Yer Elması Nedir, Faydaları Nelerdir?

0

Papatyagiller ailesinden bir bitki olan yer elmasının kanser, kalp ve kemik hastalıklarının oluşma adımını yavaşlattığı ve oluşma adımından evvel kullanıldığında da oluşma tehlikesini azalttığı görülmüştür. Çok köklü bir sebze olan yer elması birtakım ülkelerde Tupinamba şeklinde de bilinmektedir. Tupinamba Hindistan halkına verdiği bir isimdir. Aslında Kuzey Amerika kökenli bir bitki olduğu halde, sebep birtakım dillerde bu yolla isimlendirildiği sırrını güvenliğini sağlamaktadır.

Yer Elmasının Fiziksel Genellikleri

Öncelik ile yer elmasının baharat şeklinde de kullanılabilen bitkisine göz atmak lazım olursa, dikkat çekici özellikleri, uzun seneler süresince tekrardan çoğalabilen bu bitkinin 3 metreye kadar uzayabilmesidir. Diğer kök bitkilerine benzer biçimde fazla zaman yeşil kalan bir yapısı bulunmaktadır. Yer elmasının kök yapısı ele alındığında ise yalnızca bir yıl yaşamlı bir kökünün bulunduğu ve sebze olarak yalnızca yılda bir kez yetiştiği görülür. Yaz aylarında dİkilen kök sonbahardan sonra bir daha kendini yenilemez ve ölür. Yumurta biçimindeki yaprakları ise yazdan sonbahara kadar yeşil kalır. Yaprakları aşağı yukarı 7 ve 10 cm seviyesine ulaşırken ağırlık şeklinde de 10 ve 25 gram arasında değişir. Yaprak ve dalları tüysüzdür. Yer elması çiçeğinin papatyaya benzerlik göstermesi onun sebep papatyagiller ailesinden bulunduğunu daha iyi açıklar. Sarı renkteki çiçeği bunun yanı sıra ayçiçeğine de benzetilebilmektedir. Çiçeğinin birtakım bölgelerde ekim ayından evvel açtığı görülürken sıcaklık ve yükseklik bakımından kısmen değişik yerlerde ağustos ayı itibarı ile açtığı da görülür. Çiçeğinin yapraklarının büyüklüğü ise tekrar 4 – 6 cm arasında değişir.

Temmuz ve ağustos aylarında toprağa yerleşmesi gereken yer elması, kökleri yetişinceye kadar bünyelerinde topraktan aldıkları karbonhidratı saklarlar. Köklerinin toprağa yerleştirilme şekli olarak patatese ve havuca benzerlik gösteren yer elmalarının, kökün toprağa yerleştirilmesinden aşağı yukarı 50 hafta sonra topraktan çıkarılarak tüketilmesi lazım olur.

Yer Elmasının Kökeni

Yer elmasının kökeni Kuzey ve Orta Amerika olan yer elmalarının Meksika’dan dünyaya yasenedıkları sdile getirilmektedir. 1610 senelerinde Fransız kaşifler Kanada ve Kuzey Amerika’ya gerçekleştirdikleri keşif seyahatlerinde, onların açlıktan ölmesini engel olan ve yaşamdakalmalarını gerçekleştiren yeni kök çeşitlerini Avrupa’ya göndermişlerdir ve böylelikle yer elmalarının kökleri de 1612 senesinde Paris’e kadar ulaşmıştır. Bugünküde tekrar ana üretim yerleri Kuzey Amerika, Rusya, Kanada ve Asya olmakla birlikte dünyanın aşağı yukarı tüm kıtalarında bulunabilen bir bitki durumuna gelmiştir.

Yer Elması Nasıl Tüketilmelidir?

Yer elmaları her ne kadar patates gibi kendinden artan köklerden olsa da patatesten değişik olarak tatlı bir tadı bulunmaktadır. Suyu menfaatilıp içilebileceği gibi, patates gibi kızartılması veya tuzlu suda kaynatılarak, pişirilerek tüketilmesi de mümkün olabilir. Aynı vakitte salatalara rendelenebilen ve zeytinyağlı biçimde de tüketilebilen yer elmasının her ne kadar elma olarak isimlendirilmiş olsa da aslen bir sebze bulunduğu bir yada atılmamalıdır. Yer elmasının yalnızca soyularak, pişirilmeden yenmesi de mümkün olabilir ve en fazla bu yolla yararını gözler önüne serdiği bilinmektedir. Pişirme ve tüketme bakımından da basit bir sebze bulunduğu için genç, ihtiyar herkesin tüketmesi tavsite edilir.

