İngiltere Vizesi Nasıl Alınır : 2020 Güncel Bilgiler

0

İngiltere, daha doğrusu Birleşik Krallık, Schengen bölgesine dahil değil; yani Avrupa’da olmasına rağmen Schengen vizesi ile seyahat edemediğimiz ülkelerden biri. Bu nedenle Birleşik Krallık ülkeleri olan İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ya gidebilmek için İngiltere Vizesi daha doğrusu Birleşik Krallık Vizesi almamız gerekiyor. Evraklarımız tamsa da, çok rahat bir şekilde bu vizeyi alabiliyoruz. İşte bu yazımda, sizlere İngiltere vizesi hakkında tüm bildiklerimi tek tek aşağıda anlatacağım.

Londra ve İngiltere hakkında yazacağım yazılara öncelikle İngiltere vizesinin nasıl alındığını anlatarak başlayacağım. Merak etmeyin, eksiksiz evrak verildiğinde çıkması hiç de zor olmayan bir vizedir İngiltere Vizesi.

Tüm İngiltere vize evraklarını tamamlarsanız, vizeniz zamanında çıkıyor. Ben, size aşağıda tüm süreçleri sırasıyla anlattım.

Yine baştan söylüyorum : Eğer evraklarınız tamsa, çok rahat bir şekilde ingiltere vizesi alabilirsiniz ve bu vize genelde 1, 2 hatta 5 yıllık vize olacaktır.

Hadi gelin lafı uzatmadan sırası ile ingiltere vizesi hakkında bilinmesi gerekenler üzerinden gidelim :

1. İngiltere Vizesi Kimler İçin Zorunlu?

Seyahat amacınız ister turistik, ister eğitim, ister iş olsun ve kaç günlük olursa olsun bu vize ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için zorunlu ve Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları için tahmin edeceğiniz üzere değil.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yeşil pasaport da dahil olmak üzere, tüm pasaportlar için ingiltere vizesi isteniyor.

ingiltere vizesi pasaport cesitleri

Yeşil Pasaport Sahipleri İçin de İngiltere Vizesi Zorunlu

Gerçi Brexit’ten sonra ne olur bilmiyorum. Ancak Brezilya, Güney Kore ve Avustralya vatandaşlarının (6 aya kadar kaldıkları sürece) vizesiz seyahat, eğitim vb. hakları olduğunu biliyorum.

Bu nedenle Birleşik Krallık AB’den ayrılsa bile diğer AB üyesi ülke vatandaşlarına kısa dönem seyahatler için bize uygulandığı gibi bir vize uygulanacağını sanmıyorum.

Bununla birlikte, İngiltere’den aktarmalı uçuş yaparak sadece hava limanında kalacak olsak bile transit vize almamız gerekir. Ne yazık ki, sadece aktarma yapmak için bile vize almadan, İngiltere’den transit bir uçuşa alınmazsınız. Bilginize.

2. İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Bu yazımda İngiltere turist vizesi için gerekli olan evrakları anlatacağım. Ama başka nedenlerle gidecekseniz ve gerekli vize evraklarını öğrenmek isterseniz (İngiltere öğrenci vizesi, İngiltere ticari vizesi, İngiltere evlilik vizesi gibi), yorumlarda sorabilirsiniz.

Öncelikle vize işlemleri için takip etmemiz gereken site Birleşik Krallık’ın resmi sitesi. (Aşağıda göreceksiniz.)

Diğer kaynaklar güncellenmemiş olabilir, istenen evraklar, vize ücreti falan değişmiş olabilir. Ki değişti de. Aşağıda güncel halini görebilirsiniz.

Mesela artık tüm evraklar çıktısı alınmadan, dijital olarak taratılıp, sisteme yükleniyor.

ingiltere_vizesi_basvurusu_sitesi

İngiltere Vizesini başvuru formu ve süreçleri bu siteden yapılıyor

Bu nedenle aşağıda linkini verdiğim siteleri de her zaman kontrol edin. Her an vize başvuru evrakları güncellenebiliyor çünkü.

