ISO Nedir?

0

Uluslararası Standartlar Organizasyonu (International Organization for Standardization) olarak bilinen kurumun kısaltılmış hali olan ISO; 1947 yılında merkezi İsviçre’de kurulan bir kurumdur. Bu kurum, kuruluş amacı bakımından Türkiye’deki TSE’ye benzetilebilir. Ancak, bu kez Türkiye genelinde değil, dünya genelinde bir kurum ile karşı karşıyayız. Dünya genelinde geçerliliği olan ürünleri sevketmek ve yaymak adına verilen bu kurumun inceleme detaylarında denetleme de olabilmektedir.

ISO Belgesi Nedir?

ISO belgesi de yukarıda anlattığımız gibi, kurum tarafından Uluslar arası geçerliliği olan bir belgedir. Bu belge ile, dünya pazarına daha kolay bir şekilde Tanıtım film girebilir ve dünya pazarında kolayca yer edinebilirsiniz. Oldukça etkin ve donanımlı bir belge olan ISO belgesini bu sebepten Uluslar arası pazarda sıkça görsek de, almak oldukça zordur. Organizasyonlar akabinde müşteri memnuniyetinin artmasını hedefleyen ve belgelediği ürünlerin kalitesinin aynı rekabet ortamında, kaliteli bir şekilde Düğün fotoğrafçısı yükselmesini hedefleyen ISO; kurum bazında bu kuruluşlara Iso belgesi vermektedir. Bu belgeleri alabilmek için oldukça uğraşmanız gerekebilir.

Yine, bu belgelerin belli başlı tipleri mevcuttur. ISO 9001, genel özellikleri ile bilinen bir belge iken; 14001; çevre ve yönetim sistemine uygunlukla ilgilidir. 18001 ise iş sağlığı için güvence belgesidir. 22000 ise gıda güvenliği ile ilgilidir ve bahsi geçen ürünün gıda yönetmeliklerine ISO bakımından uygun olduğunu nitelemektedir.

ISO Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeleri almak için öncelikle, Uluslar arası bir şirkete sahip olmak gerekir. Şirketler topluluğu ya da holding de olabilen bu kurumun Uluslar arası alanda Düğün organizasyon yine akredite belgesine sahip olması koşullu ve zorunlu bir durumdur. Belgelendirmeler akabinde, kurumlara başvuru yapmadan önce ISO belgesi hakkında detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Özellikle, bu belgeler için sunulan özel danışmanlık hizmetlerinden yararlanılması gerekebilir. Bunlardan yararlanmanız halinde oldukça kolay bir şekilde, danışmanınız aracılığı ile kalite standartlarınızı ISO’ya uygun hale getirebilir ve kısa süre içinde, ISO belgenizi alabilirsiniz. ISO belgesi danışmanları, genelde özel ya da bireysel çalışırlar ve gün içerisinde bunlara ulaşmanız mümkündür. Ücretleri, genelde yüksek olmakla birlikte, yapacağınız işin büyüklüğüne göre de fiyat biçildiği çoğunlukla görülmüştür.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.