Elektronik Sigarayla Tütüne Veda Edebilirsiniz.

0

Tütün sigarasının açtığı zararlar ölümcül olduğu kadar ekonomik boyutta da ciddi endişeleri beraberinde getirir. Dünyada her geçen yıl 4 milyona yakın insan sırf sigara kullandığından hayatını kaybetmekte ve akciğer kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Türkiye için konuşmak gerekirse tütün sigarasından yaşanan ölümler her yıl 100.000 civarında olup bu rakam diğer ölüm nedenlerini sollamış görünmektedir. Zira trafik kazasında ki ölüm sayısı 7000 kişiyi geçmemektedir.

Dolayısıyla sigaranın ne denli ölümcül bir toplumsal sonuç ürettiği ortadadır. Zira tütündeki nikotin ve haricindeki çok zehirli maddeler insanın immünal sistemini büyük ölçüde tahrip etmektedir. Tütün sigarasının yaygınlaşması ise diğer bir tehlikedir. Zira 2040’lara yaklaşıldığında dünyadaki sigaradan kaynaklanan ölüm sayısı 4 milyondan 10 milyona yaklaşmış olacaktır.

Bu da nerdeyse 2,5 katı demektir ki, tütün sigarasının büyük bir küresel sağlık riski oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Bundan dolayı sigarayı bıraktırma yönündeki çalışmalar her geçen yıl artmaktadır. Bütün alınan önlemlere karşın tütüne olan kişisel bağımlılık direnci bir türlü kırılamamakta ve sağlık riskinde olası bir gerileme olmamaktadır. Bununla birlikte tütün bağımlılığına karşı çok etkili bir çözüm söz konusudur. Bu da elektronik sigaradır. Elektronik sigarada tütünü çağrıştıracak az miktarda nikotin olması ve beraberinde çok hoş aromanın gelmesinden dolayı çekilen buharla sanki bir tütün sigarası içiliyormuş sanrısı yaratılmaktadır. Bu sanrıya dayanan teknolojiyi üretense içindeki çiptir. Dolayısıyla elektronik sigara likit ürünleri sayesinde normal tütün sigarasında bulunan nice zehirli kimyasal maddeler alınmamakta ve kanser oluşturma riski ortadan kalkmaktadır.

Zaten tütün sigarasında çok etkin sayılan 20 bin civarı zararlı madde bulunmaktaydı. Fakat elektronik sigara kullanımı sayesinde bu zararlı maddeler hiçbir biçimde çekilmemektedir. Ayrıca buhardaki aroma ve az miktarda bulunan nikotin sayesinde adeta tütün içiyormuş hissi yaratılmaktadır. Bu da sağlığımızın risklere karşı önlem almasını ve tütünün zararlarından uzaklaşması demektir. Bu yüzden elektronik sigara likit ürünlerinin dünya çapında yaygınlaşması söz konusudur. Elektronik sigaraya e-sigara ismi de verilmektedir. Aslında bir çeşit elektronik cihaz olup suni oluşturulan dumanı çekilmektedir. Yani doğadan tütün gibi herhangi bir bağımlılık özü yansımamakta, cihazda üretilen aroma tarzı buhar çekilerek sigara içiliyormuş gibi keyif yaşanmaktadır. Bu da tütünün zehirli içeriğinin alınmaması demektir ki, sağlıklı bir yaşamın devamı sağlanır. Sigaradan havayı çekmeye başlayan organizmanın tepkisi sonucu cihaz algılama sürecine girer ve entegre devrede çalışma faaliyeti başlar.

Atomizer bölümünde bir titreşim oluşarak mevcut alkoloit likiti buhar haline gelir. Bütün bu elektronik süreçte ise kanserojen herhangi bir madde alınmaz. Dolayısıyla tütün sigarasında rastlanılan sigara ölümleri e-sigarada söz konusu değildir. Ayrıca çevreye de katkısı vardır. Tütünün yaydığı karbonmonoksit tarzı zararlı duman olmadığından doğa dostu bir üründür. Ayrıca yapılan bilimsel  araştırmalarda bir yıl süreyle e-sigara kullanımı sonunda kişinin tütüne olan isteğinin kalmadığı ortaya çıkarılmıştır.Bu ürünlerde olan elektronik sigara sıvısı güvenli bir şekilde çalışmakta olup ayrıca iyi bir içim keyfi sunmaktadır. Tabi burada kendini kanıtlamış ünlü markaların içeriğinde bulunan elektronik sigara sıvısı kullanılmalıdır. Burada yer alan dolum sıvıları, atomizerin de yardımıyla aromatik kokuyu da veren keyif verici bir buhara dönüştürülmektedir. Burada yer alan likit mg ise buharda yer alan sertlik rasyosudur. Yani doygunluk oranını verir. Elektronik sigara sıvıları PG ve VG formatlarında üretilmektedir. Aynı zamanda bu iki karışım birbirlerine katılabilmektedir.

Bunlar sayesinde yeniden kartuş alınmaya gerek olmaz, bütçeye katkı sunar, hususi bir emniyet sistemine de sahiptir. Ayrıca bazı e-likitlerde nikotinden eser miktarda dahi bulunmayabilir. Aromasında ise faydalı bitkilerin özleri kullanılmıştır. Sonuçta e-sigara sayesinde tütünün zararlarından uzaklaşmak mümkündür. Elektronik sigara ürünlerini güvenli bir alışverişle sitemizden temin edebilirsiniz.

 


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.