İngiltere vizesini ilk kez alacaksanız 6 aylık vizeye başvurmanızı öneririm. Peki İngiltere vizesi ne kadar?

İngiltere Vizesi Ücretleri 2020 fiyatları :

 • 6 aylık İngiltere vize başvuru ücreti 127 Dolar
 • 2 yıllık İngiltere turist vizesi başvuru ücreti 473 Dolar
 • 5 yıllık İngiltere turist vizesi başvuru ücreti 858 Dolar
 • 10 yıllık İngiltere vizesi başvuru ücreti 1.077 Dolar.

Tabiki isterseniz biraz daha ödeme yaparak, randevuyu öne alıp ekspres vize de alabiliyorsunuz ama dediğim gibi biraz daha pahalı oluyor. Bu şekilde ekstra ödeme yaparsanız, 3-5 günde de İngiltere vizesi sonuçlanıyor. Ama normalde :

İngiltere vizesi ortalama 15 günde çıkıyor.

Ayrıca vize kaç yıllık olursa olsun kalabileceğimiz maksimum süre toplamda 6 ay. Yani 5 yıllık ingiltere vizeniz olsa bile, Birleşik Krallık topraklarında maksimum 6 ay yani 180 gün kalabilirsiniz.

Vize başvurusu yaparken, vize ücreti online olarak kredi kartınızından tahsil ediliyor. Ödeme yapıldıktan sonra da, online olarak randevu alabiliyorsunuz.

İngiltere Vizesine nasıl başvurulur ? :

 • Başvuruya artık BU SİTEDEN yapıyorsunuz. Diliniz seçtikten sonra, kayıt açıyorsunuz. (Tüm süreçler ingilizcedir.) Kayıt açtıktan sonra başvuru formunu doldurmaya başlıyorsunuz.
 • Siteye geldikten sonra, Select Your Language, Visit, Select A Country to provide biometrics kısmında “Turkey” seçiyoruz.
 • Sonrasında “Check Available Biometric Enrolment Locations” kısmı gelecek. Burası, evrakları teslim edeceğiniz ülke açısından önemli. Mesela Türkiye’de yetkili yerler : İstanbul, İzmir, Adana, Bursa ve Gaziantep gibi yerlerden başvuru yapılıyor.
 • Sonrasında “Start” butonu ile kayda başlıyoruz. Zaten soru olarak soruyor “Yeni başvuru mu ?” diye. “Start new application” diyerek başvuru artık başlıyor.
 • Daha sonra E Mail ve diğer bilgileri sırasıyla vererek kayıt açılmış oluyor. Zaten tek tek formu doldurmaya başlıyorsunuz. Burada en önemli şey, tüm sorulara doğru bir şekilde cevap verebilmek.
 • Tüm formu doldurduktan sonra, ödeme kısmına geliyoruz ve kredi kartı ile ödeme yapıyoruz.
 • Ödeme de yapıldıktan sonra, en son bölümde randevu alıyoruz.
 • Bu işlemler tamamlandıktan sonra ücreti ödediğimizi ve randevu aldığımızı gösterir çıktıyı alıp, pasaportumuz ile beraber randevu gününde ilgili yetkili kuruma, topladığımız evrakların çıktıları ile gidiyoruz. (Gerekli evrakları aşağıda anlattım.)
 • Başvuruların da tümü, yetikili kurumda parmak izi verilerek yapılıyor.
 • Bu arada, mail adresimize gelecek olan numarayı da mutlaka kaydediyoruz. Bu numarayı daha sonra İngiltere vizesi sorgulaması için kullanacağız.

3. İngiltere Vizesi İçin Gerekli Başvuru Evrakları

Artık, İngiltere vizesi alırken, aşağıda bahsedeceğim evrakların, yukarıda doldurduğumuz formun olduğu sitede taranması gerekiyor.

Bu evrakların tamamı, İngiltere’yi ziyaret ederken masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren ve geri döneceğinizi kanıtlayan dökümanlar olmalı.

