SGK Soru Cevap

Android Instagram’da Fotoğraflara Zoom Yapma Yöntemi

Salyangoz Kremi Kullananlar

Pernisiyoz Anemi Nedir

İstediğimi Yiyeyim Ama Kilo da Almayayım

Sağlık 2 Ocak, 11:04'de eklendi

Hem yemek yiyip hem de kilo almak mümkün mü? Aslında mümkün ama biraz zor. Yani çok egzersiz yapmak gerekir. Bu yüzden dengeli yiyerek spor ile kilo almadan yaşamak mümkün. Peki ama kilom kaç olmalı? Bunu cevabı ise boyunuzda gizli.

Yetişkinlerde ideal kilonun kaç olduğunun hesaplandığı bir formül var. Bu formüle sadece boy bilgisi ve cinsiyet bilgisi girilerek kilonun kaç olması gerektiği hesaplanabiliyor. ideal kilo hesaplama olarak nitelendirilen bu formül boy uzunluğuna göre kilonun kaç olması gerektiği konusunda bilgi veriyor. İdeal kilo hesaplama formülünden çıkan bir sonuç oluyor. Bu sonuç bize boy kilo endeksi değerini veriyor.

Boy kilo endeksi cetvelinde çıkan sonucun değerlendirilmesi yapılıyor. Eğer bu değer 18 ile 25 arasında ise ideal olarak adlandırılıyor. Tam olarak 21 ise bu idealdir ve bu kiloyu korumak gerekir. Eğer bu aralığın üstünde ya da altında ise sağlıklı olmak için kilo vermek ya da kilo almak gerekir.

Peki ya bu hesaplamayı çocuklarımızda kullanabilir miyiz? Hayır, kullanamayız ve çocuklar için olan yaşa göre kilo hesaplama formülünü kullanmalıyız. Yaşa göre kilo hesaplama formülünde çocuğun yaşı boyu ve cinsiyet isteniyor. Bu değerler ile hesaplama yapan formül yine çocuklar için olan boy kilo endeksi cetveli için bir değer çıkarmış oluyor. Çocuklar için olan boy kilo endeksi cetvelinde aralıklar yetişkinlere göre daha çoktur. Nedeni ise çocukların büyüme hızının, büyüme hormonu salgılanmasının ve genetik yapısının birbirinden farklı olmasıdır.

Peki ya çocuk doğmadan önce nasıldı? Gebelik döneminde çocuğum ne kadar büyüdü ya da kaç haftalık oldu? Gebelik hesaplama formülü ile de gebeliğin hangi döneminde olduğunuzu, çocuğunuzun ne zaman doğacağını, burcunun ne olacağını kolayca hesaplayabilirsiniz.

İstediğimi Yiyeyim Ama Kilo da Almayayım
Yazıya Oy Verin..
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Salyangoz Kremi Kullananlar

Salyangoz Kremi Kullananlar

0
0
29 Ağustos, 12:09
Pernisiyoz Anemi Nedir

Pernisiyoz Anemi Nedir

0
0
28 Ağustos, 13:55
Nikotin Replasman Nedir

Nikotin Replasman Nedir

0
0
27 Ağustos, 13:18
Saçkıran Nedir

Saçkıran Nedir

0
0
16 Ağustos, 10:16
Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

Tofu Nedir, Nasıl Yapılır?

0
0
12 Haziran, 15:18
Kabızlığa Ne iyi Gelir?

Kabızlığa Ne iyi Gelir?

0
0
9 Haziran, 11:25