Kolesterolü Düşürmenin Doğal Yolları

0

Kolesterol “düşman” olarak algılansa da gerçekten bu genel kanı yanlış. Çünkü hepimizin bedeninde tespit edilen kolesterolün yeni hücre yapımı, safra sıvısı üretimi, güneş ışınlarının D vitaminine dönüştürülmesi, yağda çözülen vitaminlerin işlenmesi gibi birçok mühim vazifiyeti var. Bu sebeple kolesterolün büyük fazlalığını bedenimiz üretir ve besinlerden aldığınız kolesterol toplam kolesterolün oldukça az bir bölümünü (%15 kadar) getirmektedir. Kolesterol konusu ile ilgili ilgi edilmesi gereken nokta LDL ve HDL kolesterol arasındaki dengenin korunmasıdır. LDL kolesterol, sıklıkla tanınan adıyla “kötü kolesterol” HDL kolesterole (iyi kolesterol) miktarla daha düşük protein ve daha fazla yağ içerir. LDL civarı yükseldiği vakit kolesterol kanda birİkir ve kanla eş güdümlü bedeni dolaşırken damar duvarlarına yapışmaya başlar. Zamanla damarların içerisinde plakalar oluşturur ve damar tıkanıklığına varan ciddi sorunlara nedeniyet verebilir. Diğer yandanHDL kolesterol bu çok kolesterolü karaciğere taşıyarak bedenden atılmasına yardım eder. Önemli olan iyi/kötü kolesterol dengesinin korunması ve hücrelerin kullanmadığı çok kolesterolün bedenden atılmasıdır.
LDL Kolesterolün Yüksek Olmasının Sebepleri

LDL kolesterolün yüksek olmasının ve birtakım şahıslarda buna bağlı damar tıkanıklığı tehlikesinin başka insanlara göre daha çok olmasının sebebi yalnızca beslenme bağımlılıkları değildir. Mesela kortisol ve adrenalin hormonlarının daha çok salgılanmasına meydan veren gerilim kolesterol üretimini artırabilir.

Öte yandan  menopoz ardından kadınlarda ve 50 yaş üstü erkeklerde yüksek kolesterole daha fazla rastlanmaktadır. Bütün şunlara ek olarak yakın aile kişilerinizde yüksek kolesterol meselesi varsa bunun sizde de görülme mümkünlülüğü yüksektir zira yüksek kolesterol nesilden nesile aktarılan, kalıtımsal bir sorundir.

Tabi yüksek kolesterol sebepleri arasında kötü beslenme bağımlılıkları ve fiziksel olarak aktif olmamak büyük rol oynamaktadır. Alkol tüketimi, çok kilolar ve sigara içmek hayat tipine bağlı yüksek kolesterolün başka sebepleri arasındadır.
Kolesterolü Düşürmek İçin Doğal Yollar

Yüksek kolesterol probleminiz varsa ve bu nedenden dolayı derli toplu olarak ilaç tüketiyorsanız alttaki natural teknikleri programa başlamadan evvel mümkün yan tesirler konusu ile ilgili hekiminizden veri alınız. Bu teknikler her insan için aynı olumlu tesiri göstermeyebilir ve kolesterolünüzü düşürmeyebilir.

Hindiba Çayı: 1 çay kaşığı toz hindiba kökünü, çeyrek çay kaşığı çemen otu tohumu ve çeyrek çay kaşığı zencefil tozuyla karıştırın ve 250 ml kaynamış suya atarak 3-4 dakika kaynatın. Süzdükten sonra 3-4 dakika soğumasını bekledikten sonra içebilirsiniz. Bu çayı günde 2 defa tüketin.

Sarımsak: LDL kolesterolü düşüren ve HDL kolesterolü yüksek bir yerden sarımsağı daha çok tüketmeye çalışın. Her gün aç karnına 1 bardak suyla eş güdümlü 2-3 adet çiğ sarımsak yiyebilirsiniz. Eğer reflü ya da başka bir mide rahatsızlığınız varsa sabahları çiğ sarımsak yemek mide ağrılarına yol açabilir. Hem de sarımsağın gün içerisinde beden kokusuna sebep olma ihtimalini unutmamalısınız.

Bal: Sabahları 1 büyük bardak sıcak suya 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon suyu ekleyip içebilirsiniz.

Yulaf: Her sabah yarım kase yulaf ezmesi yemek kolesterolün düşmesine yardım edebilir.

Kuruyemiş: Kararında (günde yarım avuç) badem ve ceviz tüketmek LDL kolesterolü düşürür. Fakat abartıya kaçarsanız hem çok kalori hatta gereksiniminizdan daha çok yağ almış olursunuz.

Havuç: Pektin isimli bileşen bakımından varlıklı olan havuç kolesterolü düşürür.

Pancar: Karotenoidler ve flavonoidler bakımından varlıklı olan pancar kolesterolü düşüren sebzeler arasında bulunmaktadır.

Zerdeçal: Yemeklerle eş güdümlü bir oran zerdeçal tüketmek LDL kolesterolü ve trigliseridleri düşürür.

Su: Vücudun toksinlerden daha basit arınması için günde minimum8 bardak su için.

Soğan: Soğan ve soğan suyu toksinlerin hijyenik hale getirilmesine, kalp işlevinin tertiplenmesine ve kolesterolün düşürülmesine yardım eder.

Tarçın Çayı: 1 büyük bardağı dolduracak kadar su kaynatın ve içine 1-2 çubuk kabuk tarçın atarak 10 dakika kadar demledikten sonra için. Günde 2 kez içebilirsiniz.

Yeşil Çay: Antioksidanlar bakımından varlıklı olan yeşil çay derli toplu olarak tüketildiğinde kolesterolü düşürebilir. Fakat yeşil çayın kafein içerdiğini unutmamalısınız ve abartıya kaçmayın. Hem de yatmaya yakın içeceğiniz yeşil çay uyku sisteminizi bozabilir.

Çemen Otu: 1 büyük bardak suyun içine 1 çay kaşığı çemen otu tohumu atın ve bir gece bekletin. Sabah süzdükten sonra içebilirsiniz.

C Vitamini: Antioksidan vitaminlerden bir tanesi olan C vitamini LDL/HDL kolesterol dengesini sağlamak için mühimdir. Daha çok sebze ve meyve tüketerek bedeninizin gereksinim duyduğu oranda C vitamini alabilirsiniz.
Kolesterolü Düşürmek İçin Diğer Öneriler

Uykunuz derli toplu olsun. Her sabah aynı saatte yatın ve aynı saatte kalkın.
Gerilimi denetim altında tutmaya çalışın. Düzenli egzersiz gerilim atmak için iyi bir teknikdir.
Sıhhatlı yağlar tüketin. İşlenmiş, trans yağları yaşamınızdan çıkarın.
Düzenli olarak egzersiz yapın. İlla bir spor salonuna gitmenize gerek yok. Günde 45 dakika süratli ismimlarla yürüyün.
Daha fazla taze meyve ve sebze tüketin.
Kırmızı et yerine balık, en azından tavuk eti tüketin.
Alkol kullanımını azaltın, olasıysa tamamıyla bırakın.
Sigarayı bırakın. Sadece kolesterol değil birçok sıhhat problemindan korunmanız için sigarayı bırakmalısınız.
Kızartma yemeklerden kaçının. Pasadet işlerini oldukça az tüketin.
Hazır meyve suyu içmeyin. Canınız meyve suyu çekerse taze sıkılmış meyve suyu için.
Şeker kullanımınızi denetim altında tutun. Gazlı ve şekerli meşrubatlari tüketmeyi bırakın.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.