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

Yer elmasının patates ve başka kök bitkilerinden değişik olarak tatlı olmasını içerdiği inulin sebebiyledir. İnulinin nolduğuna daha yakından baktığımızda bu içeriğin bunun yanı sıra soğan, sarımsak, pırasa, enginar ve hindiba gibi başka kök sebzelerinde de olduğunu görürüz. İnulin eksperler doğrulusunda şeker hastaları, kalp hastaları ve kemik sorunu yaşam sürdürenlar için tavsiye edilen mühim bir içeriktir. Aynı vakitte kanser hastalarına da iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Yaklaşık 100 gr yer elmasının 31 kilokalori bulunduğu ve 20 mg Magnezyum, 3,7 mg Demir, 10 mg Kalsiyum, 78 mg Fosfor, 450 mg Potasyum ve aşağı yukarı olarak 79 gr su içerdiği ölçülmüştür. Aynı vakitte A, B ve C vitaminleri bakımından varlıklı olan yer elması oluşturular incelemelerde içinde nişasta bulundurmadığı ispatlanmıştır ve bu hal şeker hastalarının yer elmasını itimatle kullanabilmelerini sağlamıştır. Aynı vakitte yer elması düşük kalorisi ile de kilosunu güvenliğini sağlamak için diyet yapanların tüketebileceği gözde sebzelerden biri durumuna gelmiştir. Yer elmasının bunun yanı sıra lifler bakımından varlıklı içeriği, bağırsakların çalışmasının planlamasine de yardım eder. Bağırsakların daha iyi çalışmasını gerçekleştiren bu lifler bunun yanı sıra aç olmama hissini çoğaltarak yer elmasının tekrar diyet yapanların tercih ettiği bir sebze olmasını sağlar. Sahip bulunduğu bu varlıklı lif içeriği ile bağırsak sorunu olanlar ile kilo vermek isteyenlere tavsiye edilen bir sebzedir. Zengin gıda değerleri kan şekerinin dengelenmesinde yardımcı olmaktadır.

Doğal bir sıhhat kaynağı olan yer elması, şeker hastalarına derli toplu olarak tüketmeleri tavsiye edilen bir sebzedir. Demir yönünden en varlıklı sebzelerden biri olan yer elması bu özelliğiyle şeker hastalarının ve kansızlık çekenlerin kuvvetli bir muavinidır. Kendisinde barındıdığı potasyum kalp hastaları için mühim iken varlıklı mineral içeriği de bedenimizin genel işlevlerinde tesirbir rol alır. Düzenli yorgunluk ve gerilime bağlı süreğen kızgınlık haline sahip şahıslara bünyesindeki potasyum sebebi ile tavsiye edilen bir sebzedir. İçeriğindeki potasyum yorgunluk, gerilim ve süreğen başağrıları ile muhabereır.

Yer elmasının sağlığımız üstündeki yararları saymakla bitmez. Yer elmasının bünyesindeki varlıklı fosfor, magnezyum, demir ve kalsiyum sebebi ile daha evvel de bahsetmiş olduğumuz gibi kansızlık çekenler için ehemmiyeti büyüktür. Bu varlıklı fosfor içeriği ihtiyarlar icin mühim bir gıdadir ve bu kuvvetli Fosfor içerikli yapısı ile kemik erimelerine karşı muhabereır. Aynı vakitte tekrar bu özelliğiyle safra ve pankreasın derli toplu işlevini gerçekleştirmesine da yardım eden yer elması böbreklerin kuvvetlenmesinde tesirlidir.

Öksürüğü kesmek için tekrar yer elmasının tüketilebileceği bilinmektedir. Bu halde yer elmasının çorbasının yapılması veya suyunun içilmesi tavsiye edilmektedir. İki halde da göğsü yumuşatarak öksürüğü azalttığı görülmüştür. Yer elmasının bir başka mühim tesiri ise süreğen Romatizma ağrıları çekenler üstünde görmekteyizdir. Bu tarz problemlere bulunduran şahıslara derli toplu olarak yer elması tüketmeleri tavsite edilir. Aynı vakitte bünyesindeki gıda değerleri ile çocuğunu bebeklerini emziren annelere tüketmeleri tavsiye edilen bir sebzedir. Bu halde anne sütünün çoğalmasında mühim rol alır.

Patatesten de herkezin bildiği üzere yer elması şişliklerin indirilmesinde, tekrar patatese benzer biçimde kullanılmaktadır. Bu halde yer elmasının kaynatılarak püresinin yapılması ve bu pürenin şişlik olan alanın üstüne koyarak uygulanması lazım olur. Gıda değerlerinin ve bünyesindeki vitaminlerin iyi geldiği başka bir hastalık ise hemoroittir. Vücudun drencinin arttırılmasına yardım eden yer elmasının cinsel kuvveti çoğalttığı da bilinmektedir. Yer kadıköy elit escort elmasının bağırsakları çalıştırıcı özelliğinin beraberinde tekrar idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Kabızlık meselesi yaşam sürdürenların bulunduğu gibi idrar yollarında problemler yaşam sürdürenlara da tekrar yer elması tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Saç ve cilt bakımlarına ehemmiyet verenler için yer elmasının bünyesindeki B ve C vitaminleri tekrar natural bir koruyucu olarak vazife yapar. Bu halde haşlanıp suyuyla saçların yıkanması lazım olur. Böylece saç diplerini güçlendirdiği gibi bunun yanı sıra saçların da parlamasını sağlar. Ciltteki tesiri ise tekrar aynı biçimde natural bir canlandırıcıdır. Yer elmasının kaynatılan suyu ile yüzün yıkanması neticesi cildin parlamasını ve canlılığını arttırmasını sağlar. B ve C vitaminleri bunun yanı sıra göz sağlığımız için de mühimdir. Yorgun gözlere karşı tekrar yer elması tavsite edilir.

Yer elmasının zararları araştırıldığında herhangi bir zarara rastlanmamıştır. Düşük kalorisi ve dengeli gıda miktarları ile herkesin itimatle kullanabileceği bir sebzedir. Bahsettiğimiz tüm bu yararlarından ötürü, kansere karşı bir koruma, beden direncimizin genel olarak arttırılması ve ihtiyarlığa karşı muhaberema adına yer elmasının haftada minimumbir kez soframızda olması tavsiye edilmektedir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.