Ertesi Gün Hapı Nedir

0

Ertesi gün hapı, korunmasız gerçekleşen cinsel eş güdümlülik ardından kullanılabilen ve hamile kalmanızı engellemeyi hedefleyen bir teknikdir. Bununla eş güdümlü kuşkusuz hamileliği %100 engellemek gibi bir garantisi yoktur. Hapı, birleşmeden sonra ne kadar erken alabilirseniz tesiri o kadar çok olacaktır. En çok tesir edebileceği vakit aralığı ilk 12 saat olmakla eş güdümlü, ertesi gün hapı cinsel birleşme ardından 72 saat içinde alınabilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Çalışmaktadır?

Hamilelik cinsel birleşmeden anında sonra gerçekleşmez. Bu nedenle cinsel birleşme gerçekleştikten sonra da hamileliği engellemek mümkün olabilir. Spermin yumurta ile birleşmesi seksten sonra aşağı yukarı 6 gün içinde gerçekleşmektedir. Ertesi gün hapının fonksiyonu de yumurtalıkların yumurta üretmesini engellemek ve yumurtanın rahme tutunmasına engel meydana getirmek için rahmin yapısını değiştirmektir. Fakat bir yada atılmamalıdır ki şayet hamilelik gerçekleştiyse ertesi gün hapının hiçbir tesiri olmayacaktır.

Ertesi Gün Hapı Ne Sıklıkta Kullanılabilir?

Ertesi gün hapını kaç kez alabileceğiniz ile ilgili bir limit olmamasıyla birlikte, bu tekniği acil hallerde kullanabileceğinizi ve bu tekniğin derli toplu bir korunma tekniği olmadığını bilmeniz gereklidir. Hem de ertesi gün hapını senede birkaç defa kullanmanız halinde, adet döngünüzde de tertipsizlikler olabilecektir. Eğer korunma tekniği olarak daimi ertesi gün hapını tüketiyorsanız bir hekime görünmenizde ve başka korunma teknikleri ile ilgili veri almanızda yarar bulunmaktadır. Unutmamanız gereken bir başka mühim noktada ertesi gün hapının cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı hiçbir koruma dayanıklıayacağıdır.

Ertesi Gün Hapını Kullandıktan Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Ertesi gün hapını kullandıktan sonra başka itimat edilir korunma tekniklerini kullanmaya devam etmelisiniz. Kullanmış bulunduğunuz ertesi gün hapı sizi ilerideki korunmasız cinsel birleşmelere karşı korumayacaktır. Eğer doğum denetim hapı tüketiyorsanız ve bir gün almayı atlismi isenız kullanmaya devam edin ve ilaç atlanması halinde yapılması gerekli olanlari bildiren talimatları uygulayın.

Ertesi gün hapını kullanmanızdan itibaren 3 hafta içinde adet görmüyorsanız, hekime görünmenizde yarar bulunmaktadır. Çünkü bu tür bir halde hamile olabilmeniz de mümkündır.

Kimler Ertesi Gün Hapını Kullanmamalıdır?

Korunmasız cinsel temastan sonra 72 saatten çok vakit geçtiyse ertesi gün hapı koruma dayanıklıayacaktır. Hamile bulunduğunuzu düşünüyorsanız ertesi gün hapını kullanmamanız gereklidir.

Yüksek kan basıncıyla birlikte, diyabet, ağır karaciğer rahatsızlığı gibi sorunlarıniz varsa, kalp sorunu yaşismi isenız, felç gibi durumunuz olduysa, daha önceleri göğüs kanserine yakalandıysanız, hormonal ilaç kullanmanızda sakınca varsa ve diğer ilaçlar tüketiyorsanız, ertesi gün hapını kullanmadan evvel hekiminize danışmanız gereklidir.

Kaç Tip Ertesi Gün Hapı Vardır?

Ertesi gün haplarının İki tarzı bulunmaktadır. Birisi yalnızca progesteron hormonu içerirken, öteki hem östrojen hem progesteron barındırmaktadır. Östrojen damar tıkanıklığı tehlikesini artırabilen bir hormondur, bu nedenle şahıs kiloluysa, ileri yaştaysa, aşırı sigara kullanıyorsa ve damarsal birtakım arızaları varsa ertesi gün haplarından östrojen içermeyenin alınması önerilmektedir. Progesteron sahibi olan de ise belirli bir grubun kullanmamasına yönelik bir veri yoktur. Fakat bu ilaçlar bir hormon bulunduğu için doğru olan hekim tavsiyesi ile kullanmaktır. Bununla eş güdümlü ülkemizde ve fazlası ülkelerde reçetesiz temin edilebilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Kullanmanın Zararı Var Mıdır?

Ertesi gün hapını sene içinde birkaç defa kullanmanız halinde adet döngüsü bozulabilmektedir. Hem de ertesi gün hapının koruması çok yüksek olmadığı için gebe kalma olsılığı de olabilmektedir.

Ertesi Gün Hapının Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Sadece progesteron sahibi olan hapların, östrojen içermediği için, daha fazla dozda alınmalarıgerekebiliyor. Bu da lekelenme tipinde kanamalara, bulantı, göğüslerde şişkinlik, dyetişkinluk, kızgınlık gibi yan tesirlere sebep olabilmektedir.

Hem östrojen hem progesteron sahibi olan hapların en büyük yan tesiri ise içerisinde östrojen olduğu için bulantı ve kusmaya yol açmasıdır. Kusma halinde da hapın faaliyeti azalacağı için yanında bulantı giderici ilaçlar da alınabilir. Kusma gerçekleştiyse de kesinlikle hekime görünüp yalnız onun tavsiyesi ile birlikte bir doz daha alınmalıdır.

Ertesi Gün Hapı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

*Ertesi gün hapları yalnız oluşmamış gebelikleri önleyebilirler. Eğer gebelik oluştuysa ertesi gün hapı kullanılamaz. Diğer bir söyleyişle bu haplar katiyen kürtaj veya düşük hapı değildir.

*Ertesi gün hapları rutin olarak kullanılabilecek bir doğum denetim tekniği değildir. Fakat acil hallerde müracaatlabilir.

*Ertesi gün haplarının tüketimi regl tertipsizliklerine neden olabilir.

*En doğru olan ertesi gün haplarını hekiminize danışarak kullanmanızdır.

*Ertesi gün hapı cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı hiçbir koruma dayanıklıaz.

*Ertesi gün hapını korunmasız cinsel birleşmeden sonra ne kadar erken alabilirseniz, faaliyeti o kadar artacaktır.

*Eğer ertesi gün hapı işe yaramazsa tabiatcak çocuğa bir zararı olur mu sorusunun net bir yanıtı yoktur. Annesi ertesi gün hapı kullanmış çocuklarda buna bağlı normal olmayan durumlar gözlendiğine dair bir çalışma sahip olunan değildir. Fakat geçmiş tecrübeler, erken hamilelikte alınan başka hormonların bebeğe zarar verebileceğini göstermiştir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.