SGK Soru Cevap

Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?

Sağlık 8 Haziran, 12:38'de eklendi

Vücudumuzun düzgün çalışabilmesi ve organların vazifelerini yerine getirebilmesi için her gün yeterli oranda su içmemiz kritik ehemmiyet taşıyor. Eksperlerın tavsiyesi günde 8 büyük su bardağı su içilmesi, yalnız derli toplu egzersiz yapıyorsanız bu oranı arttırmanız gerekebilir. Çok çok su içmenin ise birtakım zararları bulunmakta. Genellikle kısa vakit içinde çok çok su içmek son derece tehlikeli ve yaşami tehlikeler taşıyor. Kısa vakitte çok su içmenin en tehlikeli tesiri, kandaki sodyum düzeyinin azalması ve suyun kandan çıkarak hücrelere nüfuz etmesi.
Kısa Sürede Aşırı Su Tüketmenin Zararları

Yeterli oranda su içmek ne kadar mühimyse kısa vakitlerde çok çok su tüketmek o kadar tehlikeli. Bir anda çok çok su içmenin en tehlikeli neticesi “hyponatremia” adı verdiği bir aksilik.

Hyponatremia, kısaca aşırı su kullanımı yüzünden kandaki sodyum ve elektrolit düzeylerinin birden düşmesidir.

Eğer böbreklerin işleyebileceğinden daha çok su içerseniz çok su kandan ayrılarak beyin hücrelerine girebilir ve nöbet ve/ya da koma tehlikesini yükseltebilir.

Çok çok su içmenin bir başka olumsuz tesiri ise kan hacmini çoğalttığı için kanı işleyen kalp ve damarların üstündeki yükü arttırmasıdır.

Su gereksiniminin bireyin fiziksel etkinliğine, sıhhat şartlarına, yaşına ve kilosuna bağlı olarak değişebildiğini unutmamalısınız. Belki sizin bedeninuz başka insanlardan daha çok suya gereksinim duyduğu için gün içerisinde daha çok su içiyorsunuz. Vücudunuzun ne kadar suya gereksinim duyduğunu net olarak öğrenmek için bir eksper denetiminde kas, kemik ve su ölçümü yaptırmanız en güvenilir yol olacaktır.

Çok Fazla Su İçmek Zararlı mı?
Yazıya Oy Verin..
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Salyangoz Kremi Kullananlar

Salyangoz Kremi Kullananlar

0
0
29 Ağustos, 12:09
Pernisiyoz Anemi Nedir

Pernisiyoz Anemi Nedir

0
0
28 Ağustos, 13:55
Nikotin Replasman Nedir

Nikotin Replasman Nedir

0
0
27 Ağustos, 13:18
Saçkıran Nedir

Saçkıran Nedir

0
0
16 Ağustos, 10:16
Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

0
0
12 Haziran, 15:18
Kabızlığa Ne iyi Gelir?

Kabızlığa Ne iyi Gelir?

0
0
9 Haziran, 11:25