Cyanogenmod Yerine LineageOS Geliyor

0

Cyanogenmod Yerine LineageOSCyanogenmod, son dönemin en beğenilen Custom Rom tipi olarak kendisini Android 3 versiyonundan beri devam ettiren ve artık ekip olarak markalaşan, açık kaynak kodlu; kendi mobil işletim sistemini yapan bir avuç insan olarak biliniyor. Bu işletim sistemlerini bizler genelde ROM olarak adlandırıyoruz ve bu ROM’lar Android tabanlı üretiliyorlar. Genelde, markalar tarafından sunulan arayüzler ve mobil işletim sistemleri; örneğin Samsung’unTouchwiz sistemi, Android tabanlı “official ROM” olarak bilinirken; Cyanogenmod gibi bir ekip tarafından geliştirilen ROM çeşitleri, “Custom ROM” olarak adlandırılıyor. Custom ROM ekiplerinin yaptığı işler, genelde markaların yaptığı işlere nazaran daha stabil olabiliyorlar ve batarya değerleri, oyun oynatma performansları; markaların zorunlu uygulamaları ve benzeri içerikler arka planda çalışmadığı için daha yüksek olabiliyor.

Cyanogenmod da, yukarıda belirtebileceğimiz üzere bunların en popülerlerinden biriyken bir anda kapanma kararı aldı. Bu kapanma kararının ardında, Android üreticilerinin yahut Microsoft’un olduğu konuşuluyor ve ekibin para kazanmak adına bugünden itibaren, Google altında çalışabileceği bile belirtiliyor. Dedikodular arasında, söylenmeyen hiçbir ihtimal kalmadı kısacası ancak şu an kesin bir bilgi, maalesef mevcut değil. Cyanogenmod ekibi, geliştirmek isteyenler ve bu markayı devam ettirmek isteyenler için açık kaynaklı sistemini tamamıyla serbest bir biçimde bırakma kararını da ek olarak aldı ve bu karara binaen Cyanogenmod’un yeni varisi LineageOS’un geliştirilmesine karar verildi.

Geliştiriciler arasında, Cyanogenmod’a zamanında Android versiyonları konusunda destek vermiş pek çok isim bulunuyor ve LineageOS’un bu minvalde, Cyanogenmod’a epey benzeyeceği yine belirtiliyor.

LineageOS Ne Zaman Çıkacak?

LineageOS adı verilen yeni sistem, deneme süreçlerine başladı ve ilk beta sürümünü muhtemelen bu hafta içerisinde sunacak. Siz de, Cyanogenmod gibi Custom ROM çeşitlerine meraklıysanız ve telefonunuzu kurcalamayı seviyorsanız; LineageOS’un gelişimini takip etmenizi öneriyoruz zira Cyanogen’den daha farklı bir yapıya bürünmeyecekleri aşikâr. ROM’un en az 85 cihazı destekleyeceği de yine dönen dedikodular arasında.

Siz hiç Custom ROM kullandınız mı?


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.