Aşağıdaki evraklar 2020 yılı güncel İngiltere Vizesi Evrakları Listesidir

İngiltere Vizesi için gerekli evraklar:

 • En az 6 ay geçerli pasaport, (varsa eski pasaportlarınız)
 • Siteden indirip doldurduğunuz formlar,
 • Randevuyu aldığınızı ve başvuru ücretini ödediğinizi gösteren belge,
 • Varsa daha önceki schengen vize fotokopileri hatta Amerika ve İngiltere vizesi fotokopileri,
 • Kalacağınız yeri gösterir belge (otelde konaklayacaksanız otel konfirmasyonu, bir arkadaşınızda kalacaksanız evin adresi ve belki orada kalacağınıza dair İngiltere Konsolosluğuna ya da İngiltere Büyükelçiliğine hitaben bir dilekçe de eklenebilir.)
 • İngiltere’de kalan akrabanız falan varsa isterseniz davetiye mektubu alabilirsiniz,
 • Gidiş-dönüş uçak biletleri (Var ise. Zorunlu değil.)
 • Son 3 aylık banka hesap hareketlerini gösteren hesap dökümü ve hesabınızda kalacağınız süredeki masraflarınızı karşılamaya yetecek kadar para,(USD veya Euro cinsinden de olabilir, TL olmak zorunda değil. Ama banka çok önemli bir kriter. Gelir-gider dengesine göre bankada para göstermelisiniz. Aşırı şişirilmiş hesap göstermemenizi öneririm.)
 • Mesleki durumunuzu belgeleyen evraklar. (Öğrenci iseniz öğrenci belgesi, çalışıyorsanız SGK hizmet dökümü, SGK işe giriş bildirgesi, çalıştığınız yerin antetli kağıdına yazılmış, kaşeli ve ıslak imzalı orada çalıştığınıza dair, maaşınızı ve pozisyonunuzu belirten dilekçe, son 3 aylık maaş bordronuz, şirketin ticari sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri gereklidir. İşyeri sahibiyseniz bunlara ek olarak şirket mali durumunu gösteren belgeler de eklenmelidir.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Kimlik fotokopisi

İptal edilebilir konaklama ve otel rezervasyonu için mutlaka Şu Siteyi kullanın. Vize başvurusunda konaklama adresi önemli.

ÖNEMLİ : Artık tüm evrakların İngilizce olmasına gerek yok. Zaten başvuru İngilizce olarak yapılıyor ve istenilen evraklar, Türkçe olarak da sunulabiliyor.

Yukarıdaki tüm süreçleri tamamladıktan sonra, randevu saatimizde başvuru merkezinde oluyoruz.

İngiltere Vize Başvuru Merkezi , Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi adına faaliyet gösteren bir ticari şirket olan Teleperformance tarafından işletilmektedir.

İngiliz Büyükelçiliği ve Teleperformance’ın vize değerlendirme ve karar süreçlerinde hiçbir rolü ya da etkisi bulunmamaktadır.

Ankara’daki İngiltere vize başvuru merkezi olan Teleperformance, Sheraton Otel’in hemen arkasında.

İstanbul İngiltere vize başvuru merkezi Profilo AVM Mecidiyeköy’de.

İzmir’deki Teleperformance ofisi Kıbrıs Şehitleri Caddesinde.

Bütün bu evrakları taradıktan sonra, randevu gününde taranmış evrakları yetkili kişiye veriyoruz.

Daha sonra tekrardan fotoğrafımızı çekiyorlar, parmak izimizi alıyorlar ve yukarıda bir tane kamera var ona biraz bakmamızı istiyorlar.

Yukarıdaki kameraya bakar mısınız sorusunu duyduğunuzda tribe girmeyelim, herkesten istiyorlar. Buraya kadar sizin yapacağınız tüm işlemler bu kadar.

Akabinde ise bir kaç gün bekledikten sonra, ister vize başvurusu yaptığınız şubelerine bizzat giderek; isterseniz adresinize kargo ile pasaportunuz ve onaylandıysa ingiltere vizeniz gönderiliyor.

