SGK Soru Cevap

Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

Bilişim Çağının Hastalığı Bilgisayar Bağımlılığı

Teknoloji 14 Nisan, 10:04'de eklendi

bilgisayar-bagimliligiŞehitlik Lisesi’nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Aile Hekimi Necati Atlı, günümüzde ortaya çıkan büyük sorunlardan biri olan bilgisayar bağımlılığın bir rahatsızlık olduğunu ve gençleri bu rahatsızlığa karşı nasıl korumamız gerektiği ile ilgili bir slayt gösterisiyle bilgiler verdi. Gençlerin bilgisayarın başında harcadığı zaman sürekli olarak artıyorsa ve gereğinden fazla önemli hale geldiyse bilgisayar bağımlısı olma yolunda ilerleniyor olma ihtimalinin altını çizdi.

Tüm dünyayı birbirine bağlayan internet ve bilgisayarların yaşamlarımızın her alnına girdiği günümüzde, birçok kolaylık sağlayan bilgisayar ve internetin bu avantajlarının yanı sıra getirdiği bazı problemlerin altını çizen Atlı, Ebeveynlerin bilişim çağına çocuklarına hazırlamak amacıyla, bilgisayar kullanımına önceleri haklı olarak sıcak baktıklarını söyledi.

İnternet ve bilgisayar bağımlılığının bilişim çağına bağlı olarak gelişen oldukça yeni bir kavram olduğunun altını çizen Atlı, internette geçirilecek sürenin giderek artması ve bu isteğin önüne geçilememesi durumunun bu rahatsızlığın tanısının yapılmasını sağlayan etkenler olduğunu ekledi. İnternet bağımlılığı başka pek çok psikolojik rahatsızlığında tetiklenmesine yol açabilindiğini, dikkat dağınıklığı ve depresyon gibi bu rahatsızlıkların en sık görülenleri olduğunu ekliyor.

Fiziksel olarakta boyun, bel, el ve sırt ağrılarına sebep olan sürekli bilgisayar kullanımı aynı zamanda gözler içinde oldukça büyük sağlık tehdidi oluşturuyor.

Bilişim Çağının Hastalığı Bilgisayar Bağımlılığı
Yazıya Oy Verin..
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.