Resimleri İyi Optimize Edin!

0

Teknolojinin gelişmesi daha fazla kitlelere hitap edebilme fırsatı yaratırken, sosyal medya ile de bunu yaymak daha hızlı hale gelmiştir. Alış-veriş yaparken ilk dikkat ettiğimiz alacağımız ürünün görsel sunumudur. Grafikler, karikatürler, videolar ve daha fazlası incelenirken gözümüze ilk görsel dizayn çarpmaktadır. Bu görsellik ürünün cazibesini ve alımını kolaylaştırmaktadır.

Bu gibi fırsatlar görsel pazarlamanın önemini arttırmıştır. Görsel pazarlama; markanın üretici vasıtasıyla vermek istediği mesajın görselle örtüşecek biçimde hazırlanıp tüketiciye sunulmasıdır.

Görsel pazarlamanın bu kadar önem kazandığı şu günlerde akıllara SEO için görsel öğelerin nasıl optimize edileceği sorusu gelmektedir. SEO; arama motoru optimizasyonu demektir. Bu çok kolay görünse de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlar yerine getirildiği sürece çok iyi bir SEO elde etmiş olursunuz.

Yayınladığınız resimlerin optimizasyonunu düşünmediyseniz bunu bir kez daha gözden geçirmelisiniz. Resimlerinizi kayıt altına alırken kullanacağınız anahtar kelimenin dosya adında geçmesine mutlaka özen gösterin. Anahtar kelime ile resim uyumlu olmalıdır.

Kayıt altına alınan resimlerin kaliteli olması için resim boyutunun olabildiğince küçük tutulması gerekmektedir. Resimlerin “alt metin “kısmını anahtar kelime içinde geçecek şekilde maksimum t kelime ile doldurun.

Resimlerin alt yazıları ile sıralama arasında doğrudan bir bağ olmadığından çıkma oranları biri birlerini etkiler ve bu durumda alt yazıyı uygun şekilde doldurmanız durumunda resimlerinizin kötü amaçlı yazılım içermediğini onaylamış olursunuz. Alt metin resimler için belirlenen ve arama motorlarının resimleri anlamasını sağlayan tanımlayıcı bilgilerdir.

Resimler üzerinde yazı varsa mutlaka alt metin kısmında mutlaka yazılmalıdır. Özellikle firmaya ait logo tercih edilmelidir. Alt metin kısmında kullanılan kelime sayısının çok fazla olmaması resimleri ulaşmayı kolaylaştırır ve hızlandırır. Arama motoru için oluşturulan anahtar kelime alt metin oluşturulurken yazılmalıdır. Alt metini için kullanılacak kelimelerin anlamlı ve kolay ulaşılabilir olması önemlidir.

Arama motorunuzun resimleri hızlı, güvenilir, ulaşılması kolay bir hale getirmek için optimize edilmesi mutlaka gereklidir ve oluştururken kurallara uyulması gerekmektedir. Tüm bunlar kaliteli bir arama motoru oluşturmak için gereklidir. Bunun profesyonel ve bilgili kişiler tarafından da yapılması büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

Görsel pazarlamanın en büyük destekçisinin internet olduğu unutulmamalıdır. Büyük kitlelere kısa sürede ulaşmak eskisinden daha kolay hale geldi ve bunun sağlayıcısı internet oldu. internetin hemen hemen olmadığı yer yok ve her gün binlerce insan arama motorlarına aradıkları ve istedikleri binlerce kelimeyi yazarak arama yapmaktadırlar. İstenilen sonuçlara ulaşmak için hazırlanan alt yapının da kaliteli olması gerekmektedir.

SEO için oluşturulan alt yapının kaliteli olması arama motorunun da kaliteli olması demektir. Arama motorunuzun üst sınırda olmasını istiyorsanız arama motoru optimizasyonunu yapmanız gerekmektedir. Optimizasyon tamamı ile arama motorunun iyileştirilmesi için gereklidir.

SEO’lar tarafından kullanılan veri tabanı kelimelerinin kullanıcılar tarafından internet sitelerinde bulunan blog, makale, sosyal paylaşım siteleri gibi ortamlarda çok kullanılması önemli bir alt yapı oluşturmaktadır.

 


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.