Maddelerle: Apple Music vs. Spotify

1

Apple Music, geldiğinden beri fırtına gibi esen bir online müzik servisi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yayına giren ve hayranlarını oldukça sevindiren bu servisin, ilk amacı; rakip servislerden kullanıcı çekmek. Henüz beta modunda hizmet veren Apple Music’in üye sayısı gün geçtikçe artarken, sizin için bu 2 servisin karşılaştırmasını, belli başlı üç etmenle gerçekleştirdik. Özellikle, iki tarafın da güçlü yönleri var ve bunları değerlendirip tercih yapmak; elbette sizin elinizde.

Günceli Yakalamak

Apple Music: Günceli yakalamak konusunda birinci sıra kesinlikle Apple Music’in olmalı diye tartışanlar, bu konuda biraz yanılmaktalar. Özellikle, Türkiye’ye geldiğinde; 20 milyonluk arşivin hepsini sunacağını uman bir güruh, büyük bir hayal kırıklığına uğradı denilebilir. Zira, Apple Music bu arşivin pek çoğunu yayınlamadığı gibi, güncel albümlerden bazılarını da Türkiye’de erişime kapatmış durumda. Bunun nedeni, henüz bilinmese de, Apple Beta modu ile günceli yakalamak konusunda sınıfta kalmış durumda.

Spotify:Spotify da yine sınıfta kalan servislerden zira; özellikle “bedava müzik” politikasından sonra Türk yabancı ayırt edilmeksizin pek çok insan Spotify üzerinden albümünü çekmiş durumda. Bu sebepten, günceli pek de yakalayamıyor demek mümkün.

Kazanan: Kesinlikle yok.

Algoritma

Apple Music: Apple servisinin, kendine ait oldukça iyi bir algoritma sistemi mevcut. Özellikle beğendiğiniz şarkılardan sonra, direkt olarak nokta atışı öneriler sunması, buna bir kanıt olarak gösterilebilir. Yine, radyo istasyonlarının genellikle zevkinize göre çalması ve farklı tatlardan, beğeneceğiniz şeyleri sizlere iletmesi; oldukça iyi.

Spotify:Spotify da, özellikle DiscoverWeekly servisi ile her hafta bize farklı tatlar sunan servislerden. Bu özelliğinin algoritması çok iyi olsa da; maalesef, öneriler ve radyo istasyonları konusunda; özellikle Türkçe müzikte oldukça çuvalladığı söylenebilir.

Kazanan: Apple Music

Çalma Listeleri

Apple Music: Henüz beta modunda olan bu servisin, çalma listeleri oldukça kısır. Zira, erişilen küratör ve editör listelerine baktığımızda, sürekli aynı şarkılar dahilinde; lokasyona ait öneriler sunmakta. Çalma listesi konusunda sınıfta kalan Apple Music, bakalım beta modundan çıktıktan sonra bu değişiklikleri sağlayacak mı?

Spotify:Spotify, çalma listeleri konusunda oldukça ün salan bir online müzik dinleme servisi. Hatta, bir zamanlar Deezer ile dünyada kıyasıya mücadele ederken, çalma listelerinin onu bir adım öne götürdüğünü çok iyi hatırlıyoruz.

Kazanan: Spotify


Bunlarda ilginizi çekebilir
1 Yorum var
  1. Mp3 Kulisi

    Benim oyumda Spotify’den yana, hem mağazaların konseptine göre çeşitlendirilmiş playlist sayısı çok fazla hemde Apple Music’e göre çok daha basit ve kullanışlı.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.