4. Destek Alarak İngiltere Vizesi Nasıl Alınır ?

Yukarıda bir sürü evrak ve süreçten bahsettim. İngiltere vizesi alırken neredeyse tüm adımlar ingilizce. Bu yüzden ingilizceniz yoksa, kafanıza göre İngiltere vize başvurusu yapmayın derim.

Yanlışlık yapmanız veya anlamamız pek muhtemel olacaktır. Eğer evraklarınız ve formlarınız tam değilse, vereceğiniz onca vize başvuru parası çöp olacaktır.

Ayrıca, bu işlemlerle uğraşmak da istemeyebilirsiniz. Eğer böyle bir düşünceniz varsa, size Sezai Abi’nin şirketi Hızlıvizeal ile irtibat kurup, danışmanlık almanızı öneririm.

İngiltere vize başvuru işlemleri ve tüm bu süreçlerde danışmanlık yapıyorlar. Özellikle tüm başvuru formlarının ve evraklarının profesyonelce hazırlanması ve başvuru sürecine uygun olarak yapılmasında yardımcı oluyorlar. Hızlıvizeal.com linkinden irtibat kurabilirsiniz. Selamımı söyleyin. Yardımcı olacaklardır.

Hızlı Vize Al irtibat telefonu : +90-212-217-30-30 ve GSM : +90-549-515-10-05

5. İngiltere Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere vize başvurusunu tamamladıktan sonra, başvurunun sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için ilk önce Teleperformance’ın sitesi üzerinden “Register” ile kayıt oluyoruz. Daha sonra takibi “Log in” bölümünden yapabilirsiniz.

ingiltere - vizesi - online - başvuru

İngiltere Vize Takip

Burada başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını göremiyoruz. Yalnızca değerlendirmenin tamamlandığını görebiliyoruz. Sonucu pasaportu aldığımızda öğreniyoruz. Zaten mail ile de haber veriyorlar.

Turist vizesi hakkında bilmemiz gereken en önemli şeylerden biri de bu vizeyi alınca çalışma izni de almış olmuyoruz.

Yani turist vizesiyle gidip orada çalışmak illegal. İngiltere çalışma vizesi konusunu başka bir yazıda ele alabiliriz.

6. Ülkeye Girişte Karşılaşabileceğimiz Durumlar

Uçakta bir form veriyorlar. Buna Landing Card deniyor. Bu formun üzerinde kişisel bilgilerinizin yanı sıra İngiltere’de kalacağınız adresi ve süreyi, bir de uçağın kalktığı havalimanını ve uçuş numaranızı yazıp imzalamanız gerekiyor.

Merak etmeyin her şey formda açıkça yazılmış. Landing Card aşağıdaki resimdeki gibi bir şey.

landing card ingiltere vizesi

Landing Card

Diyelim : Pasaport memurunun yanına gittik. Uçakta doldurduğumuz formu görevliye verdik.

“What is the purpose of your visit ?” sorusunu terör saçmaya gelmediğimizi belirten bir şekilde kısaca cevapladık.

Bu arada görevli sizden kalacağınız yerin evraklarını vs. isteyebilir, o yüzden fotokopilerini çantada bulundurmakta fayda var. Hatta dönüş biletinizi de isteyebilir. İnanın hepsi bu kadar aslında.

Şahsen benim girişimde pasaport görevlisi olarak aşırı neşeli bir amca vardı. Hiçbir sorun yaşamadan tekrar parmak izi verip girdim.

Sinir bozucu biri denk gelir mi bilinmez ama sanırım panik yapıp adama kafa falan atmadığınız sürece sorunsuz geçersiniz.

İngiltere Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

Yeşil pasaporta ingiltere vizesi gerekli mi ?

Evet gerekli. Hem bordo pasaport hem de yeşil pasaport sahipleri, İngiltere Vizesi alarak Birleşik Krallık ziyaretlerini gerçekleştirebilirler.

2020 İngiltere vize ücretleri ne kadar ?

