Öksürüğe Ne İyi Gelir?

0

Öksürük, solunum yollarını tahriş eden maddelere ya da bu bölgeyi tesirleyen iltihaplanmalara karşı bedenin verilen reaksiyondir. Alerjik tepki ya da hastalık halinde bu bölümde tespit edilen sinirler beyine sinyal gönderir. Beyinse karın kaslarını ve göğüs bölgesinde tespit edilen kasları uyararak tahriş edicilerin ciğerlerden gelen kuvvetli bir havayla bedenden atılmasını dayanıklıaya çalışır. Grip gibi enfeksiyonlu hastalıklarda yaşanan öksürük normal ve sıhhatlidır. Fakat sebebi tam anlamıyla bilinmeyen, 1-2 hafta vakitn öksürük hekim doğrulusunda denetim edilmelidir.
Öksürük İçin Evde Çözüm Önerileri

Aşağıda listelenen öksürüğe iyi gelen teknikler detaylı hastalıklar sebebiyle meydana gelen öksürüğü azaltmak, boğaz ağrısını hafifletmek ve balgamı daha basit atmak için sıklıkla sarfedilen tekniklerdir. Fakat bu natural çözüm tavsiyelerinin hepsi her insan için müsait olmayabilir. Mesela mide ülseri ya da reflü gibi bir rahatsızlığınız varsa öksürüğü geçirmek için çiğ sarımsak ya da acı biber yemek faydadan çok zarar getirebilir. Bu gibi problemleri engellemek için herhangi bir hastalığınız varsa ya da derli toplu olarak ilaç tüketiyorsanız alttaki teknikleri denemeden evvel hekiminize danışınız. Hem de unsurunu bilmediğiniz bir öksürüğünüz varsa, öksürükle eş güdümlü yoğun sarı/yeşil balgam geliyorsa, hırıltılı soluk alıp sağlıyorsanız, soluk darlığı yaşıyorsanız, 38 derece ve üstünde ateşiniz varsa zaman kaybetmeden bir hekime görünmelisiniz.

Bal: Boğaz ağrısı ve öksürük için en fazla sarfedilen teknik bal, limon karışımıdır. 1 büyük bardak ılık suya 1 yemek kaşığı bal ve yarım limonun suyunu koyup iyice karıştırın. Bu karışımı öksürüğünüz şiddetlendikçe biraz biraz içebilirsiniz. Bal bardağın dibine çökerse yine karıştırmayı ihmal etmeyin. Öksürüğe iyi gelen bir başka karışım ise bal ve karabiberdir. Bu karışım için 1 büyük bardak kaynamış suyun içine 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber atın ve iyice karıştırın. Bal/karabiber karışımı bilhassa balgamlı öksürük için tavsite edilir ve tesirli bir balgam söktürücüdür.

Kekik Çayı: Kekik çayı astım, bronşit, grip ve üst solunum yolu bulaşmalarına bağlı olarak görülen öksürük için tesirli bir çözüm olarak içilebilir. Kekik çayı yalnızca öksürüğü hafifletmekle kalmaz bunun yanı sıra öksürürken çok sık kasılan ve bu nedenden dolayı ağrı yapan kasların gevşemesine de yardım eder. Çayı hazırlamak için 2 çay kaşığı kekiği 1 büyük bardak dolusu kaynamış suya atın ve 6-7 dakika kadar demleyin. Demleme zamanını uzattıkça çayın tadı kuvvetlenir.

Zencefil Çayı: 1 büyük bardak çay hazırlamak için 3-4 adet ince dilim zencefile gereksiniminiz var. Zencefil dilimlerini suya attıktan sonra kaynatın ve su kaynadıktan sonra Ocaktan alın ve 10 dakika daha demlenmesini bekleyin. Boğazınızı yumuşatmak ve öksürüğü azaltmak için günde 3-4 bardak içebilirsiniz. Çayınızı balla tatlandırabilir ve C vitamini takviyesi için birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Limon: İltihabı azaltan ve C vitamini ile bedenin iltihaplanmalara karşı direncini artıran limonu İki türlü kullanabilmeniz mümkün. İlki 2 yemek kaşığı limonu 1 yemek kaşığı balla çok kısık ateşte hafifçe ısıtıp bu formülünı gün içerisinde her seferinde 1 çay kaşığı olarak 4-5 kez yemek. İkincisi ise limonu ortadan İkiye kestikten sonra üstüne bol oranda karabiber ya da toz acı biber dökerek emmek. İkinci teknik öksürüğü çok hızlıca hafifleten bir teknikdir.

