Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

0

Instagram hepimizin bildiği gibi kullanıcılara sunulduğundan bu yana durmadan büyüyen bir fotoğraf, resim paylaşma platformu. Milyonlarca kullanıcıya sahip olmasına karşın Instagramın mobil uygulamalarında bazı sıkıntıların olduğu da bir gerçek olarak düzeltilmeden devam ediyor. Hizmetine Android ve IOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlara başlayan Instagram uygulamasının öyle ki sayılabilecek en kötü yanı Android tabanlı telefonlarda zoom yapma özelliğinin var olmaması olacak.

Öyle ki pek çok İnsan büyütmek istediği resim ya da fotoğrafın ekran görüntüsünü alıp galeriden açıyor ve ancak ondan sonra resim ve ya fotoğrafa zoom özelliğini kullanabiliyor. Fakat bu da tabi ki beraberinde kalite problemlerini getiriyor. Ancak bu yöntemin haricinde akıllı telefonunuzda kullandığınız Instagramda fotoğraf büyütmek için kullanacağınız daha basit ve tamamen telefonunuzun ayarlarından gerçekleşen bir yöntem mevcut. Aşağıda bu yöntem sırasıyla yazılmıştır.

Zoom işlemini yapmak için ilk önce telefonun Ayarlar bölümüne girmeniz gerek. Uygulamaları açtıktan sonra Ayarlar bölümüne girebilirsiniz.

1) Ayarlar simgesine tıkladıktan sonra karşımıza çıkan ekranda Erişilebilirlik adlı bir sekme olacaktır. Bu Erişilebilirlik bizim telefon ayarlarımızda sıkça kullandığımız bir sekmedir. Bu Kısıma tıklayıp bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

2) Bu noktada telefonunuzun ekranında açılan seklemeler arasında “Büyütme Seçenekleri” ya da “Büyütme Hareketleri” adlı bir başlık olmalı. Bu başlığı ya da simgeyi aktif hale getiriyoruz.

3) Bu işlemlerden sonra Ayarlar ve Uygulamalar sekmesini kapatıp telefonunuzda Instagramı açın. Instagram ayarlarında bu hareketi, zoom hareketini gerçekleştirmenize yarayacak ya da tercihlerinizi değiştirmenize izin verecek hiçbir ayar ne yazık ki bulunmamakta. Ancak Ayarlar ve Erişilebilirlik sekmesinden yaptığınız ayar sayesinde Instagramda açtığınız ekrana üç kere tıkladığınızda sisteminiz direk olarak ekranı büyütecektir. Bu noktada ekranın üzerine tıklamaya dikkat edin. Fotoğrafın üzerine üç kere tıklamaya çalıştığınızda önce o fotoğrafı beğenmiş olacaksınız.

Manual olarak gerçekleştirdiğimiz bu zoom özelliği bildirim çubuğu ve klavye hariç telefonunuzda kullandığınız her yerde geçerli olacaktır. Bu sayede sadece Instagram uygulamasında değil, her uygulamanın ve her internet sitesinin içerisinde rahatça zoom ve yakınlaştırma özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özelliği kapatmak için tekrar telefonunuzun yarlar sekmesini açın. Ayarlar sekmesinden Erişilebilirliği bulun ve bu sekmeye tıklayın. Erişilebilirlik seçeneğinin altında Büyütme Seçenekleri ya a Büyütme Hareketleri adlı bir başlık olması gerekmekte. Bu başlığı ya da simgeyi de-aktif hale getirdiğinizde telefonunuzda kullanmakta olduğunuz zoom ya da yakınlaştırma özelliği devre dışı olacaktır.

Ne yazık ki bu tarz mobil uygulamalarda aynen bu şekilde bazı kritik problemler var olabiliyor. Yetkililer spesifik olarak bu problemleri ortadan kaldırmıyor ya da gerçekten gözlerinden kaçan bir durum. Ancak milyonlarca kullanıcısı olan, her gün milyonlarca fotoğraf ve resim paylaşılan, üstelik tüm sistemin bunun üzerine kurulu olduğu bir programda zoom ve yakınlaştırma özelliğinin bulunmaması gerçekten büyük bir eksiklik.

 


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.