Lumia 1020 İnceleme

0

lumia-1020Nokia Lumia 1020, en fazla dikkat çeken özelliği olan 41 megapiksellik kamerasıyla biliniyor. Bu güçlü yanı dışında diğer özelliklerini ise detaylı bir şekilde yazımızda değerlendireceğiz. Nokia tarafından piyasaya sürülecek bu akıllı telefon, Amerika’da AT&T firması ile yapılan anlaşma gereğince, 299 dolarlık satış fiyatı ile kullanıcılarla buluşacak. Ön sipariş alımları tamamlanan bu ürün, 26 Temmuz’dan itibaren internetten satılabilecek.

Kamera Özelliği

41 megapiksellik kamerası olan bu akıllı telefon, bu özelliği ile önemli bir işi başarmış oluyor. Oldukça kaliteli bir çözünürlüğe sahip olan bu kamera, yine fotoğraf çekiminde de bu çözünürlükle, mükemmel resimlerin yakalanmasına imkan veriyor. Lumia 1020 incelendiğinde en fazla dikkat çeken özelliğinin bu olması da doğal karşılanmalı. Kamerasının çok daha fonksiyonel olmasını sağlayan PureView işleme programı, Nokia’nın diğer ürünü Lumia 920 için bekleniyordu. Kameranın geniş açılarda çok net ve kaliteli görüntüler yakalayabilmesi, büyük bir avantaj olarak görülüyor. Telefon altı lensli Carl Zeiss optikler, bu akıllı telefonun çok daha çekici hale gelmesini kolaylaştırıyor. Lumia 925′te de kullanılan bu optik, bu telefon için de önemli özellikler arasında yer almıştı. Çift flaşlı bu kamera, Xenon Flash LED ile tasarlanmış. Bu özelliği de daha önce Lumia 928’de görmüştük. AutoFocus hem otomatik yakınlık ayarına hem de manuel kullanıma uygun olarak telefonda yer alıyor. Yüksek çözünürlükteki kamera 3x Focus özelliğine sahip durumda. Saniyede 30 kare (FPS) ile 1080P Full HD video çekebilme olanağı sağlayan kamera, hareketli görüntülerin yakalanması konusunda bazı sıkıntılar yaşayabiliyor. Nokia’nın CEO’su Stephen Elop tarafından hareket eden bir sandalın fotoğraflamasından sonra elde edilen görüntülerin, sabitleme sorunlarını gün ışığına çıkardığı görüldü. Kameranın önemli bir değerlendirme ölçütlerinden birisi de düşük ışıkta sağladığı netlik kalitesidir. Böyle bir durumda en verimli sonucu olan Nokia Lumia 928 olmuştu. Sonrasında ise iPhone 5, bu önemli özellikten sınıfı geçmişti. Düşük ışık karşısında yapılan çekimlerde Lumia 1020 oldukça başarılı görünüyor. Çok daha gelişmiş bir kamera ile güçlendirilmiş bu akıllı telefon, düşük ışığa verdiği tepkiyle iyi bir notu hak ediyor.

nokia-lumia-1020

Kamera meraklıları tarafından müjdeli bir haber olarak piyasaya sunulan bu telefon, üst düzey kamerası ile tam olarak nasıl kullanılacağını bilmeyenler için de başlangıç eğitimi bulunduruyor. Telefon tarafından verilen bu kamera dersinden sonra, çok daha kaliteli fotoğraf ve video çekimi mümkün hale gelecek. Windows Phone ile çeşitli uygulamalar da geliyor. Bu uygulamaların çeşitli olması ve ek özellikler sunması, büyük bir kolaylık olarak dikkat çekiyor. Zira kendi kamera uygulamasına entegre olan bir telefon ile zor karşılaşılıyor. Samsung Galaxy Zoom ile bu konuda yapılacak olan karşılaştırmada, Lumia 1020’nin gerisinde kalabilir. Telefonun harita özelliğinden faydalanmak istediğinizde biraz bekleme süresi gerekebilir. Lumia 1020 ”Oversampling” ile de güçlenen kamerasıyla, video çekiminde bir alana yakınlaşma yapıldığında netliğin kaybolmamasını sağlıyor. Video kaydı yapıldığı sırada ses kaydı da yapıldığından bu konuda da kaliteli bir kullanım sunması bekleniyor. Lumia 1020 bu beklentinin de boşa çıkmamasını sağlıyor. Çevre seslerin filtrelenmesini sağlayan telefon, kusursuz bir ses deneyimi yaşatıyor.

