SGK Soru Cevap

Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

Kredi Notu Hakkında Tüm Detaylar Sizinle

Ads 15 Eylül, 15:01'de eklendi

findeksGünümüzde bankalardan kredi alabilmenin şartlarından birisi de kredi notlarıdır. Birçok kişi bankalara yaptığı kredi başvurularda, kredi notunun düşük olması sebebiyle ret cevabı almaktadır. Baktığımız zaman günümüzde birçok kişinin bu noktada kredi notunun düşük olduğunu ya da bankalardan kırmızı kalem yediğini görebilmekteyiz. Bu nedenle de kişiler kredi notunu öğrenmeye ve kredi notunu yükseltmenin yollarını öğrenmeye mecbur olmaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Bankalardan aldığınız kredilerin geri ödeme düzenine göre bankaların size verdiği puana kredi notu denilmektedir. Yani kredi notunun düşmesinin nedeni, ödemeleri aksatmanızken, aynı şekilde kredi notunu yükseltmenin tek yolu da, ödemelerinizi düzenli olarak yapmanızdır. Bu konuda vadelerini sadece bir ay geciktiren ve bunun herhangi bir sorun yaşatmayacağını düşünen kişiler büyük bir yanılgıya düşmektedir. Zira bankalar, kredi vadelerinin düzenli ödemesi konusunda çok hassastır.

Bu sebeple ödemeyi 1 ay aksatmanız durumunda dahi kredi notunuzu düşürecektir. Bu süre 3 aya ulaştığı zaman ise, adli süreçlere başvuracaklardır. Banka ayrımı olmaksızın, tüm bankalar için bu durum geçerlidir. Kredi başvuru aşamalarında, talebinizin yoğun bir şekilde değerlendirilmesinin nedeni de budur. Bankalar sadece krediyi ödeyebileceğine inandığı kişilere kredi vermektedir. Bu sebepte ödemeyi aksatmanız durumunda ise tüm yaptırımları uygulamaktadır.

Kredi notu 1500’ün altında ise, bankalardan kredi çekmek konusunda belli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Üstelik kredi notu tüm bankalar tarafından ortak bir şekilde kayıt altındadır. Bankalar tarafından ortak bir şekilde kurulan Kredi Kayıt Bürosu’nda, tüm kredi notu bilgileri kayıt altındadır. Yani bir bankadan aldığınız kredi sonucunda kredi notunuzun düşmesi demek, diğer bankaları da etkilemektedir. Bu durumda kredi notunuz düşük ise, hiçbir bankadan kredi alamayabilirsiniz.

Kredi Notum Tekrardan Yükselir Mi?

Ödemeleri aksatmanız sonucunda düşen kredi notunuz, aynı şekilde ödemelerin düzene sokulması sonucunda tekrardan yükselecektir. Yani ilk ay ödemeyi aksattığınız zaman kredi notunuz düşecektir. Ancak bu borcunuzu bankaya ödediğiniz zaman, ve kalan ödemelerde herhangi bir aksatma olmadığı zaman kredi notunuz tekrardan yükselebilir.

Kredi notu hakkında merak ettiğiniz diğer tüm detaylara sitemiz üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve kredi notunuzu buradan sorgulayabilirsiniz. Sitemiz bu anlamda geniş ve kullanışlı yapısıyla ziyaretçilerine etkili bir hizmet sunmaktadır.

Kaynak

Kredi Notu Hakkında Tüm Detaylar Sizinle
Yazıya Oy Verin..
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.