Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir

0

Bağnehir, fazla zaman bahsetmek ve şarkı söylemek ses kısılmasının başlıca sebepleri arasındadır. Eğer sigara tüketiyorsanız esasen sesiniz %90 sigara sebebiyle kısılmıştır. Hem de kış aylarında sıklıkla görülen grip boğaz ağrısıyla birlikle sesin kısılmasına yol açabilir. Bütün şunlara ek olarak olduğunuz bölgeın havası kuruysa ya da klimada, otobüste, uçakta fazla zaman kaldıysanız sesiniz kısılabilir. Sebebini bildiğiniz ses kısılması için alttaki teknikleri kullanarak ses tellerinizi ve boğazınızı biraz rahatlatabilirsiniz yalnız sesinizin sebep kısıldığını tam anlamıyla kestiremiyorsanız ya da ses kısıklığı 10 günden uzun sürdüyse unsurunun nolduğunun teşhis edilebilmesi için bir hekime gitmenizi tavsiye ederim.
Ses Kısılmasına Karşı Evde Yapılabilecekler

Bal: Gripseniz, çok öksürüyorsanız ve bu nedenden dolayı sesiniz kısıldıysa en eski tekniklerden bir tanesi olan bal ve limon karışımı kullanabilmeniz mümkün. Bunun işin 2 yemek kaşığı balı yarım limonun suyuyla iyice karıştın ve 2-3 saatte bir 1 çay kaşığı bu karışımdan yiyin. Ama öyle anında yutmayın, balın ağzınızda iyice dağınık hale gelmesinı bekleyin. Bal boğazı yumuşatırken limon antiseptik tesiriyle bakterileri temizler.

Zencefil Çayı: Aslında birçok bitki çayı ses kısılmasına iyi gelir yalnız zencefil çayı acele tesir göstermesi sebebiyle bu çaylar arasında bir ismim öne çıkıyor. 1 büyük kupa zencefil çayı hazırlamak için 4-5 ince dilim taze zencefil yeterlidir. Suyu kaynatın, içine kabuğunu soyduktan sonra dilimlediğiniz zencefilleri atın ve 10-15 dakika kadar daha kaynatın. ArdındanOcaktan alın, zencefilleri süzün ve 10 dakika kadar soğumasını bekleyin. Çayınıza limon ve bal ekleyebilirsiniz. Evde zencefil yoksa papatya çayı, okaliptüs çayı ya da kekik çayı da kullanabilmeniz mümkün.

Tuzlu Suyla Gargara: Tuzlu suyla gargara boğaz tahrişini alır ve sesinizi açar. 1 büyük bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz attıktan sonra iyice karıştırın ve bu suyla gargara yapın. Gün içerisinde bulguları 2-3 kez yine edebilirsiniz. Gereğinden çok tuz kullanmayın zira bu sefer çok tuz boğazınızı tahriş edebilir.

Su: Hasta olun olmayın ses kısıklığının daha hızlıca iyileşmesini istiyorsanız gün boyu bol bol su içmelisiniz. Su gırtlağın nemli kalmasını sağlar ve öksürük gibi ses kısılmasını tetikleyen hastalık sendromlarıne karşı sizi korur. Çok soğuk ya da çok sıcak su içmeyin.

Yağlar: Anti bakteriyel özelliği tespit edilen yağlar bakteri sebebiyle meydana gelen ses kısıklığı ve boğaz ağrısı tedavisinde kullanmak mümkün. Bunun için en verimli yağlar lavanta ve papatya yağıdır. Yarım tencere suyu kaynattıktan sonra içine bir kaç damla papatya, bir kaç damla lavanta yağı ekledikten sonra buharı soluyun. Buharın daha tesirli olması için kafasınızın üstüne havlu serebilirsiniz.

Zerdeçal: Zerdeçalı bakteriyel ve viral iltihaplanmalara bağlı olarak görülen ses kısıklığı için kullanabilmeniz mümkün. 1 çay kaşığı toz zerdeçalı 1 bardak sıcak sütle karıştırarak ses kısıklığı geride bıraktığımıze kadar günde 2 defa için.

