Çin’den Uzaya 2. Kadın Astronot

0

cin-uzay-kadin-astronotÇin’in Uzay projeleri kapsamında, 2020 senesinde dünyanın yörüngesinde olacak ve faaliyetlerine devam edecek olan uzay istasyonu çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Çin son yaptığı ateşleme ile 2. Kadın astronotu göndermiş oldu. Uzay’da keşif yapan ülkelerden olan Çin, Uzay’da yapılacak olan görevler ve seyahatler sırasında insan vücudunda oluşan etkiler denenecek. Gobi Çölü’nde bulunan Jiuquan Uydu Ateşleme Merkezi’ndeki ateşleme ile Shenzhou 10 Uzay aracı içerisinde 3 astronot uzaya gönderildi. Kelime anlamı “Kutsal Amaç” olan Shenzhou, Çin tarafından uzaya gönderilen insanlı görevlerden 5. Sırada yer aldı. 2012 Haziran ayında uzaya gönderilen Liu Yang’dan hemen sonra görevlendirilen Wang Yaping, Çin tarafından uzaya gönderilmiş olan 2. Kadın astronot olarak tarihe geçti.

Yaping ile birlikte Nie Haisheng ve Zhang Xiaoguang 2 hafta boyunca Tiangong-1 uzay laboratuarında görev alacak olan ekipte yer alacak. Shenzhou 10 ile uzay laboratuarına bağlanacak astronotlar, istasyona geçiş yapmış olacak. Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gibi bir uzay istasyonu inşasına hazırlanan Çin, bu projeyle amacına biraz daha yaklaşmak niyetinde. Çin’in İnsanlı Uzay Programı sözcülüğünü yapan Wu Ping, astronotların uzayda havacılık ve Uzay deneyleri yapacağını ve bu çalışmaların ardından ülkeye döneceklerini söyledi. İlk defa 2003 tarihinde uzaya insan göndermeyi başaran Çin, bu alanda ABD ve Rusya’nın ardından uzaya en fazla yatırım yapmakta olan ülkelerden sayılıyor.

Çin’in diğer planlamaları arasında ise 2020 senesinde Ay’a insan göndermek bulunuyor. Bu kapsamda da Dünya’nın yörüngesinde bir faaliyete sahip olan uzay üssü kurmak istiyor.  Çin’in en uzun süre boyunca Uzay’da kalan astronotu ise Liu Yang.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.