İstediğimi Yiyeyim Ama Kilo da Almayayım

0

Hem yemek yiyip hem de kilo almak mümkün mü? Aslında mümkün ama biraz zor. Yani çok egzersiz yapmak gerekir. Bu yüzden dengeli yiyerek spor ile kilo almadan yaşamak mümkün. Peki ama kilom kaç olmalı? Bunu cevabı ise boyunuzda gizli.

Yetişkinlerde ideal kilonun kaç olduğunun hesaplandığı bir formül var. Bu formüle sadece boy bilgisi ve cinsiyet bilgisi girilerek kilonun kaç olması gerektiği hesaplanabiliyor. ideal kilo hesaplama olarak nitelendirilen bu formül boy uzunluğuna göre kilonun kaç olması gerektiği konusunda bilgi veriyor. İdeal kilo hesaplama formülünden çıkan bir sonuç oluyor. Bu sonuç bize boy kilo endeksi değerini veriyor.

Boy kilo endeksi cetvelinde çıkan sonucun değerlendirilmesi yapılıyor. Eğer bu değer 18 ile 25 arasında ise ideal olarak adlandırılıyor. Tam olarak 21 ise bu idealdir ve bu kiloyu korumak gerekir. Eğer bu aralığın üstünde ya da altında ise sağlıklı olmak için kilo vermek ya da kilo almak gerekir.

Peki ya bu hesaplamayı çocuklarımızda kullanabilir miyiz? Hayır, kullanamayız ve çocuklar için olan yaşa göre kilo hesaplama formülünü kullanmalıyız. Yaşa göre kilo hesaplama formülünde çocuğun yaşı boyu ve cinsiyet isteniyor. Bu değerler ile hesaplama yapan formül yine çocuklar için olan boy kilo endeksi cetveli için bir değer çıkarmış oluyor. Çocuklar için olan boy kilo endeksi cetvelinde aralıklar yetişkinlere göre daha çoktur. Nedeni ise çocukların büyüme hızının, büyüme hormonu salgılanmasının ve genetik yapısının birbirinden farklı olmasıdır.

Peki ya çocuk doğmadan önce nasıldı? Gebelik döneminde çocuğum ne kadar büyüdü ya da kaç haftalık oldu? Gebelik hesaplama formülü ile de gebeliğin hangi döneminde olduğunuzu, çocuğunuzun ne zaman doğacağını, burcunun ne olacağını kolayca hesaplayabilirsiniz.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.