İngilizce Telefon Konuşmaları

0

ingtelTelefon görüşmeleri insanların kolay bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. Bunu tıpkı internet ortamında yazışma yolu olarak düşünebiliriz. İnsanların telefon üzerinden iletişim kurmalarını kolaylaştıran en önemli detay ise her iki tarafın yüz yüze konuşmuyor olmasıdır. Bu nedenle kişiler daha rahat olur ve kullanacakları kelime ile cümleler duygu ve düşüncelerini daha iyi bir şekilde ifade etmesine olanak sağlar. Aynı durum ingilizce telefon konuşmaları için de söz konusudur.

İngilizce telefon diyalogları, diyalog türüne ve kişilerin sahip olduğu İngilizce seviyesine göre farklı bir şekilde deneyim edilebilir. Ancak burada söz konusu diyalogların kişinin dil gelişimi açısından da son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan, kişinin telefon ile görüşme yapmasındaki amaç ve kapsama göre, elde edilecek fayda ve kullanılacak yöntem farklılık gösterebilmektedir.

İngilizce Telefon Görüşmeleri

İngilizce belli bir iş sektörü yada kişisel iletişim gibi amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilebilir. Bu nedenle görüşmelerin niteliğini arttırmak ve her iki tarafında doğru bir biçimde iletişim kurmasını sağlamak adına telaffuz olarak tanımladığımız, kelime ve cümlelerin doğru bir ses ile karşı tarafa aktarılması önem arz etmektedir. Bu nedenle başarılı bir şekilde telefon görüşmesinin İngilizce olarak sağlanmasında, konuşmacının başarılı bir telaffuz yetkinliğine sahip olması ve hatta kişinin daha önce ana dili İngilizce olan kişiler ile iletişim kurmuş ve deneyimlemiş olması, o’nu daha çok ön plana çıkarır.

İngilizce telefon konuşmaları amacına göre temelde kişisel yada iş amaçlı olarak  ikiye ayırmamız mümkündür. Kişisel gerçekleştirilen İngilizce telefon görüşmelerinde daha çok dilin geliştirilmesi, özel bir iletişim sağlanması gibi amaçlar söz konusu iken, iş amaçlı gerçekleştirilen görüşmelerde ise ilgili ürün yada hizmetin, son kullanıcı yada tüketiciye başarılı bir şekilde ifade edilmesi durumu söz konusudur. Ancak, müşteri temsilciliği olarak tanımlanan bu hizmet, iş amaçlı gerçekleştirilen sadece bir hizmet ile sınırlı değildir. Özellikle dış ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların farklı ihtiyaçları olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.

İngilizce Telefon Görüşmesi Örneği

Aşağıda, bir İngilizce telefon konuşmaları ve genel diyalogların gelişmesinin genel aşamalarını görüyoruz. Gerek iş amaçlı gerekse de kişisel bir görüşme söz konusu olsun, bu aşamalar genel olarak aynıdır.

  1. Tanışma, selamlaşma aşaması
  2. Konudan bahsedilmesi
  3. Konu hakkında derinlemesine bilgi alışverişi
  4. Konunun sonuçlandırılması
Yazıya Oy Verin..

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.