Bacaklarda Kırmızı Lekeler

0

Ciltte görülen kırmızı lekeler, çoğu cilt rahatsızlığının ortak sendromu bulunduğu için, yalnızca bu lekelere dayanarak unsurunun tam anlamıyla belirlenmesi son derece zahmetlidir. Aynı biçimde, bacaklarda görülen kırmızı lekelerin de değişik sebepleri olabilir. Bu lekeler fazlalıkla cildin alerjenlere (deterjan, sabun, güneş…vb.) verilen reaksiyondir. Bayanlarda ise tüy alma ardından (makine, jilet ya da ağda ile) bu tip lekeler görülebilir. Fakat geçmeyen ve sunulan lekeler sedef hastalığından egzamaya kadar birçok değişik cilt hastalığının sendromu olarak oluşabildiği için hekim muayenesi ve profesyonel tedavi gerektirebilir.
Bulguları Arasında Kırmızı Lekeler Olan Bazı cilt Hastalıkları

Bacaklarda meydana çıkan lekeler kırmızı, mor, koyu kırmızı, kahverengi olabilir ve değişik biçimlerde görülebilir. Aşağıda bulguları arasında bu tip lekelerin olduğu birtakım cilt hastalıkları ile ilgili kısa veriler bulabilirsiniz. Fakat cilt lekelerinin bu hastalıklar dışında bulunan başka hastalıklar sebebiyle de meydana çıkabileceği için tespit için hekime gitmeniz gerekebilir.

Sedef Hastalığı: Sedef hastalığının neden olduğu kırmızı lekelerin etrafında, genelde gümüş/beyaz renk değişimleri meydana gelir. Oldukça süregelen bir cilt meselesi olan sedef hastalığının tam sebebi net olarak bilinmemekle eş güdümlü, cilt hücresi üretiminin normal seviyesi aşması neticesi oluştuğu kabul edilmektedir. Tedavisinde oral olarak alınan ilaçlar ve özel içerikli birtakım merhemler kullanılmaktadır.

Alerjiler: Bacaklarda görülen kırmızı lekelerin büyük fazlalığı cildin detaylı alerjenlere verilen reaksiyon olarak meydana çıkmaktadır. Mesela, giydiğiniz pantolon veya çorap, sizde alerjiye sebep olan bir bileşen sahibi olan makine deterjanıyla yıkandıysa bacaklarınız da kaşıntı ve lekeler oluşabilir. Aynı biçimde birtakım kozmetik ürünler (bilhassa kokulu beden şampuanları, temizlik gereçleri) titiz ciltlerde alerjik tepkilere sebep olabilmektedir. Bu tip, alerjiye bağlı lekelerden korunmak için hipoalerjenik şampuan ve deterjan kullanabilmeniz mümkün.

Eritema Nodozum: Nadir olarak görülen cilt hastalıkları arasında bulunan “Eritema Nodozum” cilt yüzeyinin altında tespit edilen yağ katmanlarını tesirler. Bu hastalığı yol açtığı kırmızı lekelere dokunulduğunda ağrı meydana gelir ve lekelerin rengi daha fazla mor, kahverengi karışımıdır.

Egzama: Egzama kısaca, cildin alejenlere karşı verilen reaksiyondir. Egsürenin bacaklarda oluşturduğu kırmızı lekeler genelde alerjenle ilişki kesildikten bir müddet sonra kendi kendine geçer. Kesin bir tedavisi yoktur yalnız sendromlarıni hafifletmek için birtakım merhemler kullanmak mümkün.

Diğer Nedenler: Yazının ön saflarında da açıkladığım gibi bacaklarda görülen kırmızı lekelerin birçok değişik sebebi olabilir. Bu lekeler örnek olarak şeker hastalığı, güneşin zararlı ışınları, folikülit, periferik arter hastalığı veya sarfedilen bir ilacın yan tesiri olarak meydana çıkabilir. Lekeler 3-4 gün içine hafiflemiyorsa ve geçme işaretleri vermiyorsa bir hekime görünmek en güvenilir yol olacaktır.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.