Avrupa Mobil İnternette İndirim Yaptı

0

mobil-internetAvrupa Birliği tarafından alınan karar doğrultusunda, mobil internet kullanım fiyatlarında indirime gidildi. Buna göre, yapılan indirim sonucunda yüzde 36 oranında daha ucuz internet kullanımına geçilecek.

Yurtdışı seyahatini Avrupa Birliği içerisinde yapan kişiler için mobil internet ücretleri büyük ölçüde düşüş gösterecek. Avrupa Komisyonu yaptığı açıklama sonrasında, alınan kararla mobil internette indirime gidileceğini ve ülkeler arası seyahatlerde de durumun bu şekilde olacağını vurguladı. Megabayt başına ücret 45 sent olurken, telefon görüşmeleri ise dakika bazlı olarak 24 sente inmiş olacak. Bu da 2012 senesine göre yüzde 17 oranında bir indirim anlamına gelecek. Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkeleri kapsayacak olan karar, fiyat farkları konusunda yaşanan sorunların yok edilmesi ve yüksek fiyatlandırmayı engellemek için alındı.

Ülkeler arasında seyahat eden turistler, mobil interneti çok daha fazla kullanmak zorunda kalıyorlardı. Google Maps gibi uygulamaların geziler sırasında oldukça işe yarar olması, internete olan ihtiyacın çok daha fazla artması anlamına geliyor. Navigasyonun kullanımı sırasında ödenen yüksek ücretler de böylelikle Avrupa ülkeleri içerisinde düşürülmüş oldu. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes, tarafından yapılan açıklamaya göre, yeni uygulamayla beraber, ekstra ödemelerin de önüne geçilmiş olacak. Piyasanın sert rekabet koşullarında yeterince büyüyememesi ve şirketlerin zarar etmesinin önüne geçildiğini vurgulayan Kroes, tüketici için de durumun oldukça güzel olduğunu söyledi. Mesaj ücretleri ile ilgili olarak, gönderim vergiler dahil olmak üzere 8 sente inmiş oldu. Sesli mesaj kullanımında mesaj başına ücret 15 sent, yeni fiyatlandırma olarak belirlenecek. Avrupa Birliği birkaç sene içerisinde internetin çok daha ucuz hale gelmesi için çalışmalarına devam edeceğini de açıkladı. Komisyon daha önce konuyla ilgili olarak çalışmanın sürdüğünü ve mobil internet kullanımında indirime gidileceğini açıklamıştı. Yaklaşık 1 senelik dönem içerisinde sonunda indirim konusu hayata geçmiş oldu. Yeni indirimlerin de birkaç yıl sonra yüzde 20 oranında iyileştirme sağlayacağı duyuruldu.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.