SGK Soru Cevap

Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

Bu Dans Pisti Elektrik Üretecek

Teknoloji 31 Mayıs, 11:53'de eklendi

dans-pistiHollandalı bir şirket tarafından geliştirilen bir teknoloji sayesinde, insanların enerji tüketmesini elektriğe çevirmeyi başaran sistem dikkat çekiyor. Modüler bir dans pisti yardımı ile insanların dans sırasında ortaya çıkardığı kinetik enerjinin elektriğe dönüşmesini sağlayan sistem, dans pistinin aydınlatılmasında kullanıldı.

Enerji ile ilgili son zamanlarda ortaya çok sayıda yenilik çıkıyor. Hollandalı Energy Floors Şirketi, “Sustainable Dance Floor” ismine sahip olan bir sistemden oluşan dans pisti geliştirdi. Bu dans pisti diğer dans pistlerinden farklı olarak, insanlardaki kinetik enerjinin elektrik enerjisine dönüşmesine yardımcı oluyor.  Her hücrenin altında, enerji depolamaya yarayan sistemlerin bulunması, dans pistinde bulunan LED aydınlatmaların enerji kazanmasını sağlıyor. San Francisco’daki Temple Gece Kulübü, bu sistemi kullanmaya başlayan dünyadaki ilk yer oldu. Dans pistinde ortalama olarak ortaya çıkan enerjinin ise 8 milyon Jul olduğu açıklandı. Kinetik enerjinin ardından, gelecekte insanların meydana getirdiği ısı enerjisinin de kullanılabileceğini ifade eden uzmanlar, çok daha sınırlı kaynaklara sahip olacağımız zamanlarda, bu sistemlerin önemli görevleri olacağını söylüyor.

Gelecekteki mimari anlayışının da değişmesi gerektiğini söyleyen bilim adamları, betonlaşmanın ve daha az doğanın insanın sonunu hazırlayabileceğini vurguladı. Akarsular ve nehirlerin korunması gerekliliği üzerinde durulurken, bu kaynakların birçok doğal enerji oluşumu için önemli olduğunun altı çizildi. Küresel ısınmanın her gün dünyamızı daha az yaşabilir bir yer haline getirmesi, bu araştırmaların dünya çapında destek görmesini gerektiriyor.

Bu Dans Pisti Elektrik Üretecek
Yazıya Oy Verin..
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.