Sarımsak: İlk anda kuvvetli tadı ve kokusu sebebiyle kulağa hoş bir seçim gibi gelmeyebilir yalnız en kuvvetli natural antibiyotikler arasında ilk başta bulunan sarımsak enfeksiyona bağlı öksürük için birebirdir. Sarımsağın bir başka yararlı özelliği ise tesirli bir balgam söktürücü olması ve böylece boğazı ve ciğerleri rahatlatmasıdır. Grip sebebiyle yaşanan öksürük için sarımsağın çiğ olarak yenmesi tavsiyeliyor ancak tadı ağır geliyorsa bir parça yoğurtla ya da ekmek içiyle eş güdümlü yiyebilirsiniz. Daha yumUşak bir tat içinse sarımsak çayı hazırlayabilirsiniz. Çay için 2-3 sarımsağı havanda dövdükten sonra 1-2 bardaklık suda yarım saat-45 dakika kaynatın. Süzdükten sonra çayınız hazır. Çayın tesiri göstermesi için bir anda içmeyin, 3-4 dakikada bir 1-2 yudum alın.

Zerdeçal: Kuru ya da dolu öksürük geceleri uyanmanıza sebep veriyorsa yatağa girmeden evvel zerdeçal içerek uykunuzun bölünmesine engelleyebilirsiniz. Bu karşımı hazırlamak için evvel zerdeçalı kısık ateşte ısıttığınız bir tavada rengi altın/kahve imkan kadar tercümen. Bu noktada ilgi edilmesi gereken tahta bir kaşıkla daimi çevirmek zira yanmaması gerekiyor. Ardındanısınan zerdeçalı tavadan alın ve 1 yemek kaşığı balla iyice karıştırın. Zerdeçal bal karışımı bilhassa yatmadan evvel yendiğinde tesirlidir yalnız gün içerisinde de öksürük şiddetlendiği vakit 1 çay kaşığı yiyebilirsiniz.

Pul Biber: Pul biber, bilhassa gripken yenmesi zor bir baharat olabilir yalnız boğazı hızlıca yumuşatır ve çok tesirli bir balgam söktürücüdür. Pul biber ya da acı toz biberle çay hazırlayabilirsiniz. 1 büyük bardaklık suyu kaynatın ve çeyrek çay kaşığı pul biber ya da toz acı biber ekleyip iyice karıştırın. Çayı biraz biraz, 2-3 dakikada bir yudum alarak için. Dilerseniz demlerken içine ince zencefil dilimleri ve/ya da bir oran taze sıkılmış limon suyu ekleyebilirsiniz. Öksürüğe iyi gelen ve pul biberle hazırlayabileceğiniz bir başka tanım ise şu şekilde; çeyrek çay kaşığı pul biber, yarım çay kaşığı toz zencefil, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı sirke ve 2 yemek kaşığı suyu iyice karıştırın. Bu natural şurubu gün boyu her seferinde 1 tatlı kaşığı olmak suretiyle 2-3 kez içebilirsiniz.
Öksürüğe İyi Gelen Diğer Yöntemler

Tuzlu Suyla Gargara: Tuzlu suyla gargara gerçekleştirmek boğazı yumuşatır, balgamın atılmasına yardım eder ve öksürüğü hafifletir yalnız ısrarcı olmalı ve her 2 saatte bir derli toplu olarak gargara yapmalısınız. 250 ml ılık suya (2 büyük bardak kadar) 1 çay kaşığı tuz ekleyip tuz tamamıyla eriyinceye kadar karıştırın.

Tavuk Çorbası: Tavuk çorbası ya da tavuk suyuna sebze çorbası grip tedavisinde sarfedilen geleneksel bir yemektir ve son derece tesirlidir. Genellikle taze sebzelerle hazırlanan tavuk çorbası bedenin enfeksiyonla mücadelesine destek olan vitamin ve mineraller bakımından varlıklıdır. Aynı vakitte sıcak çorba öksürük sebebiyle tahriş olan boğazı yumuşatır. Çorbanıza pul biber eklerseniz balgam söktürücü tesir yaratır.

Sıcak Duş: Bol buharlı sıcak bir duş alabilmek öksürük için en verimli ve en basit çözümlerden bir tanesidir. Buhar tahriş olan ve sertleşen solunum yollarını yumuşatır, balgamı daha basit almanızı sağar, daimi öksürdüğünüz için kasılan ve ağrıyan mide ve boyun kaslarınızı rahatlatır. Buharın kuvvetli tesirinden yarım tencere suyu kaynattıktan sonra içine 4-5 damla okaliptüs ya da nane yağı damlatıp buharının soluyarak da faydalanabilirsiniz.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.