SGK Soru Cevap

Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

Hosting Nedir Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ads 2 Ocak, 09:42'de eklendi

Hosting Nedir?

Hosting internet sitenizin barındırıldığı sunucu hizmetlerine verilen isimdir. Bir web sitesi sahibiyseniz çeşitli hosting firmalarından barındırma için hosting satın alma işlemi yapılır, bu firmalar size ihtiyacınız olan interneti, harddisk`i, işlemci ve RAM`i sağlayarak sitenizin çalışmasını sağlar.

Hosting alırken nelere dikkat edilmeli?

Sizde bu işlere yeni atılacak bir webmaster iseniz ve bu konularda henüz bilgi sahibi değilseniz size ilk başlarda hosting tercihlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

En başta web sitenizin içeriğine dikkat etmeniz ve potansiyel olarak ne kadar ziyaretçi çekeceğinizi düşünmelisiniz. Henüz reklam yapamayacağınız sadece açayım kenarda dursun şeklinde bir web sitesi açacaksanız bu site için hosting tarafında çok yatırım yapmanıza gerek olmayacaktır.
En başta sunucuzda kullanacağınız işletim sistemini belirlemeniz gerekiyor, bu sorunun cevabı kullandığınız yazılıma göre değişecektir. Asp bir siteye sahipseniz ve SQL veritabanı kullanacaksanız Windows hosting kullanmanız gerekiyor.

Eğer Php yada WordPress bir siteye sahipseniz Linux işletim sistemine sahip bir hosting tercih etmeniz gerekecektir. Linux panele sahip hostingler genel olarak Windows`a oranla fiyat bakımından biraz daha uygun fiyatlara sahiptir.

Günde 250 tekil ziyaret yada daha altı tekil ziyaret alan bir web sitesi sahibiyseniz bir hosting hizmetleri veren firmadan limitsiz hosting paketi almanız yeterli olacaktır, bu paketler ortalama yıllık 60 TL ücretlerden oluşup sınırlı sayıda CPU ile karşınıza çıkar.
Her ne kadar limitsiz hosting paketi diye geçiyor olsada üyelik sözleşmenizde genelde işlemciyi siteniz yüzde yirminin üzerinde kullandığı taktirde ek bir gerekçe gösterilmeden sizin sitenizi sunuculardan atma haklarına sahiptirler.

Yasal olarak firmanın tüm kurallara uyup uymadığını levhalarını incelemeyi unutmayın, bu daha sonradan size ciddi problemler oluşturabilir hatta sitenizin bilgilerinin çalınmasına ve sitenizin veritabanının silinmesine bile sebep olabilir.
Bu yüzden hosting firması seçimi yaparken sadece fiyata değil tüm bunlara ve performasa da önem verilmesi gerekir. Özellikle de WordPress altyapısıyla bir internet sitesi kuracaksanız kaynak tüketiminizin her şekilde fazla olacağını belirtmek isteriz. WordPress siteler yüksek CPU ve RAM tüketimiyle bilinirler, her ne kadar siteniz yeni olup ziyaret sayınız 50`yi geçmese de hosting kaliteniz düşük olduğunda WordPress altyapıya sahip olan bir siteniz varsa siteyiz giriş süresi 1 dakikaya kadar uzayabilir. Bu süre kullanıcılar bakımından oldukça rahatsız edici bir süre olduğu için muhtemelen ziyaretçi site açılmadan sıkılıp siteyi geri kapatacaktır bu da sizin Google üzerindeki itibarınızı ve öne çıkma şansınızı azaltacaktır. Tüm bunların yanında dikkat etmeniz gereken bir diğer kısımda hosting firmanızın destek vermesidir, bazı hosting firmalarında bir sorun yaşadığınızda haftasonları destek bulunmuyor hafta içi günlerinde ise o kadar geç cevap veriyorlar ki bazen siteniz basit bir sebepten dolayı günlerce kapalı kalabiliyor. Bir çok acemi webmaster aynı sorunları yaşadığı için işlerinde çok pişmanlık yaşıyorlar, verdikleri paranın boşa gitmemesi içinse yıl boyunca aynı hosting firmasıyda çalışmaya devam ediyorlar.

Sizde bu durumlara dikkat ederek hosting firması seçimi yaparsanız başınız çok daha az ağrıyacaktır.

Ne kadar alana ihtiyacım var?

Bir haber sitesiyseniz ve yalnızca haberlerin görsellerini yükleyecekseniz sürekli olarak büyük boyutlarda dosya upload etmiyorsanız ortalama olarak 40 GB bir depolama alanı bile size fazlasıyla yetecektir, bunu sorun etmenize çok gerek yok çünkü depolama alanları VDS sunucularda ihtiyaca göre arttırılabilir. Ancak standart hosting paketi için soracak olursanız en azından 30 GB depolama alanı sağlayan paketleri tercih etmenizi öneririz.

Ortalama büyüklükte bir sitem var nasıl bir sunucu kullanmalıyım?

Ortalama günde 5000 tekil kullanıcıya sahip bir haber siteniz olduğunu varsayalım artık standart hosting paketleri yetmemeye başladığında bu büyüklükteki bir site için VDS sunucular devreye girecektir, VDS sunucular ihtiyaca göre CPU ve RAM miktarı arttırılabilen çeşitli paketlere sahip olan sunuculardır ve satın aldığınızda yalnızca size ait olarak çalışır, bunun anlamı genel sunucu paketlerinde olduğu gibi 1 adet sunucuda 250 adet internet sitesini içinde barındırmaz.

Ortalama olarak 3 GB RAM ve 2 Çekirdek işlemciye sahip olan bir VDS sunucunun aylık kirası ortalama 70 – 85 TL arası değişebilir, daha uygun firmalarda daha uygun kampanyalar ile karşılaşma şansınızda var.

Yüksek ziyaret oranlarında bir sitem var nasıl bir sunucu kullanmalıyım?

Genel olarak baktığınızda sunucuların IT tarafında bunlara dikkat etmeniz başlangıç seviyesi olarak yeterli olacaktır, ancak siz büyük işler yapıyorsanız ve elinizin altında bu işe başlarken yüklü bir miktarda reklam parası yada sunucu masraflarına ayırdığınız para hazır durumdaysa doğrudan güçlü bir VDS sunucu sahibi olmanız, hatta ilk ay içerisinde günde 15000 ve üstü tekil ziyaret almayı planlıyorsanız direkt olarak VPS yada Dedicated server almanız yararınıza olacaktır.

Bu sunucular doğrudan tek bir bilgisayarın hiç bölünmeden size ait olarak kiralanmasından ve altyapısının sağlanmasından oluşur. Bu sunucuları kiralarken gelecek olan ziyaretinizle doğru orantıda CPU ve RAM seçimi yaparsınız, ancak bu ziyaretlere sahip olan bir siteyseniz en azından aylık sunucu masrafı için minimum 150 TL gibi bir bütçe ayırmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

www.kanijehosting.com – Güvenilir web barındırmanın yeni adresi.

Hosting Nedir Nelere Dikkat Edilmelidir?
Yazıya Oy Verin..
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.