Patent Başvurusu Nedir?

0

Sanatsal, fikri ve mülki haklar gereğince yapılan patent başvuruları; bulduğunuz ya da fikrini savunduğunuz herhangi bir şeyi kendinize tescil etmenize yarar. Mülkiyet hakları gereğince bu patenti almanız halinde, sizlere Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen belge aracılığı ile, artık o fikrin ya da savunmanın bütün haklarına sahip olabilirsiniz. Patent almak için belli başlı prosedürlerin yerine getirilmesi ve şartların sağlanması elzemdir. Aksi durumlarda, patent başvuruları ya kabul görmez ya da tescil edilecek ürün onaylanmaz. Bu gibi durumlarda da bu ürünün patentini başka bir kişi ya da kurum kolaylıkla alabilir. Özellikle, rekabetçi ortamlarda bu tür durumlara çok fazla rastlanmaktadır. Örneğin, telefon markaları devleri Samsung, Apple, Sony gibi markalar her yıl binlerce patent davası ile birbirlerini yemektedirler.

Patent Başvurusunu Yapmadan Önce Ne Yapmalıyım?

Öncelikle kendinize buluşunuz, ürününüz ile ilgili belli başlı sorular sormalısınız. Örneğin, buluşum bir patent alabilmek için gerekli özelliklere sahip midir? Sorusu; oldukça güzel ve mantıklı bir soru olabilir ilk adım için. Bu soruyu kendinizce yanıtladığınız gibi, uzmanlara da yanıtlattırarak fikir alabilirsiniz.

Bu fikirler akabinde yapılan ön araştırmanın sonucu eğer olumlu ise; ürünün detaylı bilgileri ile bir rapor hazırlamanız gerekebilir. Gerekli belge ve bilgilerle hazırlanan bu raporlar akabinde kolay bir şekilde patent alabilmek için yapılan ön hazırlıkların ilk adımı budur.

Bu bilgiler teslim edilir ise, yine patent tarifnamesi kolay bir şekilde; gerektiği gibi doldurulabilir. Gerektiği gibi doldurulan patent tarifnamesini patent vekiline göndermeniz gerekir. Patent vekilinizi öncelikle TPE’den bulmanız gerekmektedir. Ardından, yine TPE kurulu bu patent raporunu / tarifnamesini onayladıktan sonra diğer aşamalara geçiş yapılır.

Patent Başvurusunu Nasıl Yaparım?

Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra bir başvuru dilekçesi aracılığı ile patent başvurusu yapabilir ve TPE’ye bu başvuru örneğini gönderebilirsiniz. Başvuru dilekçesi yanına bir adet dekont ve bir adet tarifname örneği de gönderilmelidir. Bu gönderilerin sonrasında TPE tarafından tarafınıza gönderilecek onay kodu ve bir adet geçerli belge ile; süreç başlamış olacaktır.

Süreç, bundan sonra tamamı ile patent vekili ya da danışmanlarla sizin aranızda gerçekleşecektir. Bu sebepten, birebir görüşmelerle ya da belli başlı referanslar akabinde uzmanlarla görüşerek; yine, onların görüşlerini alabilirsiniz.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.