Google ve Facebook El Ele Hep Beraber Bizimle

0

google-facebookDünyanın 2 devi birlikte görmeye alışık olmadığımız şekilde karşımızdalar bu sefer. Genellikle birbirine saldırmayı seçen Google ve Facebook şirketleri bu kez tam tersini yapacaklar.

Kanser Araştırma Enstitüsü Cancer Research UK (CRUK) eşi benzeri görülmemiş bir uygulamaya imza atmaya hazırlanmakta. Facebook Google ve Amazon gibi dev firmaların çalışanlarının da yer alacağı projede kanser çalışmalarını hızlandırmak için oyun formatında bir mobil uygulama geliştirecekler.

Kırkın üzerinde programcı geliştirici ve grafikerin katkı sağlayacağı uygulamanın amacı genetik kodların anlaşılmasını hızlandıracak bir grafiksel arayüz geliştirmek olacak. Enstitü çalışanlarından Carlos Caldas konuyla ilgili şu bilgileri veriyor. Kansere sebep veren ve yol açan genetik nedenlerin anlaşılmasında büyük aşama kaydetmekteyiz. Ancak bu aşamada hangi ilaçların işe yarayıp yaramayacağını anlamak için detaylı analiz yapmak gerekmekte. Ancak bu da bizlere yılları gerektirecek. Dolayısı ile kanser tedavisinde bu tip alternatif yolların geliştirilmesi mutluluk veriyor diyor.

Konuya dair açıklama yapan CRUK ise kanser konusunda insan elinin makinelerden daima üstün olduğunu belirtiyor. Makineler belli bir şeye programlanıyor ve onun dışında ekstra bir katkı sağlayamamakta. Bu durumlarda işin içine zeki insanlar dahil olduğunda makinelerin başaramayacağı işlere imza atılmakta. Dolayısı ile bilim adamlarımıza yardımcı olacak kişilerin bir araya gelmesi araştırmalarımız için de büyük önem taşımaktadır diyor.

Kanser araştırma ajansı IARC’nin raporuna göre kanser nedeniyle her yıl 7.5 milyon insan yaşamını yitirdiğini söylemekte. 2030 yılına kadar bu rakamın yüzde 75 oranında azalacağı tahmin ediliyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.