrar bir küre hazırlanıyorum bu sefer 12 aylık bir kür olacak son olarak yapıp bırakacağım. Hedefim 86 87 kiloda %5.5 yağ oranını sağlamak, busefer diyet yapacağım pis beslenme yok.

Sizlere önerim kullanacaksanız kesinlikle salon hocasından bilmem neden destek almayın, endokrin uzmanı doktor bulun onunla görüşün, doktorlar karşı bu duruma ama niyet ciddi olunca en azından kontrolü birlikte yürütürsünüz ve yan etkileri azaltırsınız. İleride bu konuda uzmanlar ile boş vaktimde röportaj yapıp sizlere beyin fırtınası yapmayı düşünüyorum. Bizlerinde bilmediği çok şey var, bildiklerimide yazmıyorum kimse kızmasın çünkü toplum olarak bilinçsiziz ve görünen herşeyi denemeye bayılırız.

Genotropin kullanmayı kafaya koyan varsa eğer, sorularınız varsa bana yazın elimden geldiğince cevaplarım. Sakın ama sakın bilinçsiz kullanmayın, bana kalsa hiç kullanmayın ama niyetine girdiyseniz profesyonel destek almalısınız. İnsülini ben kesinlikle önermiyorum. Yurtdışından genel genotropinlerede güvenmiyorum, ben paraya kıydım eczaneden aldım zor oldu ama tedarik edebiliyorum.

Benden şimdilik bukadar, ileride farklı makaleler ile tekrar yazarım sizlere. Atladığım çok nokta olabilir makaleyi okudum tekrar ama gözümden kaçan yer olursa belirli zamanlarda tekrar güncellerim.

Selametle..

Dipnot: Makalede geçen terimler; Somatotrofik hormon (STH) – Growth Hormon (GH), -Adele Hücrelerinin Artması (Hyperplasie), – HCG (Pregnyl), – L-T3 troid hormonu (Cytomel), – Human Growth Hormon (HGH), – Ergenlik (Puberte)

Growth Hormone (Büyüme Hormonu) Nedir? Nasıl Kullanılır?
5 (100%) 1 Oy verildi.
Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Elif 29 Haziran 2017

Çok teşekkürler

İlginizi Çekebilir
Salyangoz Kremi Kullananlar

Salyangoz Kremi Kullananlar

0
0
29 Ağustos, 12:09
Pernisiyoz Anemi Nedir

Pernisiyoz Anemi Nedir

0
0
28 Ağustos, 13:55
Nikotin Replasman Nedir

Nikotin Replasman Nedir

0
0
27 Ağustos, 13:18
Saçkıran Nedir

Saçkıran Nedir

0
0
16 Ağustos, 10:16
Pregnyl 5000

Pregnyl 5000

0
0
16 Haziran, 12:02
Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

0
0
12 Haziran, 15:18
turkiyenin en kaliteli hd porno izleme ve Bedava porno sitemizden sinirsiz porno izleyebilirsiniz. Bunun yani sira gebzeden citir escort bayan kizlarin yer aldigi Gebze Escort bayanlar icin burayi da tercih edebilirsiniz. istanbulun elit semtleri istanbul escort bayanlar, ve turkce yabanci full pornolar izlemek icin porno izle sitemizi ziyaret ederek delice porno izleyebilirsiniz. Bunlar disinda, sex hikayeleri sitemizi onermekten de geri durmuyoruz.