Obake İle Çimdiklenebilen Dokunmatik Ekran

0

Dokunmcimdiklenen-ekranatik ya da üç boyutlu ekranın teknolojiye katkısı ve hayatımızdaki birçok alışkanlığı değiştirmesi, her geçen gün biraz daha yaygınlaşmasına neden oluyor.  Massachustts Teknoloji Enstitisü’nün tasarladığı Obake ise 2 farklı ekran tipinin bir araya gelmesini sağlıyor. Dhairya Dand ve Rob Hemsley tarafından tasarlanan bu yeni nesil dokunmatik ekran, Bir Japon efsanesinden hareketle isimlendirildi. Oldukça esnek bir yapı ile oluşturulan bu ekran; bastırılabilir, gerilebilir ve tutularak çekilebilir özelliklere sahip durumda. Çimdiklenebilir, gerip çekilebilir bir ekran özelliği, çok sayıda insanın ilgisini çekecek gibi görülüyor. Teknolojinin çok hızlı bir şekilde değiştiği ve her olumlu değişikliğe verilen yoğun tepki göz önüne alındığında, Obake’nin insanlar tarafından benimsenmesi kolay olacaktır.

Görüntü; projeksiyon sayesinde, elastik yapıda olan bir ekrana yansıtılıyor. Projeksiyon yardımıyla yansımakta olan ışık, ekranın gerçek hayattakine oldukça yakın bir şekil almasına olanak sağlıyor. Smart özelliğe sahip olan televizyonlar ve akıllı telefonlar için oldukça önemli bir özellik olması düşünülen bu teknoloji, çok fonksiyonlu esnek bir yapıyı sunuyor. Şimdilik cep telefonları için kullanıma uygun olmayan ancak geliştirilmesi halinde hayatımızın önemli bir bölümünde var olması beklenen bu ekran, şimdiden oldukça dikkat çekici durumda.

Obake Ne Demektir?

Obake, Japonca’da destanların aldığı genel bir isimdir. Doğa üstü olayların ve efsanelerin tanımlanmasında kullanılan Obake “Değişen Şey” anlamında kullanılmaktadır. Yaratılışla ilgili ve dünyanın meydana gelmesi konulu olan Obake, Japonca’da önemli bir terimdir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.