Apple’dan iTunes Radio Tanıtımı

0

itunes-radioApple Worldwide Developers Conference tanıtımlarında iTunes Radio da yer aldı. Apple tarafından kullanıcılarına online müzik dinleme olanağı sunulan iTunes Radio, kişisel radyo istasyonu ile bir yeniliğe de imza atıyor. iTunes Radio, iOS 7 ile beraber kullanıcıların karşısına çıkacak olan yenilik, “featured” yani özel radyo istasyonları seçimi yapmaya imkan verecek. Müzik türü ile beraber, sevilen şarkıcıların oluşturduğu liste sayesinde bir istasyon oluşturmak mümkün olacak. Apple konuyla ilgili olarak 200’ün üzerinde radyo istasyonu ile hizmet verecek. Seçilen radyo istasyonları arkadaşlarla da paylaşılabilecek.

iTunes Radyo’nun bir diğer özelliği ise Twitter ile olan işbirliği olacak. Kullanıcılar tarafından beğenilen ve dinlenen müzikler, bu ortaklık sayesinde listelenecek. En fazla hit alan şarkılar da trend listesindeki yerini alacak. Apple, Twitter desteği ile de sosyal manada çok daha güçlü bir iTunes Radio sunmak istediğini böylece göstermiş oluyor. Ücretsiz bir şekilde kullanılacak olan iTunes Radio, müzik parçaları ile kullanıcılarından geli elde edece. Çünkü bir istasyon kullanabilmek için müzik parçalarının olması şart. Bunun için de iTunes üzerinden şarkı satın almak gerekecek. Kendi istasyonlarını oluşturmak istemeyen kullanıcılar ise Apple tarafından oluşturulmuş olan istasyonlarda müzik dinleyecek. iTunes Radio, iOS işletim sistemleri ile birlikte; Mac’ler ve Apple TV’de de kullanılabilecek özellikte olacak. Yani oldukça geniş bir ölçekte yaygınlık kazanacak.

Apple tarafından yapılan bu hamle, online müzik sektörü için önemli bir noktada bulunuyor. Sosyal olarak da desteklenen özellik, Apple kullanıcıları ile birleştiğinde, büyük bir kitleye ulaşılacağı kesin görünüyor. Piyasadaki rekabet koşullarının çok daha zorlaşması, Apple için yeniliklerin zamanının geldiğini gösteriyor. Rakipleri ile kıyasıya bir yarış içerisinde olan şirket, son günlerde sıkıntılı bir süreçten geçiyordu.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.