E-Devletten Vergi Borcu Sorgulama

0

E-Devlet, günümüzün işlerlik bakımından en kolay ve hayatımıza gerçekten doğru şekilde yön veren internet kullanım sitelerinden bir tanesi. E-Devlet ile, hemen hemen bütün işlerimizi, devlet dairelerine uğramadan gerçekleştirmemiz mümkün olabiliyor. Bu da, oldukça güzel bir şekilde, zahmetsiz, herhangi bir ücret ödemeksizin yapılan işlemlerin oluşmasını sağlamakta. E-Devlet üzerinde, pek çok borcunuzu sorgulayabildiğiniz gibi vergi borcunuzu da kolay bir şekilde sorgulayabilmeniz mümkündür. Öncelikle, E-Devlet’e giriş için, bir adet T.C. Kimlik numarası (size ait), bir adet de PTT’lerden alabileceğiniz E-Devlet Şifresi gereklidir. Bu şifre, size has, size özeldir ve kimse ile paylaşılmaması gerekmektedir. Aksi durumda, devlet işlerinizde aksilik yaratılabilir. Bu sebepten, E-Devlet şifrenizi PTT’lerden aldıktan sonra hiçbir şekilde paylaşımına gitmeyin; herhangi bir memur ya da çalışan şifrenizi isterse; vermeyin.

Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turkiye.gov.tr adresinden gerçekleştirebileceğiniz vergi sorgulama işlemi; çok kısa sürmektedir. Birkaç adımda, internet üzerinden vergi borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için, E-Devlet’in resmi adresi olan turkiye.gov.tr adresine girip; T.C. Kimlik numaramız ve PTT’den aldığımız şifre ile sistemimize giriş yapalım; yani, E-Devlet kapımızı açalım. Şifrenin, eğer ilk kez aldı iseniz ve E-Devlet üzerinde ilk kez bir şeyler yapacaksanız, muhtemelen değiştirilme sayfası karşınıza gelecektir. Bunu, kolay bir şekilde; aklınızda kalacak ancak farklı bir kombinasyon ile değiştiriniz. Belirlenen şifrenin doğum tarihi ya da sıralı sayılar olmamasına dikkat ediniz.

Ardından, anasayfaya giderek; sol üst köşede beliren “E-Hizmetler” bölümüne tıklayalım. E-Hizmetler bölümü hemen hemen her şeyi yapabileceğiniz menünüzdür. Aynı zamanda pek çok kurumun online hizmetleri kurum isimleri ile birlikte burada sıralanır. Sıralanan listede “Gelir İdaresi Başkanlığı”na tıklayalım. Zira, vergi borcumuz, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tutulmaktadır.

Bu başlık altında, iki adet mavi sekme bulunmaktadır. Bunlardan biri “Vergi borcu sorgulama” olmalıdır. Bu sekmelerden, “Vergi borcu sorgulama”ya tıkladığımız vakit; bizi yeni bir sayfaya yönlendirecektir. Bunun, pek de uzun sürmemesi gerekmektedir.

Kişinin, vergi borcu yoksa; yönlendirildiğiniz sayfada “vergi borcu yoktur” yazacaktır. Eğer var ise; miktarını aynı sayfadan görüntüleyebilirsiniz.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.