E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır

0

Bugün internetin hayatımızı kolaylaştırdığını ve faydalarından yararlandığımızı gösteren işaretlerden biride e- devlet şifresi almaktır. 2008′ den bugüne e-devlet şifresi kullanılmaya başlanmıştır. Banka işlemlerinden kişisel ihtiyaçlarımıza, faturalarımızı ödemekten sağlık harcamalarımıza kadar aklınıza gelebilecek her işlemi artık çok kolay bir şekilde e-devlet şifresinden yararlanarak yapabiliyoruz.

E-devlet şifresi bu örneklerden daha fazlası için neredeyse tüm kamu işlemleri için kullandığımız hem daha hızlı işlem yapma hem de daha güvenilir şekilde işlemlerimizi tamamlama adına kullandığımız bir şifredir.

Birçok bakanlık, müdürlükler, başkanlıklar vs. e- devlet şifresiyle işlem yapabilme olanağı sağlamıştır. Üstelikte bu işlemler için herhangi bir mesai saatini takip etmeksizin 7/ 24 yararlanabilme imkânı tanınmıştır. Bunun için gerekli olan 2 önemli numara vardır. Birincisi kimlik numaranız diğeri ise e-devlet şifreniz.

Yeni bir uygulama olmamasına rağmen pek çok kişi e- devlet şifresi edinmemiştir. Bu Nereden, nasıl alınacağı konusunda ve ne işe yaradığı hakkında pek bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanıyor. Bu nedenle de sizlere e- devlet şifresinin en kolay yoldan nasıl alınacağı hakkında bilgi vermemiz gerekir.

E-devlet şifreniz herhangi bir PTT şubelerine gidip e-devlet şifresi almak istediğini belirtiyorsunuz, Kimlik kartınızı veriyorsunuz, ilk kez şifre alacaksanız 2tl ücret ödüyorsunuz, İlk kez şifre almıyorsanız yeni bir şifre edinecekseniz eğer bunun bedeli de 4tl oluyor, ücreti ödedikten sonra şifreniz veriliyor. İnternetten giriş yaptıktan sonra kendiniz şifre değişikliği yapabiliyorsunuz.


Bunlarda ilginizi çekebilir
Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.