Ylang Ylang Yağı Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

0

Ylang Ylang yağının elde edildiği Cananga odorata adlı ağacın çok parlak ve oval biçimde yaprakları vardır ve bu yapraklarını hiç bir vakit dökmezler. Bu yapraklar uçlara doğru sivrileşen biçimlere sahiptir. Uzunlukları 50 metreye kadar çıkabilen bu ağaçların uzun sarı ve yeşil renklerinde yıldız biçimlerinde çiçekleri vardır. Bu çiçeklerin bunun dışında kendilerine ait yaprakları vardır ve bu yapraklar genelde 6 adettir, kimi zaman pembe rengini aldıkları da görmekteyizdir.

Ylang Ylang yağının elde edildiği bu ağaçlar eşine az rastlanır özellikteki çiçeklerinden ötürü çok kıymetlidir. Ylang Ylang yağıda esasen bu çiçeklerin damıtılması yoluyla elde ettikleri bir yağdır. Elde edilen bu Ylang Ylang yağının nerelerde hangi hedefler ile kullanıldığında yazımızın gelişen seksiyonlerinde paylaşıyor olacağız.

Öncelik ile Ylang Ylang yağının konusuna bakacak olursak benzil asetat, benzilbenzoatlinalool, karıyofilen, granil asetat, metil benzoat, p-kreşil metil eter içerdiğini görürüz. Bu ağaçlar dünyada en fazla Endonezya, Malezya, Madagaskar ve Filipinlerde vardırlar.

Çiçeklerinin mevcut güzel kokularından ötürü Cananga odorata ağaçları parfüm ağacı şeklinde de tanınırlar. Bu çiçeklerden elde ettikleri yağ egzotik bir kokuya sahiptir. Renk olarak ise yapıldıkları çiçeklerin rengine göre değişiklik gösterebildikleri gibi genelde sarı renktedirler.

Ylang Ylang Yağının Kullanım Yerleri ve Faydaları

Ylang Ylang yağının çiçeğinden aldığı egzotik kokusu bu yağın en fazla kozmetik pazarında kullanılmasına sebep olur. Aynı vakitte rahatlatıcı özelliğiyle sıhhat yönünden de birçok değişik kullanım yeri bulunmaktadır.

Öncelik ile sıhhat yönünden sunmuş olduğu yararlara bakacak olursak, sakinleştirici özelliğiyle anksiyete, depresyon gibi psikolojik hastalıklara bulunduranların tedavisinde kullanıldığı bilinir. Aynı vakitte uykusuzluk sorunu yaşam sürdürenlar için gerginliği azaltıp, sakinleştirme özelliğiyle tekrar Ylang Ylang yağı iyi bir çözüm verir.

Ylang Ylang yağı öncelikle afrodizyak özelliğiyle bilinmektedir. Cananga odorata ağaçlarının olduğu Endonezya, Malezya, Madagaskar, Filipinler gibi ülkelerde yeni evlenen gelin ve damadın yatağının kıyılarını Ylang Ylang çiçeği ile süslemek adettendir. Ylang Ylang yağı ve bu çiçeklerin doğurganlık düzenini de tertiplediği ve doğurganlık düzeninde sorun yaşam sürdürenlar için tekrar tesirli neticeler gözler önüne serdiği bilinmektedir. Yani yalnızca afrodizyak özelliği için değil, bunun yanı sıra üreme düzenindeki tesirinden ötürü da bu adet, kabul edilen ülkelerde bu yolla boy göstermiş ve yüzyıllar süresince bu yolla devam etmiştir.

İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi Nöropsİkiyatri Kliniği Doktoru Tim Betts yaptığı çalışmalar neticesi Ylang Ylang yağının epilepsi hastaları üstündeki tesirini ispatlamıştır. Betts epilepsi hastalarına kriz evveli Ylang Ylang yağı koklattığında mümkün krizlerin denetim altına alınabildiğini göstermektedir.

Ylang Ylang yağının mühim bir başka özelliği de kalp atışını planlama özelliğidir. Düzensiz kalp atışına bulunduranlar, yüksek tansiyona bulunduranlar Ylang Ylang yağını kullanarak olumlu neticeler aldıklarını söylüyorlar. Ylang Ylang yağının bunun yanı sıra bağırsak bulaşmalarının tedavisi için imal edilen birtakım ilaçların bünyesinde olduğu da bilinmektedir.