İngiltere Vizesi Ücretleri 2020 fiyatları :

 • 6 aylık İngiltere vize başvuru ücreti 127 Dolar
 • 2 yıllık İngiltere turist vizesi başvuru ücreti 473 Dolar
 • 5 yıllık İngiltere turist vizesi başvuru ücreti 858 Dolar
 • 10 yıllık İngiltere vizesi başvuru ücreti 1.077 Dolar.

İngiltere vizesine, seyahat tarihinden kaç gün önce başvurmalı ?

En az 2 ay öncesinden başvurmanızı öneririm. Pek tabiki son dakikaya kalırsanız expres vize başvurusu da yapabilirsiniz ama o da normal vize başvuru ücretinin 4-5 katı kadar olabiliyor.

İngiltere vizesi kaç günde çıkar ?

Bir kez daha belirteyim : yoğunluğa göre değişmekle birlikte, genelde 2-3 hafta içerisinde çıkıyor. Şahsen benim 15 günde elime ulaştı.

İngiltere vizem red oldu. Ne yapabilirim ? Tekrar başvuru yapılabilir mi ?

Eğer red aldıysanız, işiniz biraz zor ama imkansız değil. Zaten red olduğu zaman, ki benim yol arkadaşımın başına geldi, neden red ettiklerini belirtiyorlar.

Hangi konuda evraklarınızın tamlığına ve geri döneceğinize inanmamışlarsa, yeniden bir başvuru yapın. Tabi bu yine aynı vize masraflarına katlanmanız anlamına da geliyor.

İngiltere vizem red olunca, vize başvuru ücretiniz iade etmezler mi ?

Ne yazık ki asla ücret iadesi yapmıyorlar. Arkadaşım 1 yıllık başvurdu. Vize ücretini yatırdı. Red aldı ve ücretini geri yatırmadılar. Yani red alınca, vize başvuru ücretiniz de ne yazık ki yanıyor…

İngilizce bilmeden ingiltere vize başvurusu nasıl yapılır ?

Online formda neredeyse her şey ingilizce. Eğer yanlış doldurur, gezinizi yanlış ifade ederseniz, paranız yanar. Boşuna yüzlerce dolar ödersiniz. Başvuru evraklarınız Türkçe olabilir ama online form ne yazık ki ingilizce doldurulmalıdır.

Eş durumunda (Karı koca) ingiltere vizesi için ayrı formlar ve ayrı başvuru yapılmalı ?

Eşiniz ile birlikte vize başvurusu yapacak olsanız bile, herkes için ayrı ayrı vize başvurusu yapılmalıdır ama ortak hesap olarak hesaplar gösterilebiliyor.

Şirketten alacağım belgeler ingilizce mi olmalı ?

Hayır. Türkçe de olabilir. İngiltere vizesi için gerekli evraklar artık Türkçe de kabul ediliyor. Yani bordro, vergi levhası v.s. Türkçe olabilir.

Banka hesabım yok. Hareketler de yetersiz. İngiltere vizesi çıkar mı ?

Eğer banka hesabınız ya da bankada paranız yoksa; düzenli gelir elde ettiğinizi gösteren banka hareketleriniz yoksa % 99 ingiltere vizeniz çıkmaz. Sigortalı çalışmıyorsanız, maaş v.s. hesabınızda da düzenli gelir/maaş hareketi yoksa, genelde ingiltere vizesi çıkmıyor…

18 yaşından küçük çocuklar İngiltere vizesine bireysel başvurabilir mi ?

Ne yazık ki bireysel başvuramazlar. Ebeveynleri tüm işlemleri halletmeli ve vize randevu gününde vize başvuru merkezinde 18 yaşından küçük çocukları ile beraber olmalıdırlar.

Evliyim. Çalışmıyorum. Eş durumundan ingiltere vize başvurusu yaparsam, vize çıkar mı ?

Eğer eşinizin evrakları ve geliri tamsa, size sponsor/eş durumundan dolayı vizeniz çıkacaktır. Yani mutlaka sizin de çalışmanıza gerek yok.

İngiltere vize başvurusunda eksik evraklarımı sonradan tamamlayabilir miyim ?

