SGK Soru Cevap

Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

Zeka testi oyunlarının zekaya etkisi

Ads 13 Eylül, 04:38'de eklendi

ZEKÂ NEDİR?

Zekâ; yaşama kabiliyetimiz arttırmak için çevreye uyum sağlamamıza yardımcı olan, yaşamda karşılaşmış olduğumuz sorunlara pratik çözümler getirmemizi sağlayan pratik olarak problem çözme yeteneğidir. Yani şunu diyebiliriz: Zekâ; düşünme, akıl yürütme, gerçekleri algılama, yargılama ve problem çözme gibi yeteneklerin tamamına verilen addır. Zekâ gerçekten de çok karmaşık bir yapıya sahip olduğu için basit bir tanımı olmamakla beraber yapılan tanımlar da tam olarak zekâyı karşılamamaktadır.

zeka testi

Zekâ Ne İşe Yarar?

Zekâ bilişsel bir yetenek olmakla birlikte bu yeteneklerin bir arada kullanılmasını sağlayan bir yapıdır. Bizler zekâ sayesinde bütün bilişsel işlerimizi yapabiliriz. Ayrıca ilk etapta çok basit gibi görünen ve hiçbir müdahaleye gerek yokmuş gibi görünen zekâ, yapılan bazı hamlelerle geliştirilebilir.

Zekâ Geliştirilebilir Mi?

Günümüzde geliştirilmiş olan çeşitli teknikler sayesinde zekâ üzerinde birçok işlem yapılabilir. IQ testleri bireylere uygulanarak bireylerin zekâ seviyeleri ölçülüyor ve o zekânın geliştirilmesi için çeşitli teknikler uygulanıyor. Bireye çeşitli zeka testi ve zeka soruları verilerek mevcut olan zekânın mevcudiyeti korunuyor ve gelişmeye müsait olan zekâlar da bu sayede bu teknikler sayesinde geliştirilebiliyor. Ayrıca zekânın geliştirilebilmesinin en önemli şartlarından birisi de zekânın yeterli uyarıcılara maruz kalması ve bireyin yapacağı tekrarlardır. Zeka oyunları zekanızı geliştirecek şeylerdendir.

Zekâmızı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda zekânın birçok faktörden etkilendiği ortaya çıkmıştır. Yazımızın devamında bu faktörlerden bahsetmeye çalışacağız. Zekâyı etkileyen önemli faktörler genler, yediğimiz ilk gıdalar, çevre ve yaşam tarzıdır. Ayrıca zeka testi çözmek de son derece önemlidir. Bu saydığımız maddelerden elimizde olmayan ama zekâmızı etkileyen en önemli faktör ebeveynlerimizden gelen genlerdir. Bu genler zekâmızın yaklaşık olarak %40 ile %80’ inden sorumludur. Zeka soruları bu testleri etkileyen unsurlardır. Bunun yanında diğer faktörler de son derece önemlidir. Bu yüzden yukarıda saymış olduğumuz maddelere dikkat etmeli ve zekâ konusunda elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Zeka testi oyunlarının zekaya etkisi
Yazıya Oy Verin..
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.