Nikotin Replasman Nedir

0

Nikotin replasman sigarayı bırakma girişiminde bulunanların denediği yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemin uygulanma şekli nikotinin sigara yerine nikotinli sakız, pastil ve nikotin bandı gibi ürünlerle sağlanmasıdır. Böylece sigaranın vücuda yayılmasına sebep olduğu diğer kimyasallar vücuttan temizlenmeye başlar. Bu sırada sigarayı bırakmaya aday kişi psikolojik bağımlılığının üstesinden gelmeye çalışır. Nikotin replasman ürünleri aşamalı olarak bırakılır.

Sigara şok etkisiyle, yani bir anda kesilerek ve replasman uygulanmadan bırakılabilir. Bu zorlu bir yöntemdir ve bırakacak kişinin geri çekilme belirtilerine hazırlıklı olması gerekir. Geri çekilme belirtileriyle ilgili en önemli husus şudur: Bedensel ve psikolojik olarak verilen tepkiler geçicidir ve sabredildiği takdirde zaman içerisinde azalacak ve tamamen kaybolacaktır.

Nikotin Geri Çekilmesinde Görülen Yan Etkiler

Bedensel tepkilerden en erken karşılaşılanlardan bir tanesi uyku düzeninde görülen değişimlerdir. Bu değişimler bir veya iki hafta içerisinde ortadan kalkar. Uyanma saatinden çok erken uyanma ve uykuya dalmada problem yaşandığı gibi, normalde ihtiyaç duyulan uyku zamanından daha fazla uyku ihtiyacı da hissedilebilir. Uyku düzensizliği bir ila iki hafta içerisinde kendiliğinden geçer ve sigarayı bırakan kişi eskisinden çok daha kaliteli ve düzenli bir uyku deneyimlemeye başlar.

Sigarayı bıraktıktan sonra kiloda artış olması da bir belirti ve sigara bırakmama bahenesi haline gelebilmektedir. Aslında sigarayı bırakmanın doğrudan kilo aldırma gibi bir yan etkisi yoktur. Ancak sigara içen kişilerde gıdalardaki şekerin kana karışması daha hızlı olmaktadır. Nikotinin bedendeki yokluğunda gıda alınırken, şeker daha yavaş ve uzun sürede hücreler tarafından kullanılır. Şekerin kullanılmaya başlama süresi uzadığından tokluk hissi daha geç fark edilir ve bu sürede daha çok yemek isteği oluşabilir.

Bu ve benzeri yan etkilerden daha az etkilenmek için nikotin replasman uygulanabilir.

 


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.