İnternetin İlk Sayfası Yeniden Yayında

0

internetin-ilk-sayfasiİnternet her gün genişleyen ve yaygınlaşan bir ağ olarak hizmet vermeden önce çeşitli aşamalardan geçti. Yeniler eskileri götürdü ve birçok sayfa artık kullanılamaz durumda. İsviçre’de bulunan CERN Laboratuarı, internetin 20 yılı devirmesinin hatırasına, ilk web sayfasını yeniden yayınlayarak, aktif etti. İki yönlü iletişim şeklinde hayata geçen bu ağ 1993 senesinde yayına başladı. CERN Laboratuarı tarafından, 1992 yılında hazırlanan ve ağla ilgili temel bilgilerin olduğu sayfa World Wide Web (W3) URL’si yeniden yayınlandı.

Günümüzde reklam ve tanıtımların çok yoğun bir şekilde internet sayfasında bulunması, bu sayfanın sadeliği ile şaşırtmasına neden oldu. Times New Roman yazı tipi ile oluşturulan sayfa içerisinde birçok bağlantı mevcut durumda. Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu CERN tarafından hazırlanan ilk web sayfası, Google kurulmadan önceki 4 yılın bilgilerini verdi.

İnternetin nasıl kurulduğu ve hazırlandığı ile ilgili bilgiler verecek olan sayfanın, ne kadar büyük yol alındığını görmek açısından da önemli olduğunu belirten CERN, hatıraları canlandırmış oldu. İlk web sayfasının ardından kendi sunucu ve web sayfalarını oluşturan kullanıcıların, internette patlama yaşanmasına katkı sağladığı vurgulandı. Günümüzde aktif olarak yayında olan 630 milyon tane web sayfası olduğu biliniyor. İnternet tahmin edilemeyecek kadar hızlı bir şekilde dünya geneline yayılarak, günümüzde en fazla kullanılan sosyal ağ olarak yerini aldı. İnternet üzerinden işleyen bir hayat, gelecekte de buna göre şekilleneceğe benziyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.