Dizüstü Bilgisayarların Yeni Nesil İşlemcileri

0

yeni-nesil-islemciİntel tarafından üretilen yeni bir çip “Ivy Bridge” sınıfındaki son yenilik olacak. Bu yenilik, dizüstü bilgisayarlardaki oyun ve video performanslarının artmasını sağlayacak. Performansın iki katına kadar çıkması amaçlanırken, sık karşılaşılan performans farklılıkları da böylece ortadan kalkabilir. Haswell kod ismine sahip olan bu çip, HD Graphics 4000 isimli çipin performansından iki kat fazla olacak. Yine İnter tarafından “Core” markasına sahip şekilde üreteceği bu yeni nesil işlemci, dizüstü bilgisayarların GPU içermese bile performanslarının artmasını sağlıyor. 3840×2160 piksel çözünürlükte olan videoları çalıştırabilecek nitelikte olan Haswell, videoların çok daha hızlı işlenebilmesine olanak tanıyacak.

Dizüstü bilgisayar almak isteyenlerin karşısına çok büyük fiyat farklılıkları çıkmaktaydı. Haswell’in ardından ise yüksek oyun performansına sahip olan dizüstü bilgisayarlara ulaşmak çok daha kolay olacak. Ultrabook’lar tarafından HD Graphics 5000 çip uygun olurken, çok daha büyük dizüstü bilgisayarlarda Iris ya da Iris Pro seçenekleri mevcut olacak. İntel tarafından çok daha detaylı bilgi verilmezken, Tayvan’da Haziran ayında düzenlenecek olan Computex Fuarı’nda gerekli açıklamanın yapılması bekleniyor.

Çok fazla sayıda dizüstü bilgisayar tarafından tercih edileceği ile ilgili uzman görüşleri, İntel’in bu ürününün göz kamaştıracağı anlamına geliyor. Yüksek satış rakamlarına alışkın olan şirket, tasarladığı yeni ürünlerle de pazarda etkin yerini korumaya çalışıyor. Haswell’in olası büyük başarısı da İntel’in daha da yüksek bir yeri hedeflediği anlamına gelecek.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.