Whatsapp Mesajları Google Drive’a Yedeklenir mi? Nasıl Yedeklenir?

1

Akıllı telefonların çıkması ve yaygınlaşmasıyla kullanıcılar özellikle internet üzerinden mesajlaşma servislerini tercih etmeye başladılar. Daha samimi olmalarının yanı sıra grup mesajlaşma imkanı da sağlayan bu sistemler arasında en çok tercih edileni Whatsapp uygulamasıdır. Hangi işletim sistemine sahip cihazınız olursa olsun ilk yüklenen ve en çok kullanılan program olmasıyla dikkatleri üzerine çeken Whatsapp yeni gelen güncellemeleri ile daha işlevsel hale gelmiştir. Bu işlevselliği özellikle ses, dosya ve video gönderim konusunda sağlayan bu program çift taraflı kriptolama sistemi ile de mesajları korumaktadır.

İnternet bağlantınızın olduğu her yerde ücretsiz mesajlaşma imkanı sunan bu program sadece bir yıl için ücretsiz gibi görünse de bir çok kullanıcı hala ücretsiz olarak kullanmaktadırlar. Ücret ödeyip kullanmak isteyenler ise 1 dolar civarında bir ücret öderler. Bu ücret herhangi bir farklı özelliğe kavuşmanızı sağlamaz yine standart özellikleriyle Whatsapp kullanmaya devam edersiniz.

Whatsapp Yedekleri

Bilindiği üzere her gün saat 04.00’da Whatsapp mesajların yedeğini alır. O günün tüm konuşmalarını eski yedeğin üzerine arşivler. Bu sayede fazla dosya derdinden kullanıcıları kurtarır. Ancak bazen nedensiz yere Whatsapp uygulaması kapanır ya da kendisini sıfırlar. Böyle durumda arşivlediği mesajları bile geri getiremez. Bu kaosla baş etmek için kullanıcılar farklı çözüm yolları denerler. İlk olarak arşivlenen mesajları belli aralıklarla bilgisayara aktarabilirler. Bu yöntem uğraştırıcı bir yöntem olduğu için çoğu kişinin kullanmadığı bir yoldur. Bir diğer yol ise mesajları mail olarak göndermektir.

Gireceğiniz bir mail adresine seçtiğiniz mesajlar text dosyası olarak gönderilir. En azından önemli bilgilerin arşivlenmesi konusunda işe yarıyor gözükse de text dosyası üzerinde değişiklik yapılabilir bir dosya olduğundan değiştirilme ihtimali nedeniyle çok fazla ciddiye alınmaz. Whatsapp mesajları Google Drive’a yedeklenir mi, nasıl yedeklenir sorusu aklınıza takılıyorsa okumaya devam etmeniz yeterlidir.

Buluta Yedekleme

Whatsapp mesajları Google Drive’a yedeklenir mi, nasıl yedeklenir sorusuna cevabımız evet yedeklenir ve çok da kolaydır. Öncelikli olarak belirtmekte fayda var. Sadece Android işletim sistemlerinde olan bir alternatif yedekleme yöntemidir. Ve Google tarafından çok fazla özelliği bir arada yedekleyebileceğiniz bulut teknoloji de buraya entegre edilmiştir. İşleme başlamak için tek bir ayar yapmanız ve bir daha unutmanız yeterlidir.

Öncelikle Whatsapp ana sayfasındaki üst üste duran üç nokta işaretine tıklayıp ayarlar menüsüne girmeniz gerekir. Ayarlar menüsü hesabınızı, profilinizi ya da durum mesajınızı değiştirebileceğiniz çok farklı menüler taşır. Buradan Sohbetler menüsüne girip oradan da sohbet yedeği kısmını tıklamanız gerekir. Bu ekrana tanımlayacağınız bir Google Drive hesabı yedeklerin buraya atılması için yeterlidir.


Bunlarda ilginizi çekebilir
1 Yorum var
  1. Oyun Oyna

    Faydalı yazı olmuş teşekkürler.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.