Ayak Mantarı Nasıl Geçer

0

Ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde ayağın başka mekanlarıne de sunulan ciddi bir rahatsızlıktır. Ayak derinizin çatlayıp derinizde derin ve ağrılı yarıklar meydana gelmesine yol açabilir. Ayak mantarı tedavi edilmesi gereken ve kendiliğinden geçmeyen bir haldir. Mutlaka bir hekim tavsiyesi alınması gerekmektedir ve tedavi planına bağlı kalabilmek kuraldır.

Aşağıdaki tavsiyeler ayak mantarından kurtulmanıza yardım edebilir:

Ayakkabınızı değiştirin: Ayakkabınız fazlası vakit ayak mantarınızın meydana gelmesine en büyük katkenar yapan etmendir. Pek çok ayakkabı, içerisine hava almayacak biçimde tasarım edilmiştir. Bu sebeple hava düzgün biçimde ayakkabı içerisine girmez, ayağın serin tutulmasına engel teşkil eder. Ayak terlediğinde ayak mantarının çoğalması için müsait bölge sağlanmış olur. Bu sebeple içerisine hava alan ayakkabılar ve ayağı terletmeyen türde ayakkabılar seçilmelidir.

Ayak parmaklarınızı kuru tutun: Ayaklarda kuru tutmanın en zor bulunduğu yerler ayak parmaklarının aralarıdır. Ne tür ayakkabı tercih ederseniz edin bu bölgeyi kuru tutmakta zorlanabilirsiniz. Bu sebeple ayak mantarları en fazla ayak parmakları aralarında görülür. Ayak parmaklarının arasını kuru tutmanın bir yolu, çorap giymeden evvel ayak parmaklarının arasına kuru ve temiz peçete parçaları yerleştirmek olabilir. Bu peçeteler gün içerisinde derli toplu olarak değiştirilmelidir.

Vücudunuzun bağışıklık düzenini güçlendirin: Arada sırada ayak mantarları bedeninizin bağışıklık sistemi zayıfladığından meydana çıkar. Vücut bu mantarlarla muhabereamaz ya da onları zararlı olarak görmez. Sıhhatlı beslenerek (yiyecek ya da takviyeler ile) ve günlük vitamin ve mineral gereksiniminizı karşılayarak bağışıklık düzeninizi güçlendirebilir ve ayak mantarlarına karşı koymanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Daha çok egzersiz yapın: Ayaklar bedende kan dolaşımının en zor vardığı ortamlardandir. Kan dolaşımının azlığı, ayak mantarlarının oluşmasındaki faktörlerden biri olabilir. Daha çok egzersiz gerçekleştirmek kan dolaşımını çoğaltır ve ayak mantarları ile muhabereta beneninize yardım edebilir.

Sarımsak ile kendi ilacınızı yapın: Sarımsakta ajoene denilen ve ayak mantarlarına karşı çok tesirli bulunduğu tanınan bir entegre vardır. Bir kaç diş sarımsağı biraz zeytin yağı ile ezip ayaklarınıza minimumyarım saat süresince yedirin. Bu prosedürü günde İki kere yine edin. Ayak mantarlarınızın azaldığını göreceksiniz.

Doktorunuzun verilen ilaçları kullanın: Eğer ayak mantarınız süratle çoğalıyor ve denetim edilmez bir hal alıyorsa, zaman kaybetmeden hekiminize başvurmalısınız. Doktorunuz size müsait bir reçeteli ilaç önerebilir. Bu ilaçların pek fazlası 14 gün içerisinde tesirlerini gösterebilirler yalnız ciddi ayak mantarı sorunlarının hijyenik hale getirilmesi için 18 aya kadar uzayabilen bir müddet gerekebilir.

Tırnak parlatıcı ve tırnak parlatıcı temizleyicilerinden uzak durun: Tırnak parlatıcıları ve onların temizleyicileri tırnağınızı inceltebilir. Bu da tırnağınızı mantarlara karşı güçsüzleştirebilir. Mantar sorununuz geride bıraktığımıze kadar tırnak parlatıcılardan ve tırnak temizleyicilerden uzak durmanız yararlı oalcaktır.

Ayaklarınızı sirke ile yıkamayı tecrübe edinin: Sirke asidik bir yapıda olmasından, ayaklarınızdaki mantar formlarından kurtulmanızda yardım edebilir. Hassas ciltlerde yanmaya neden olabileceğinden İki ölçek suya bir ölçek sirke karıştırarak kalıcı bir netice elde edebilirsiniz.

Ayak tırnağınızı ameliyatla aldırın: Arada sırada hekiminiz rengi çok sararmış ve kalınlaşmış tırnağınızı bir operasyonla alabilmek isteyebilir. Bu tedavi ayakta yapılır, ve hekim alakalı bölgeyi uyuşturduktan sonra tırnağınızın tamamını kesip bir antimantar ilacı vakitrek parmağınızı sarar. Yeni tırnağın çıkması ise birkaç ay vakitr.

Ayak Mantarları Nasıl Bulaşır?

En süregelen bulaşma yolları, ayak mantarına sahip birinini giydiği kıyafet, ayakkabı ya da terliği giymektir. Bu mantara sahip birinin kullandığı çorap, havlu gibi ürünleri kullanmak da ayak mantarına yakalanmaya neden olabilir. Hatta ayak mantarına sahip birinin kullandığı duş, hyüzyıl, banyo gibi mekanları kullanmak bile ayak mantarının bulaşmasına neden olabilir.

Hayvanlar da ayak mantarını taşıyarak insanlara bulaştırabilirler. Nemli hava, çokça terlemek ve yağlı deri, ayak mantarının rahatlıkla çoğalabileceği bölgelardır.

Ayak mantarı, yuvarlak kurt da denen deri mantarının bir türüdür. Hayvanlarda ve insanlarda deride ya da tırnakta meydana gelen bu mantar türü enfeksiyona neden olur.

Yuvarlak kurtun neden bulunduğu hastalıklar:

*Tinea Pedis, atlet (sporcu ayağı)
*Tinea Unguium, Onikomikoz olarak tanınan tırnak mantarı
*Tinea Corporis, Yuvarlak kurt
*Tinea Cruris, Jock kaşıntısı
*Tinea Manuum, Deride ve tırnakta görülen bir mantar enfeksiyonu
*Ve daha düşük rastlanan başka birtakım mantar rahatsızlıkları

İnsanlarda ayak mantarına neden olan bakteri çeşidine dermatofit adı verilir ve kırk kadar türü yer alır. Fakat insanları en fazla tesirleyen tür Trichophyton Rubrum’dur. Dermatofitler en dış derimizde ve tırnaklarımızda birİkirler ve keratinden gıda elde ederek beslenirler. Bir kere oluştuklarında tamamıyla temizlenmeleri çok zahmetlidir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.