Pernisiyoz Anemi Nedir

0

Anemi kanda normalden daha az alyuvar olması demektir. Pernisiyoz anemide B12 vitamininin eksikliğinden kaynaklı bir anemi türüdür. Aynı zamanda pernisiyoz anemi midedeki intrensek faktörü adındaki protein eksikliğidir. Bu proteinin eksikliğiyle B12 vitamini emilemez ve dışarı atılma durumunda kalır. B12 vitaminini eksikliğini nedenleri arasında; intrensek protein eksikliği, emilim bozuklukları, çeşitkli ilaç kullanımı yer alır. Vücut B12 eksikliğiyle yeterli miktarda sağlıklı alyuvar yapamaz. Alyuvarlar, yeterli B12 vitamininin olmamasıyla normal bir bölünme yaşayamazlar ve bu sebeple aşırı büyük olurlar.

SEBEPLERİ

İntrensek faktör eksikliği

İnce bağırsaklarda emilimin bozuk olması

Yanlış beslenme

Parazitlere bağlı gelişen hastalıklar

BELİRTİLERİ

İlk belirtileri arasında halsizlik ve yorgunluk yer alırken; baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, el ve ayakların soğuk olması pernisiyoz anemisinin belirtileri arasında yer almaktadır.

RİSKİ TAŞIYANLAR

Alkol bağımlıları, uyuşturucu kullananlar, vejeteryanlar, evcil hayvan besleyenler, pankreas hastalığı geçirmiş olanlar, yanlış diyet uygulayanlar, yanlış beslenme biçimine sahip olanlar bu hastalığa yakalanma riski taşıyan kişiler arasında yer alırlar.

TEDAVİSİ

Hastalığın tedavisi kolaydır. Doğru tedavinin yapılmasıyla insan normal hayatına devam edebilir. tedavi yapılmaması yada geç tanı koyulması durumunda ise ciddi sorunlara yer açar. Kalpte, beyinde, sinir sisteminde ve diğer organlarda kalıcı bozukluklar yaratabilir.

Tedavi; B12 vitaminini yerine koyarak sağlanır. Gerek B12 iğneleri gerekse B12 hapları kullanılır.

KORUNMA YOLLARI

Yediğimiz besinlerin B12 açısından zengin olmasına dikkat ederek hastalıktan korunabiliriz. Özellikle vejeteryanlar et tüketmedikleri için bu hastalığa yakalanma olasılıkları daha yüksektir. onlar B12 vitamini almaya daha özen göstermelilerdir. Kırmızı ve beyaz et, deniz ürünleri, yumurta, süt ve süt ürünlerinde fazlaca B12 vitamini bulunur. bunları tüketmeye özen göstermelidirler. Gerekli durumlarda doktorlar vejetaryenlere B12 vitamin takviyesi yapabilirler.

 


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.