11 Bin 300 Yılın En Sıcak Günleri

0

buzul-sicaklikDünyanın değişik 73 bölgesinden çıkarılan fosilleri inceleyen bilim adamları, Buzul Çağı’ndan sonra küresel ısınmanın araştırmalarını yaptılar. Uzmanlar 11 bin 300 yılın en sıcak günlerini yaşadığımızı ve 2100 yılına kadar iklimin 1-6 derece artacağını belirtmekteler.

Küresel ısınmanın alacağı boyut fosillere bakılarak tahmin edilmeye çalışılmakta. Uzmanlara göre Dünya son olarak bundan 11 bin 300 yıl bu kadar sıcak olmuş. Uzmanlar dünyanın 73 değişik bölgesinde çıkarılan fosiileri inceleyerek Buzul Çağı’ndan sonra küresel ısınmanın izini sürdüler.

Bilim adamlarına göre bu dönemde yüzde 70-80 oranında ısınma artmış. Oregon Üniversitesinden Dr. Shaun Marcott Halihazırda geçmiş 2000 yıl öncesine göre Dünya’nın bugün daha sıcak olduğunu bilmekteyiz. Şimdi 11.300 yıl öncesinde de daha sıcak olduğunu öğrenmiş olduk diyor. Dr. Marcott ayrıca buraya odaklandık çünkü bu holosen dönem insanın uygarlaştığı dönem diyor.

Science dergisinde yayınlanan araştırma milenyum zaman aralığına göre küresel ısınmaya bakması açısından çok önemli. Yine aynı üniversiteden Prof. Peter Clark çünkü bundan önceki çalışmalar bölgesel verilerle sonuca var idi. Dünyanın bir bölümüne bakarsanız bölgesel iklim değişikliğini vermektedir. El Nino veya muson varyasyonları gibi diye sözlerine devam ediyor.

Araştırmaya göre geçmiş 5000 yılda Dünya 0.5 derece soğumuş. Ancak son 100 yılda sanayi çağının başlaması ile ısınarak aynı düzeye gelmiş durumda. Prof. Clark son olarak ise bu geçmiş 1300 yıla bakıldığında çok rahatsız eden bir durum diyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.