Instagram’da Videolu Dönem

0

instagram-videoFacebook tarafından satın alındıktan sonra, çeşitli değişikliklere giden Instagram, son olarak video uygulaması ile kullanıcılara önemli bir yenilik de sunmuş oldu. Bu alanda en büyük rakip olarak dikkat çeken Vine’da, kısa videoların yoğun bir şekilde paylaşılmaya başlanması ve Twitter tarafından verilen destek, Facebook’un hızlı bir şekilde adım atmasına neden oldu. Instagram kullanıcıları için videolara efektler de eklenebilecek ve videoların 15 saniyelik süre sınırı olacak. Şu ana kadar sadece fotoğraf paylaşımına izin veren Instagram, bu tür videolarla hem kullanıcılarına bir yenilik sunmuş oldu hem de yeni kullanıcılar kazanmak için önemli bir adım attı. Fotoğraf paylaşımları sırasında kullanılan filtrelere benzer 13 adet filtre seçeneği de sunan video özelliğinin, 100 milyon olan kullanıcı sayısını da hızlı bir şekilde arttıracağı tahmin ediliyor.

Twitter’ın sahip olduğu Vine, kısa bir sürede oldukça fazla sayıda kullanıcıya ulaşmayı başarmıştı. Kısa videoların paylaşılması üzerine kurulu olan sistem, insanların ilgisini yoğun bir şekilde çekmişti. Bu popülerliği fark eden Facebook, Instagram’a da bu özelliği kazandırdı. Fotoğraflarla oynayabilme ve çeşitli şekillere sokabilme özelliğini videolara da taşıyacak olan Instagram, bu bakımdan avantajlı görünüyor. Bunun yanı sıra Cinema ismi verdiği uygulama ile görüntünün sabitlenmesini sağlaması yine sunulan önemli bir özellik olarak dikkat çekiyor.

Instagram, birçok efekt kullanımı ile fotoğraf paylaşıma imkan veren bir uygulama olarak dünya çapında büyük bir popülerlik kazanmıştı. Daha sonra Facebook tarafından satın alınan şirket, Twitter’ın sahibi olduğu Vine ile büyük bir rekabete girdi. Son analizlerde Vine, kullanıcı sayısını oldukça arttırdı ve Instagram’ı geçmeyi başardı. Bunun ardından Facebook, Vine’da kullanılan kısa video paylaşım özeliğini, Instagram’a entegre etti. İki büyük şirketin uygulamalarının rekabet sonuçları, atılan bu adımdan sonra merakla bekleniyor.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.