Görsellerdeki “Alt” Etiketi ve Önemi

0

İnternetteki yazılarınızda görsellere yer vermeniz ziyaretçilerinizin dikkatini çekmek için çok önemlidir. Özellikler resim konuyu tam olarak yansıtıyorsa vermek istediğiniz mesaj ziyaretçilerinize tam olarak ulaşacaktır. Sadece görsel de yetmez alt etiket tanımlaması da yapılmış olması gerekir. Yoksa yazınız amacına ulaşmaz. Alt etiket ve ayrıca görsel başlıkları arama motorlarının görselleri daha kolay tespit etmesi için çok önemlidir.

Alt etiket ve görsel başlık etiketinden kısaca bahsetmek gerekirse; görseller sayfaya eklendikten sonra sahip olduğu HTML kodunda yer alan niteliğe alt etiket denir. Görsel henüz yüklenirken alt etiket belirlenemez. Sadece alt etiket belirleme yoluna girersiniz ve bunu da HTML kodu ile halledebilirsiniz. Bir görsel yazı editörüne eklendiğinde alt etiket otomatikman boş kalır. Yazı editöründe yer alan Metin kısmına girip görsel için belirlenen kondu bulup alt etiketi buradan düzenleyebilirsiniz.

Görselin ne olduğunu ve sayfa içindeki fonksiyonunu alt etiketi belirler. Bu nedenle görsel ve yazı arasında bir bağ kurarak alt etiketi düzenlemeniz uygun olacaktır. Görme engelliler ve ekran okuyucular için alt etiket önemli bir ayrıntıdır. Etik açıdan bakıldığında da arama motoru tarafından okunan bir alandır.

İnternette görsel hakkında bilgi alabilmeniz ve üzerini tıkladığınızda görsel hakkında ortaya bilgi çıkması içini Görsel Başlığı ve Başlık Etiketi olması gerekir. Bu nedenle önemli mesajları görsel başlığına eklemelisiniz. Alt etiket kadar önemli bir etiket değildir. Sayfada yer alan görselin ekstra önem kazanması için görsel başlığını değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Alt etiketi kadar önemli olmasa da yeri gelir görsel başlığı da işe yarayabilir. O nedenle mutlaka değiştirmelisiniz. Boş bırakırsanız da çok şey kaybetmiş olmazsınız.

Alt etiket önemlidir. Sadece arama motorları içinde değil görme engelli kişiler içinde gereklidir. Google ‘da alt etiket olayını önemsemekte ve site yöneticilerine bu yönde tavsiyelerde bulunmaktadır. Sadece görsel koymanız ilgi çekmek için yeterli değildir. Bunu arama motorları açısından da düşünmeniz gerekir.

Arama motoru mutlaka alt etiketten faydalanır. Alt etiketi oluştururken yapılan yanlış uygulamalardan biri de alt metnin içini anahtar kelimelerle doldurmaktır. Bu çok yanlıştır. Bunu yaparsanız sonuç sayfasında gerilere gitmeyi de göze almalısınız. Tanımlayıcı bilgiler verdiğiniz müddetçe başlık etiketini de alt etiketini de yeri geldiğinde en uygun şekilde kullanabilirsiniz.

Worldpress kullanan bir site yöneticisi iseniz işiniz çok kolay seçmiş olduğunuz görseli yükledikten sonra hemen alt etiketi oluşturabilirsiniz. Alt etiketleme ve görsel başlığı konularında daha ayrıntılı bilgi almak istiyorsunuz lütfen http://www.timurdemir.com.tr/gorseller-icin-seo-alt-etiketi-ve-baslik-etiketi/ linkini tıklayınız. Bu sayede bilgi almak istediğiniz ve öğrenmek istediğiniz, merak ettiğiniz alt etiket ve görsel başlık konuları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Site sahiplerinin özellikle bilmesi gereken ya da yeni site kuracak olanlar için çok faydalı bilgiler içermektedir. Mutlaka tıklayın.

 


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.