Konut Rayiç Bedeli Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir

1

Rayiç bedelin anlamı arsa ya da gayrimenkul gibi taşınmaz varlıkların piyasadaki değerin ne kadar olduğunu anlatan bir kavramdır. Bu kavram arsa ya da gayrimenkulün bulunduğu yer ve mevki gibi nerede olduğu etrafında alış veriş merkezi yada okul gibi yaşam alanlarının olup olmadığı araştırmalıdır. Çünkü bu etkenler fiyat artışını otomatik olarak etkilemektedir.

Tabi arsanın ya da gayrimenkulün bulunduğu çevredeki yaşayan insanların sosyal statüsü de oldukça etki olmaktadır. Kırsal kesim ve merkezi kesim kavramları da zaten bu yoldan çıkmıştır. Merkezi kesimler ile kırsal kesimlerdeki arsaların rayiç bedeli oldukça farklıdır. Rayiç b edelinin hesaplanması her ne kadar kafa karıştırıcı olsa da aslında basit bir yöntemdir.

Ev ya da arsanın bulunduğu yerdeki rayiç bedeli belli olan diğer konutlar referans olarak alınabilir. Aynı alanda bulunan arsa ya da gayrimenkulün tanesinin rayiç bedeli ve metrekareleri ele alınır. Bu üç konutun rayiç bedelleri ve metre kareleri ayrı ayrı toplanır. Daha sonra toplanan rayiç bedel toplanan metrekarelere bölünür ve metre kare başına ne kadar fiyat düştüğü bulunur.

Bu fiyat ile almak istenen konutun metrekaresi çarpılarak alınmak istenen konutun temel rayiç bedeli hesaplanmış olur. Mevki ve diğere özelliklerinden yukarı olmak üzere puanlar verilir. Metre kareye göre hesaplanan sayının üstüne bu puan eklenir ve yüze bölündüğünde rayiç bedel hesabı tamamlanmış olur.


Bunlarda ilginizi çekebilir
1 Yorum var
  1. Cihan Aksu

    oldum olası bu Rayiç Bedel konusunu anlamadım. Şimdi okudun anladın mı derseniz biraz daha anladım 🙂 Teşekkürler yazı için.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.