Zenfone 3 için Android 7.0 Dağıtımları Durduruldu

0

Asus’un akıllı cihaz sektörüne girdikten hemen sonra, ilk telefon modeli olarak sunduğu Zenfone’ların son nesli, bildiğiniz gibi Zenfone 3’tü. Fotoğraf için yaratıldı sloganıyla karşımıza çıkan ve özellikle panorama fotoğraf konusunda başarılı olduğunu sıklıkla belirten telefonun Android 7.0 dağıtımı, geçtiğimiz gün henüz Türkiye’ye gelmeden durduruldu. Karar, Asus tarafından duyurulsa da henüz detayları verecek herhangi bir açıklama yapılmadı. Son dönemde, verilen dağıtımların ve Android versiyonlarının sıklıkla durdurulduğunu ve geri çekildiğini görmekteyiz. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde de Galaxy S7’nin Android 7.0 Beta sürümünün dağıtımı direkt olarak durdurulmuştu. Bu durdurmanın ertesinde, Samsung tarafından yapılan açıklamada yazılımsal hataların bulunduğu bildiriliyordu ancak Asus, bununla ilgili bir açıklama yapmadı.

Neden Durduruluyor?

Muhtemelen Asus Zenfone 3 Android 7.0 dağıtımının durdurulmasında da böyle bir yazılımsal hata mevcut. Bilindiği gibi, Android telefon üreticileri saf bir biçimde Android’i telefona entegre etmiyorlar. Bu durum sadece Google’ın kendi telefonlarında geçerli. Android telefon üreten markalar, genelde kendi ara yüzlerini kullanarak bir çalışma yapıyorlar. Böylece, diğer markalardan en azından iç görünüm ve iç özellikler olarak daha çekici hale gelmeye gayret ediyorlar. Örneğin, Samsung Touchwiz kullanırken, HTC bunun için Sense ara yüzünü kullanıyor. Muhtemelen Asus’un da Zenfone 3 için kullandığı arayüz, Android 7.0 versiyonuna doğru biçimde entegre edilemedi ve hatalar oluşmaya başladı. İlk olarak Filipinler’de dağıtıma başlayan Zenfone 3’ün Android 7.0 versiyonu, başka herhangi bir ülkeye yayılmadan durduruldu.

Önümüzdeki günlerde muhtemelen kesin bir açıklama alacağımız bu durum, elbette Android 7.0 versiyonunun Zenfone 3 için gelmesinde gecikme yaratacaktır. Siz de bir Zenfone 3 sahibiyseniz, birkaç ay gecikmeli olarak Android 7.0 sürümüne sahip olacağınızı şimdiden belirtmek isteriz.

Dağıtım durdurmalarının doğru olduğunu düşünüyor musunuz?


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.