Windows 10’da Mart Ayı Güncellemesi

0

Windows 10, güncellemelere doymuyor. Yaptığı işlerle adından son zamanlarda sıkça söz ettiren Windows, hem mobil tarafında hem de masaüstü tarafında yaptığı akıllı ve gündemle uyumlu güncellemeleri ile göz dolduruyor. Tabii, pek çok insan bu güncellemelerin sıklığından rahatsız ve epey de mutsuz ancak gündeme dair, güncel olan bir sistemin olmasını da bir yandan istemekteler. Bu sebepten, yüksek sesle bu protestolarını dile getirmemekteler muhtemelen. Yapılan Windows 10 Mart Ayı Güncellemeleri ise pek çok şeyi kapsıyor. Öncelikle güvenlik alanında pek çok yama yapan ve güncel virüsleri Windows Defender’a ekleyen, bunların Windows üzerinde yayılmamasını hedefleyen ekip, bunun yanında pek çok ekran yaması da yapmış gibi.

w10-update

Kod Adı KB3140743

Kod adları ile gelen güncellemenin bu seferki kod adı KB3140743’dü. Her ay toplu alınan güncellemelerin kodlaması yine ekip tarafından yapılıyor ve herhangi bir hatada bunun hangi güncellemede yaşandığı, tabiri caiz ise çat diye bulunabiliyor. Bu sebepten oldukça avantajlı bir durum olan bu kod adlarının yaşattığı karışıklıklar ise su götürmez bir gerçek.

Hazırda Beklet’ten Uyandırılabilen Sistem

Artık hazırda beklet dediğimizde, bir türlü uyandırılamayan bir Windows 10 işletim sistemi görmeyeceğiz. Windows 10 üzerinde en sık yaşanan sorunlardan biri olan ve çoğu dizüstü bilgisayarda başınıza gelen, ortak problem hazırda bekletten sonra uyandırma problemiydi ve bu sorun hemen hemen çözüldü. Siz de, Mart ayı Windows 10 güncellemelerini aldıysanız, muhtemelen bu sorun çözülmüştür.

Microsoft Edge Daha Stabil

Microsoft’un Internet Explorer’dan sonraki yeni nesil tarayıcısı Windows Edge, Windows 10 ile beraber gelen her güncellemede daha stabil özelliklere kavuşuyor. Daha iyi bir hale gelen ve görünüm bakımından Windows ile uyumu harika olan bu tarayıcının artık daha az sorunu var. Özellikle Mart ayı güncellemelerinin kodsal olarak detayına baktığımızda pek çok sistem sorununun yamalandığı gözlemlenebilir.

Windows 10 Nasıl Güncellenir?

Windows 10 işletim sisteminizi kolay bir şekilde, ayarlarınızdan güncellemeniz mümkün. Tam yol olarak “Başlat > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik” yolundan, henüz herhangi bir güncelleme almadıysanız ya da bilgisayarınızı otomatik güncellemelere kapattıysanız; buradan sisteminizi isteğe bağlı olarak güncel hale getirebilirsiniz.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.