Buhar: Sesiniz kısıksa evde almanız gereken ilk tedbir havayı nemlendirmek olmalı. Genellikle kaloriferlerin, ısıtıcıların çalıştığı kış aylarında evin havası iyice kurur ve bu kuruluk boğazının tahriş olmasına yol açar. Beyaz eşya ve elektronik ürün satan mağazalarda bulabileceğiniz ev tüketimi için imal edilen buhar aygıtlarını kullanabilmeniz mümkün. Bütçe ayırmak istemiyorsanız çorba kaselerine yarım su doldurup evin detaylı noktalarına, kalorifer peteklerine ya da ısıtıcılara yakın yerlere koyabilirsiniz. Aynı tedbiri yatak odanızda da alın.

Soğan: Eğer soğan ile ilgili bir probleminiz yoksa ses kısıklığı için ilk önce bu tanımı denemenizi tavsiye ederim. 3 adet soğanı kalın dilimler durumunda kesip yarım tencere suda ağır ateşte 45 dakika kaynatın. Soğanları süzdükten sonra bu suyu büyük bir bardağa alın ve içine 1 yemek kaşığı bal ve yarım limonun suyunu ekleyerek iyice karıştırın. Ardındanbu formülü 1-2 saate yayarak yudum yudum için.

Sirkeli Su: Sirkeli su bilhassa soğuk algınlığı sebebiyle oluşan ses kısıklığı için tesirli bir çözüm olarak kullanmak mümkün. 1 bardak ılık suya 2-3 çay kaşığı sirke ekleyip iyice karıştırdıktan sonra bu suyu içebilir ya da içmek istemiyorsanız gargara suyu olarak kullanabilmeniz mümkün.

Sarımsak: Sarımsak bakteri sebebiyle meydana gelen enfeksiyona bağlı olarak kısılan ses için iyi bir natural çözüm ancak sarımsak kokusuna biraz katlanmanız gerekiyor. Antibiyotik tesiri tespit edilen sarımsak bakteri temizler ve ses kısıklığının daha hızlıca geçmesine yardım eder. Bunun için 1-2 diş sarımsağı çiğnemeniz yeterli. Sarımsak yemek istemiyorsanız iyice çiğnedikten sonra posasını atabilirsiniz.
Ses Kısıklığı İçin Diğer Önlemler

Sigara tüketiyorsanız sesiniz iyileşene kadar içmemeye çalışın.

Çay, kahve, kola gibi kafeinli meşrubatlar bedeni susuz bıraktığı için bu tip meşrubatlari içmeyin. Hem de alkollü meşrubatlar ses kısıklığının iyileşme zamanını uzatır.

Soğuk hava, toz, pis hava, sigara dumanı tespit edilen bölgelarda fazla zaman kalmayın.

Sesinizi yeterli olduğunu düşündüğü kadarı ile dinlendirmeye çalışın.

Yutması basit yumUşak besinler tüketin.

Ağızdan soluk alabilmek ağzı ve gırtlağı kurutacağı için burnunuzdan soluk almaya çalışın.

Ağzınız kuruduğu anda bir bardak su için.

Fısıldayarak konuşmaya çalışmayın. Fısıldamak ses tellerini normal bahsetmektan daha fazla zorlar. Fısıldamaya çalışmak yerine kısık sesle konuşun. İkisi birbirisinden değişik şeylerdir.

Boğazınızı temizlemek için kendinizi zorlamayın.

Portakal, greyfurt, çilek gibi asitli meyveleri sesiniz iyileşene kadar bir müddet tüketmeyin ya da suyla incelterek için.
Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Ses kısıklığı ağrıyla eş güdümlü görülüyorsa
10 günü aşkın vakitdir devam etmektesa
Nefes alma zorluğu yaşıyorsanız
Sesin perdesinde dikkat çekici bir değişim varsa
Öksürükle eş güdümlü kan geliyorsa hekime görünmelisiniz.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.