Teknik Özellikler ve Tasarım

Telefonun hem keskin hem de yumuşak hatları Lumia 920’nin hatırlanmasını sağlıyor. Siyah, mat ve sarı renk tercihleri ile piyasaya sürülen Lumia 1020, kasasında kullanılan oldukça kaliteli polikarbonat ile çok gösterişli bir görüntünün ortaya çıkması sağlanmış. Ergonomik olarak da oldukça kullanışlı görünen bu akıllı telefonun büyük bir kameraya sahip olmasının bu durumu değiştirmediği de rahatlıkla söylenebilir.

Telefonun ekranına baktığımızda 4.5 inç AMOLED PureMotion HD+ özelliği dikkat çekiyor. 1280×768 HD ve 16:9 oranına sahip telefonun ekranı, cazibesini arttırıyor. UltraSensitive dokunmatik ekran bulunduran Lumia 1020, bir eldivenle ekrana dokunduğunuzda da aynı şekilde kontrole olanak sağlarken, Clear Black teknolojisi kullanılan telefon, ekranın parlamasının önüne geçiyor. Özellikle dışarıda yaşanan bu olumsuz duruma önlem alınması, kullanıcıları için oldukça sevindirici bir haber. Gorilla Glass 3 ekran, çok daha dayanıklı bir görüntü ile dışarıdan gelecek olan darbelere karşı telefonun korunması anlamına geliyor. Ön kamerası 1.2 Megapiksel olan telefonla HD videolar ya da fotoğraflar çekmeniz mümkün. Telefonun işlemcisine bakıldığında ise Qualcomm Snapdragon 4 Dual-Core olduğu görülüyor. Telefonun ekstra hafıza kartı girişi olmaması, Wireless şarj aparatıyla sunulmaması da eksi özellikler olarak öne çıkıyor. 1.5GHz hızında bir işlemci ve 32GB dahili bellek, telefonun diğer özelliklerinden.

nokia-lumia-1020-2

Genel Değerlendirme

Lumia 1020, özellikle 41 Megapiksel kamera avantajı ile dikkat çeken bir akıllı telefon. Nokia tarafından 300 dolar satış fiyatı ile piyasaya sürülmesi ise biraz iddialı gibi görünüyor. Atak yapmaya çalışan teknoloji devi son zamanlarda ”Her bütçeye göre Windows Phone”  sloganıyla reklamlarını yayınlıyor. Yani çok daha iyi bir strateji izlemek istedikleri görülebiliyor. Bu telefonla da akıllı telefon piyasasına önemli bir mesaj veriliyor. Ancak gelecekle ilgili tahminlerde de kameraların yerini DSLR’ların alacağı konusu, Nokia’nın bu akıllı telefonla yeni bir strateji izlemekten daha çok dönemsel bir çıkış yaşamak istediği de söylenebilir. Bu telefonda bulunan PureView kameranın neler yapabileceği ve kullanıcılardan nasıl bir not alacağını görmek için biraz daha zamana ihtiyaç var.

Nokia Lumia 1020, 41 Megapiksel Kamera, Satış Fiyatı, Teknik Özellikler, Tasarım, Clear Black, Gorilla Glass 3, DSLR, AMOLED PureMotion HD+, AutoFocus,


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.