Ylang Ylang Yağının Cilde Faydaları

Ylang Ylang yağının oldukça önemli özelliklerinden bir öteki de bu yağın antiseptik olarak kullanılabilmesi. Bunun anlamı deride oluşan kesiklerde, sıyrıklarda veya yanıklarda, yaraları bakterilerden temizlemek ve daha acele iyileşmesini sağlamak için bu yağ kullanılmaktadır. Ylang Ylang yağı bunun yanı sıra deride kendi kendine meydana gelen bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonları ile de muhabereır ve tesirli bir çözüm verir. Sebore ya da seboreik egzama sorununa bulunduran beden hücrelerinin veya yağ bezelerinin yol açtığı bir hastalıktır. Vücutta derli toplu sebum maddesinin üretilememesi ve ya epidermal deri hücrelerinin enfeksiyon alması neticesi oluşan bu hastalık acı veren bir hastalık haline kadar gelebilir. Özellikle baş derisi, yanaklar, kaslar ve saç folikülerinde meydana gelen bu hastalığa karşı Ylang Ylang yağı tesirli bir çözüm verir. İçeriği itibarı ile sebum üretimini dengeleyen Ylang Ylang yağı sürüldüğü andan itibaren, kızarıklığı ve tahrişi azaltarak bu hastalığa karşı muhabereır.

Ylang Ylang yağının kozmetik bölümünde da çok çok kullanım yeri vardır. Ylang Ylang yağının egzotik kokusu birçok parfüm, losyon ve esans için bulunmaz bir değerdir. Bu rahatlatıcı egzotik koku bunun yanı sıra enerji de sunar. Genellikle erkek parfümlerinde sarfedilen Ylang Ylang yağı aynı biçimde bir masaj yağı şeklinde de kullanılmaktadır.

Genelde tek başına kullanmak yerine Ylang Ylang yağı masaj gerçekleştirmek için sarfedilen yağların içerisine yalnızca bir kaç damla damlatılarak da tüketilir. Aynı biçimde cildin parlatılması ve rahatlatılması için de sarfedilen Ylang Ylang yağı yüz için kullanıldığında aynı biçimde kullanılacak nemlendirici yağların içine bir kaç damla damlatılarak kullanılmalıdır. Böylelikleparlak ve pürüsüz bir cilt için büyük bir yardımcıdır.

Ylang Ylang yağının rahatlatıcı özelliğini banyolarda kuvvetlerde de kullanılabilirdür. Kullanacağınız ılık şu ile dolu küvetin içine on damla kadar damlattığınız Ylang Ylang yağı 15-20 dakikalık bir kuvet banyosu ardından size derin bir rahatlama ve sakinleşme sunacaktır.

Ylang Ylang Yağının Saça Faydaları

Ylang Ylang yağlarının saçlar üstündeki tesirinde de bahsedecek olursak saçları yumuşatıcı ve besleyici özelliğini söylememiz lazım olur. Saçlarınızı güçlendirerek kırılmaları en az a indirmeye yardımcı olacak Ylang Ylang yağı dönük ve mat saçların da tekrardan parlamasını sağlayacaktır. Ylang Ylang yağını şampuanlarınızın içine bir tatlı kaşığı karıştırarak kullanabileceğiniz gibi bunun yanı sıra Ylang Ylang yağı ile evlerinizde uygulayabileceğiniz maskeler de mevcuttur. Bunlardan birini misal vermek lazım olursa susam yağlı Ylang Ylang maskesi saçlarınızın tekrardan canlanması için çok tesirli bir maske olacaktır bu maske için ihtiyaç duyduğunuzlar:

1 çorba kaşığı susam yağı
1 çorba kaşığı Ylang Ylang Yağıdır.

Bu İki yağı bir kasede iyice karıştırarak saçlarınıza sürüp bir saat kadar beklettiğiniz de neticesi göreceksiniz, daha sonra ise saçınızı yağların tamamıyla saçınızdan çıktığına emin oluncaya kadar yıkayınız.

Evlerimizde kaynayan suyun içine bir kaç damla damlatarak tüm evimizin rahatlatıcı bir koku ile dolmasını da sağlayabiliriz.

Ylang Ylang yağı satın alırken bilmemiz gereken pazarda Ylang Ylang yağı adı altında birçok farklı yağın satılıyor olmasıdır. Dikkat etmemiz gereken ise bu yağların renkleri ve kıvamlarıdır. Ylang Ylang yağı kıvam olarak yoğu kıvamda bir yağdır ve daha evvel de ifade ettiğimiz gibi sarı bir renge sahiptir. Rengi çok açık olmamakla eş güdümlü çok koyu da değildir. Parlak bir renge sahiptir. Aldığınız yağın Ylang Ylang yağı olmasından emin olabilmeniz için itimat edilir bir şişli elit escort satıcıdan alış veriş yapmanızı tavsiye ederiz. Ylang Ylang yağına karşı sahip olma ihtimaliniz alerjiye karşı kullanmadan evvel derinizin ufak bir alanına uygulayarak bakmanızı tavsiye ederiz. Çok sık olmamakla eş güdümlü Ylang Ylang yağına karşı alerjilerin oluşabileceği de gözlenmiştir. Bu sebeple kullanmadan evvel ilgilice bir deneme yapılmasında yarar olacaktır.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.