Evet tamamlayabiliyoruz. Vize başvurusu tamamlanıncaya kadar eksik evrakları sabah saatlerinde olacak şekilde, ilgili vize randevu merkezine teslim edebiliyoruz.

İngiltere vizesi başvurusunda emekli babam sponsor olacak. Vize çıkar mı ?

Eğer, özellikle öğrenci iseniz, babanızın emeklilik maaşı da gezideki masraflarınızı karşılayacak kadar iyi ise ve hesabında da yeterli bakiye varsa, gerekli evrakları tamamlamanız halinde vizeniz çıkar.

Ama özellikle öğrenci değilseniz ve çalışmıyorsanız, babanız emekli bile olsa ve size sponsor olsa dahi, pek muhtemel vizeniz çıkmaz.

Pasaportumun süresinin dolmasına 6 aydan daha az zaman var. Vizem çıkar mı ?

Çıkmaz. Zaten en az 6 ay geçerli pasaport gereklidir.

İngiltere vize randevu saatini değiştirebilir miyim ?

Vize başvurusu için, uygun günlerde ve saatlerde, seçimi bizzat kendimiz yapabiliyoruz. Üye olduktan sonraki dönemlerde, randevu tarihini dilersek değiştirebiliyoruz.

İngiltere vize evrakları İngilizce mi yoksa Türkçe mi olmalı ?

Hiç farketmez. Topladığınız evraklar Türkçe olarak da kabul edilir. Banka hesap dökümleri, sgk bordroları v.s. Türkçe olabilir.

İngiltere vizesi için bankada en az günlük ne kadar para/pound olmalı ?

Aslında bu sorunun net bir cevabı yok. Yeter ki düzenli geliriniz ve oraları gezerken yeterli paranızın olduğunu ve de akabinde ülkenize geri döneceğinizi kanıtlamanız yeterli olsa da; günde 100 pound gibi bir rakam X kalacağınız gün sayısını minimum olarak dikkate alın derim.

İngiltere vizesi alınca, İngiltere’ye bağlı adalara da o vize ile gidebilir miyim ?

Evet gidebilirsiniz. Yukarıda saydığım Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’ya ilaveten :

 • Pitcairn Adası
 • Bermuda
 • Turks and Caicos Adaları
 • Virgin Adaları
 • Anguilla
 • Cayman Adaları
 • Falkland Adaları

gibi ülkelere de giriş yapabilirsiniz.

İngiltere vizesi mülakatı ingilizce mi yapılıyor ? Türkçe mi ?

Türkçe mülakat yapılıyor. Şahsen bana ingilizce hiç bir şey sorulmadı. Evraklarımı teslim ettim, parmak izimi verdim, fotoğrafımı çektiler ve kurumdan ayrıldım. Hepsi bu kadar.

İngiltere vizesi çıkmadan uçak biletini alayım mı ?

Almayın. Çok riskli bir durumdur. Vizeniz çıktıktan sonra uçak biletinizi alırsınız.

Okuldan yeni mezun oldum. İşim yok. Turist olarak İngiltere’ye gidebilir miyim ?

Pek muhtemel vizeniz çıkmaz. Cevabı yukarıdaki yazımda.

Amerika vizem var. İngiltere vizesi almamda işe yarar mı ? Yardımcı olur mu ?

% 50 vize alma şansınız artar. Direk faydası olur.

İngiltere vizesi için en erken ne zaman başvurmalıyım ?

Seyahat tarihinden 6 ay öncesine kadar vize başvurusu yapılabilir. İngiltere vizesi konusunda ekşi sözlükte de bir sürü yorum ve bilgi paylaşılmış. Oraya da bakmayı unutmayın.

İngiltere öğrenci vizesi için hangi vize türüne başvurmalı ?

Öğrenciler Tier 4 öğrenci vizesine başvurmalı. Bu vize türünün şartları biraz daha farklı. Öncelikle akredite bir okuldan CAS belgesi alınmalı ve ilgili evraklar toplanmalıdır.

Kaynak: https://www.birhayalinpesinde.com/ingiltere-vizesi-nasil-alinir


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.