Android N ile Menü Sistemi Kalkacak mı?

0

Android 7.0 sürümü, N kod adı ile önümüzdeki aylarda yayınlanacak. Yayınlanmadan önceki haberler ise gelmeye başladı bile. Pek çok haberin ve söylentinin döndüğü teknoloji ve android bloglarında, pek çok görsel de sızdırılmışa benziyor. Zira, sızdırılan görsellerin Android 7.0 Beta ortamından geldiği neredeyse kesin gibi. Google, Android 7.0’ı kendi konferansı olan geliştiriciler konferansında tanıtacak gibi görünüyor. O zamana dek herhangi bir şekilde resmi olarak yayınlanmayan görseller ve sızdırmalar ile yetinmekteyiz.

Android N’den ilk haberler ise, menü sisteminin neredeyse kalktığı hakkında. Evet, artık alfabetik, tablo, sütun görünümlü menüler neredeyse olmayacak gibi görünüyor. Google; bu durumu IOS’a biraz daha yakınlaşmak için yapıyor olabilir zira bildiğimiz gibi; IOS işletim sisteminde de menü butonu mevcut değil, varolan launcher’ın ana sayfası üzerinde bulunuyor. Android de böyle bir yaklaşıma gider mi? Bunun cevabı henüz resmiyet kazanmasa da; gidecek gibi.

Menü Sistemi Kalkarsa?

Menü sistemi kalkarsa Android’de neler değişir? Öncelikle menü sisteminin varlığının pek çok karmaşadan bizleri kurtardığını biliyoruz. IOS gibi pek çok uygulama yüklemeden uğraştığımız bir alan değil zira Android alanı; daha çok uygulama, daha çok çöp ve daha çok gereksizin bulunduğu bir ekosistem. Ve Bu ekosistemde menü yapısının kaldırılması, pek fazla uygulamanın birbirine girmesine sebebiyet verebilir; verecektir. Bu tür durumlarda ise, diğer launcherlar devreye girebilir. Gerçi, Google’ın saf android işletim sisteminde menü özelliğinin kalkması, markaların mix android sistemlerinde de menü sisteminin kalkacağını ön görmüyor ancak; bunların kalkma ihtimaline karşı konuşmak çok daha doğru.

Menü sistemi kalkarsa, çoğu olay sıkıntılı ve sorunlu gelişebilir. Bu yüzden, kullanıcılar; Android kullanıcılarından bahsediyoruz, buna alışamayarak diğer başlatıcılara, eski tip, menülü başlatıcılara da yönelebilirler. Eski tip başlatıcılar ise, Google Play markette revaçta değer kazanabilirler. Bir ivmenin söz konusu olabileceği gibi, IOS tipinde işletim sistemi isteyen Android üyeleri de; bu konudan memnun olup sistemin görünümüne dokunmayabilirler.

Bu konuda, pek çok ihtimal var ve her biri birbirinden karışık. En doğru yöntem ise, Android 7.0 sürümünü beklemek olacak gibi görünüyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.